Infekcia patrí celosvetovo medzi najčastejšie sa vyskytujúce infekcie vôbec. Baktéria Helicobacter pylori sa prenáša kontaktom medzi zdravým človekom a chorým nosičom. Prenos umožňuje napríklad použitie neumytého riadu alebo príboru.
►Radí lekár: Bojíte sa hadice? Prečo nepodceniť endoskopiu?
Darí sa jej v kyseline
Schopnosť poradiť si s týmto „škodcom“ do istej miery ovplyvňujú aj individuálne pomery v žalúdku. Závisia od toho, koľko máte kyseliny. Keď sa jej tvorí veľa, baktéria má väčšie šance na prežitie, lebo kyslé prostredie jej vyhovuje.
Tým, že zasahuje sliznicu žalúdka i dvanástnika, spôsobuje rôzne tráviace ťažkosti: tlak, nafukovanie, kŕče, nechutenstvo, pocit na vracanie aj samotné vracanie, pocit zhoršeného trávenia.
Doplatí aj koža
Najčastejšími kožnými ťažkosťami pri infekcii je akné, rosacea, urtikária – žihľavka a alopecia areata – ložiskové vypadávanie vlasov.
Komplikácie
Neskôr môže vyvolať zápal sliznice žalúdka, gastritídu, vznik žalúdkových a dvanástnikových vredov a, žiaľ, môže viesť až k rakovine žalúdka.
Dychový test rakoviny. Nové vyšetrenie môže zachrániť tisíce životov ročne!
Liečba antibiotikami je nutná
Včasnou a efektívnou liečbou však môžeme týmto ochoreniam predísť. Helikobakter je patogénna baktéria, to znamená, že skôr či neskôr spôsobí zápal žalúdkovej sliznice. Akútna gastritída vás k lekárovi doženie rýchlo, ale chronický zápal nemusí.
Žalúdok