MENU
novinky-a-odbornici

Zanedbávané hemoroidy môžu začať krvácať. Kedy kontaktovať lekára?

Hemoroidy sa neoplatí zanedbať.
Novinky a odborníci

Zanedbávané hemoroidy môžu začať krvácať. Kedy kontaktovať lekára?

Máme ich všetci! No nie všetci máme aj hemoroidálnu chorobu, teda "zlatú žilu". Kedy je vhodné ísť s ňou k lekárovi a kedy sa odporúča operácia?

Menšie či väčšie hemoroidy má každý z nás. Ide o kŕčové žily v oblasti konečníku, no nie každý o nich vie a nie každému spôsobujú citeľné problémy. Svrbenie či bolesť sú najčastejšie príznaky toho, že došlo k ich zväčšeniu, rozšíreniu. Viac obťažujú ľudí vo veku nad 40 rokov, no ani mnohí mladší sa im nevyhnú, nakoľko ide o dedičné ochorenie podporené sedavým životom a stravou chudobnou na vlákninu

Viac nepríjemné ako nebezpečné

Pri hemoroidoch nejde ani tak o to, že by hrozili vážne zdravotné komplikácie, skôr o pocit diskomfortu. Na druhej strane dlho zanedbávané hemoroidy môžu začať krvácať a hoci ani o tom neviete, postupne sa stanete anemickí, málokrvní. Aj keď ide asi pre každého z nás o nepríjemný a značne intímny rozhovor, je lepšie sa s tým, že máte hemoroidy, zdôveriť vášmu lekárovi, ktorý vás pošle na vyšetrenie k odborníkovi. Vysvetľuje chirurg MUDr. Allen Dimov. 

Kedy je potrebné hemoroidy konzultovať s lekárom?


Autor videa: Erik Babóš 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Menštruácia mi mešká a prsia sa mi trošku zväčšili. Som tehotná?

V prípade podozrenia na tehotenstvo odporúčam nasledovný postup. Ak máva žena pravidelné menštruačné cykly a menštruácia mešká, je dobré počkať, kým bude meškať približne 7 dní a až potom si urobiť tehotenský test z moču, ktorý sa dá kúpiť napríklad v lekárni. Samozrejme, je možné urobiť si tehotenský test aj skôr, avšak, čím skôr si ho žena urobí, tým je väčšie riziko, že bude falošne negatívny.

Keď mešká menštruácia približne 14 dní, je vhodné ísť na gynekologické vyšetrenie, vrátane vyšetrenia ultrazvukom, kedy by už malo byť tehotenstvo viditeľné. Okrem toho gynekológ môže tiež nechať vyšetriť hladinu tehotenského hormónu v krvi, ak to považuje za potrebné. Uvedené informácie platia v prípady, že žena nemá žiadne ťažkosti a cykly máva pravidelné. Príznaky ako ranné nevoľnosti či napätie v prsníkoch sú pri stanovení skorého tehotenstva neisté.

čítať viac

Ktoré vyšetrenia pomôžu odhaliť vznik osteoporózy?

Osteologické vyšetrenie sa zameriava na osteoporózu a metabolické ochorenia kostí. Cieľom je komplexná a diferenciálna diagnostika a liečba tohto ochorenia. Absolvujete klinické vyšetrenie lekárom, prístrojové vyšetrenie, teda osteodenzitometriu a röntgen, ďalej laboratórne vyšetrenie parametrov kostného metabolizmu a parametrov stavu obličiek, pečene, tráviacej sústavy a žliaz s vnútorným vylučovaním.

Osteodenzitometria je meranie hustoty kosti. V súčasnosti ide o jediné vyšetrenie, ktorým možno stanoviť veľkosť strát kostnej hmoty vo vybranej časti skeletu, posúdiť prítomnosť osteoporózy a vážnosť rizika vzniku osteoporotickej zlomeniny v budúcnosti.

Včasné stanovenie diagnózy osteoporózy a posúdenie rizika zlomeniny vás teda môže zachrániť pred bolesťami, komplikovanými operáciami a invaliditou. Na presnú a včasnú diagnostiku osteoporózy sa používa centrálny osteodenzitometer. Tento prístroj meria stupeň absorpcie röntgenových lúčov po prechode kostným tkanivom v stavcoch driekovej chrbtice a v hornej časti stehnovej kosti, čiže tam, kde sú osteoporotické zlomeniny najnebezpečnejšie. Namerané hodnoty porovnáva počítač s hodnotami zdravej populácie. Vyšetrenie je bezbolestné a neškodné, pretože dávka röntgenového žiarenia je minimálna.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor