MENU
zdravy-zivot

Lekár: Straší vám v žalúdku? HELIKOBAKTER koketuje s rakovinou!

Ilustračné foto
Zdravý život

Lekár: Straší vám v žalúdku? HELIKOBAKTER koketuje s rakovinou!

Spôsobuje ťažkosti, ktoré vás dovedú k lekárovi. No našťastie! Neliečený totiž spôsobuje rakoviny Viac gastroenterológ MUDr. Miloš Bubán.

Infekcia patrí celosvetovo medzi najčastejšie sa vyskytujúce infekcie vôbec. Baktéria Helicobacter pylori sa prenáša kontaktom medzi zdravým človekom a chorým nosičom. Prenos umožňuje napríklad použitie neumytého riadu alebo príboru.

Radí lekár: Bojíte sa hadice? Prečo nepodceniť endoskopiu?

Darí sa jej v kyseline

Schopnosť poradiť si s týmto „škodcom“ do istej miery ovplyvňujú aj individuálne pomery v žalúdku. Závisia od toho, koľko máte kyseliny. Keď sa jej tvorí veľa, baktéria má väčšie šance na prežitie, lebo kyslé prostredie jej vyhovuje.

Tým, že zasahuje sliznicu žalúdka i dvanástnika, spôsobuje rôzne tráviace ťažkosti: tlak, nafukovanie, kŕče, nechutenstvo, pocit na vracanie aj samotné vracanie, pocit zhoršeného trávenia.

Doplatí aj koža

Najčastejšími kožnými ťažkosťami pri infekcii je akné, rosacea, urtikária – žihľavka a alopecia areata – ložiskové vypadávanie vlasov.

Komplikácie

Neskôr môže vyvolať zápal sliznice žalúdka, gastritídu, vznik žalúdkových a dvanástnikových vredov a, žiaľ, môže viesť až k rakovine žalúdka.

Dychový test rakoviny. Nové vyšetrenie môže zachrániť tisíce životov ročne!

Liečba antibiotikami je nutná

Včasnou a efektívnou liečbou však môžeme týmto ochoreniam predísť. Helikobakter je patogénna baktéria, to znamená, že skôr či neskôr spôsobí zápal žalúdkovej sliznice. Akútna gastritída vás k lekárovi doženie rýchlo, ale chronický zápal nemusí.

Žalúdok

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac

Syn stále krváca z nosa, lekári nič nezistili. Čo to môže byť?

Sliznica nosa a nosová prepážka sú popretkávané systémom žíl a drobných cievok, ktoré nos prekrvujú a zároveň ohrievajú vdychovaný vzduch. Občas tento systém niečo naruší a dochádza ku krvácaniu z nosa. Sliznica nosa u detí je omnoho mäkšia a tenšia ako u dospelých. Spontánne krvácanie je časté u starších ľudí, ktorých krv sa zráža pomalšie, a u detí medzi 3. a 10. rokom. Deje sa často bez zjavnej príčiny, aj pre alergiu alebo angínu. Nezriedka ho spôsobí neprimeraná manipulácia prstami v nose, príliš silné fúkanie pri nádche či suchý vzduch v domácnosti, ale aj nadmerný fyzický alebo duševný stres a u adolescentov hormonálne zmeny. Krv z nosa sa u detí môže objaviť aj počas spánku. Ak to nie je častý jav, nemusíte sa obávať. Najnebezpečnejším faktorom vyvolávajúcim krvácanie z nosa je nedostatok kyseliny askorbovej, vápnika alebo vitamínu K. Ak je výtok z nosnej dutiny intenzívny a hojný, trvá viac ako 15 minút, sprevádza ho strata vedomia alebo zvracanie, konzultujte to s lekárom. O skutočných príčinách sa dozviete až po dôkladnom vyšetrení. Diferenciálny krvný obraz sa mení podľa veku dieťaťa. Všeobecný lekár ho u vášho dieťaťa zhodnotil určite správne vzhľadom na jeho vek i klinický obraz.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor