Milan má dnu a tiež vysoký cholesterol. Keď pred časom skolaboval, skončil na pohotovosti, kde mu odobrali krv. Vtedy sa zistilo, že propylénglykol, ktorý sa pridáva do náplní e-cigariet, prenikol až do jeho krvného obehu!
Lekár na pohotovosti okamžite nariadil Milanovi e-cigaretu vysadiť. „Takáto látka nemá čo v krvi robiť,“ vysvetlil jednoznačne Milanovi.
Čierny Peter
Pri fajčení e-cigariet vám do tela preniká čistá vodná para a nikotín, pričom dávky nikotínu sa postupne znižujú. Na tom je aj založený princíp odvykania od fajčenia a potiaľ by bolo všetko v poriadku.
Z toho pohľadu aj samotní kardiológovia hodnotia e-cigarety ako vhodné na odvykanie. Prípad nášho čitateľa však dokazuje, že nie sú úplne nevinné. Naopak, môžu vás zradiť, pričom čiernym Petrom je náplň – liquid.
Bez testov?!
„Každý výrobca dáva do e-cigarety rôzne náplne. Tie však neprešli oficiálnou štátnou skúškou, testami. Vôbec nie je preverené ani to, ako vplývajú na naše zdravie,“ tvrdí psychológ Jozef Prokop z Poradne na odvykanie od fajčenia z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave.
Aj keď je zloženie liquidu vypísané na obale, neznamená to, že tento výrobok je skontrolovaný a schválený.
„Nevieme, aké látky sú v skutočnosti v náplni a najmä v akom množstve,“ varuje odborník.
Veľké riziko
Každý fajčiar, ktorý sa rozhodne pre e-odvykačku, ide podľa Prokopa do obrovského rizika.
„Vchádza na neznámu, neprebádanú pôdu,“ tvrdí psychológ.
Nóri, Turci, Švajčiari aj Číňania už e-cigarety zakázali. A v ďalších krajinách sa náplne smú predávať len v lekárňach. Liquidy majú štatút liečiva, sú podrobne testované, aby neškodili zdraviu. Zato u nás si kúpite náplň aj v bežnom supermarkete.
Zmení sa niečo?
Čo na to naši odborníci? „Ak výrobcovia e-cigariet deklarujú, že ich výrobok pomáha odvykať od tabaku, potom je zaradenie medzi lieky namieste,“ vraví Martina Merková z Úradu verejného zdravotníctva. Zmeníme teda legislatívu?
„Zatiaľ zmeny nechystáme,“ povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.
Ako nám škodí propylénglykol
Propylénglykol je umelá látka, ktorá nie je telu vlastná. Štúdie na zvieratách potvrdili, že poškodzuje reprodukciu, spôsobuje rakovinu, škodí mozgovému a nervovému systému, vyvoláva poruchy štítnej žľazy, nadobličiek, pankreasu a hypofýzy.
„Otravu propylénglykolom sme u nás ešte nemali. Pri tejto látke je dôležité, aké množstvo sa dostane do tela. To by sa do organizmu museli dostať skutočne vysoké dávky – doslova gramy, aby ohrozili zdravie,“ hovorí Róbert Vilček, primár oddelenia klinickej toxikológie Fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici.
Čo obsahuje e-liquid
Hlavnými zložkami e-liquidu sú nikotín, propylénglykol (PG), vegetable-glycol (VG), teda rastlinný glykol, kyselina mliečna, alkohol a potravinárske arómy – tak propagujú výrobcovia e-cigarety a ich náplne na internete. Odborníci však varujú, že v skutočnosti tieto výrobky nepodstúpili žiadne testy, ktoré by zmerali, čo všetko obsahujú náplne a v akom množstve.
Ako vznikli e-cigarety
Vymysleli ich Číňania, aby sa zbavili ohorkov od cigariet po zemi. E-cigareta nepoužíva horenie, ale iba vyparovanie. Pomocou tepla alebo aj ultrazvuku odparuje špeciálne tekutiny, ktoré môžu mať rôznu chuť a vôňu a, samozrejme, nikotín. Je to rovnaký princíp ako zvlhčovač vzduchu. Inhalácia týchto výparov nahrádza fajčenie.