MENU
novinky-a-odbornici

Zanedbávané hemoroidy môžu začať krvácať. Kedy kontaktovať lekára?

Hemoroidy sa neoplatí zanedbať.
Novinky a odborníci

Zanedbávané hemoroidy môžu začať krvácať. Kedy kontaktovať lekára?

Máme ich všetci! No nie všetci máme aj hemoroidálnu chorobu, teda "zlatú žilu". Kedy je vhodné ísť s ňou k lekárovi a kedy sa odporúča operácia?

Menšie či väčšie hemoroidy má každý z nás. Ide o kŕčové žily v oblasti konečníku, no nie každý o nich vie a nie každému spôsobujú citeľné problémy. Svrbenie či bolesť sú najčastejšie príznaky toho, že došlo k ich zväčšeniu, rozšíreniu. Viac obťažujú ľudí vo veku nad 40 rokov, no ani mnohí mladší sa im nevyhnú, nakoľko ide o dedičné ochorenie podporené sedavým životom a stravou chudobnou na vlákninu

Viac nepríjemné ako nebezpečné

Pri hemoroidoch nejde ani tak o to, že by hrozili vážne zdravotné komplikácie, skôr o pocit diskomfortu. Na druhej strane dlho zanedbávané hemoroidy môžu začať krvácať a hoci ani o tom neviete, postupne sa stanete anemickí, málokrvní. Aj keď ide asi pre každého z nás o nepríjemný a značne intímny rozhovor, je lepšie sa s tým, že máte hemoroidy, zdôveriť vášmu lekárovi, ktorý vás pošle na vyšetrenie k odborníkovi. Vysvetľuje chirurg MUDr. Allen Dimov. 

Kedy je potrebné hemoroidy konzultovať s lekárom?


Autor videa: Erik Babóš 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia