MENU
zdravy-zivot

Lekár mi zatrhol e-cigaretu! Náplň z nej prenikla Milanovi do krvi

MILAN: V krvi
mu našli škodlivý
propylénglykol.
Zdravý život

Lekár mi zatrhol e-cigaretu! Náplň z nej prenikla Milanovi do krvi

Poriadne zaskočený zostal náš čitateľ Milan (36), ktorý sa rozhodol skončiť s fajčením, a tak prešiel na elektronickú cigaretu. Po troch mesiacoch mu však lekár e-odvykačku zakázal!

Milan má dnu a tiež vysoký cholesterol. Keď pred časom skolaboval, skončil na pohotovosti, kde mu odobrali krv. Vtedy sa zistilo, že propylénglykol, ktorý sa pridáva do náplní e-cigariet, prenikol až do jeho krvného obehu!

Lekár na pohotovosti okamžite nariadil Milanovi e-cigaretu vysadiť. „Takáto látka nemá čo v krvi robiť,“ vysvetlil jednoznačne Milanovi.

Čierny Peter

Pri fajčení e-cigariet vám do tela preniká čistá vodná para a nikotín, pričom dávky nikotínu sa postupne znižujú. Na tom je aj založený princíp odvykania od fajčenia a potiaľ by bolo všetko v poriadku.

Z toho pohľadu aj samotní kardiológovia hodnotia e-cigarety ako vhodné na odvykanie. Prípad nášho čitateľa však dokazuje, že nie sú úplne nevinné. Naopak, môžu vás zradiť, pričom čiernym Petrom je náplň – liquid.

Bez testov?!

„Každý výrobca dáva do e-cigarety rôzne náplne. Tie však neprešli oficiálnou štátnou skúškou, testami. Vôbec nie je preverené ani to, ako vplývajú na naše zdravie,“ tvrdí psychológ Jozef Prokop z Poradne na odvykanie od fajčenia z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave.

Aj keď je zloženie liquidu vypísané na obale, neznamená to, že tento výrobok je skontrolovaný a schválený.

„Nevieme, aké látky sú v skutočnosti v náplni a najmä v akom množstve,“ varuje odborník.

Veľké riziko

Každý fajčiar, ktorý sa rozhodne pre e-odvykačku, ide podľa Prokopa do obrovského rizika.

„Vchádza na neznámu, neprebádanú pôdu,“ tvrdí psychológ.

Nóri, Turci, Švajčiari aj Číňania už e-cigarety zakázali. A v ďalších krajinách sa náplne smú predávať len v lekárňach. Liquidy majú štatút liečiva, sú podrobne testované, aby neškodili zdraviu. Zato u nás si kúpite náplň aj v bežnom supermarkete.

Zmení sa niečo?

Čo na to naši odborníci? „Ak výrobcovia e-cigariet deklarujú, že ich výrobok pomáha odvykať od tabaku, potom je zaradenie medzi lieky namieste,“ vraví Martina Merková z Úradu verejného zdravotníctva. Zmeníme teda legislatívu?

„Zatiaľ zmeny nechystáme,“ povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.

Ako nám škodí propylénglykol

Propylénglykol je umelá látka, ktorá nie je telu vlastná. Štúdie na zvieratách potvrdili, že poškodzuje reprodukciu, spôsobuje rakovinu, škodí mozgovému a nervovému systému, vyvoláva poruchy štítnej žľazy, nadobličiek, pankreasu a hypofýzy.

„Otravu propylénglykolom sme u nás ešte nemali. Pri tejto látke je dôležité, aké množstvo sa dostane do tela. To by sa do organizmu museli dostať skutočne vysoké dávky – doslova gramy, aby ohrozili zdravie,“ hovorí Róbert Vilček, primár oddelenia klinickej toxikológie Fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici.

Čo obsahuje e-liquid

Hlavnými zložkami e-liquidu sú nikotín, propylénglykol (PG), vegetable-glycol (VG), teda rastlinný glykol, kyselina mliečna, alkohol a potravinárske arómy – tak propagujú výrobcovia e-cigarety a ich náplne na internete. Odborníci však varujú, že v skutočnosti tieto výrobky nepodstúpili žiadne testy, ktoré by zmerali, čo všetko obsahujú náplne a v akom množstve.

Ako vznikli e-cigarety

Vymysleli ich Číňania, aby sa zbavili ohorkov od cigariet po zemi. E-cigareta nepoužíva horenie, ale iba vyparovanie. Pomocou tepla alebo aj ultrazvuku odparuje špeciálne tekutiny, ktoré môžu mať rôznu chuť a vôňu a, samozrejme, nikotín. Je to rovnaký princíp ako zvlhčovač vzduchu. Inhalácia týchto výparov nahrádza fajčenie.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor