MENU
zdravy-zivot

TÁTO potravina nabitá bielkovinami a vlákninou upraví nielen TRÁVENIE. TAKTO ho jedzte

Excited,Smiling,Young,Couple,In,Love,Making,A,Super,Healthy
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

TÁTO potravina nabitá bielkovinami a vlákninou upraví nielen TRÁVENIE. TAKTO ho jedzte

Netradičná obilnina láskavec alebo amarant je prirodzene bezlepková potravina plná bielkovín, vitamínov a vlákniny. Neviete ako ho využiť? To už nebude problém, lebo zo semien láskavca si pripravíte všetko na čo máte chuť.

Láskavec je pseudoobilnina, čo znamená, že štruktúrou aj spôsobom prípravy sa podobá tradičným obilným zrnám, ale botanicky sa zaraďuje do inej čeľade. Poznali ho vraj už Aztékovia pred osemtisíc rokmi a cenili si ho pre výživné vlastnosti. Dnes sa najviac pestuje v Číne, Mexiku či Amerike. 

Výživná potravina

Láskavec pozitívne vplýva na trávenie a pôsobí proti zápche vďaka vláknine.Láskavec pozitívne vplýva na trávenie a pôsobí proti zápche vďaka vláknine.
Láskavec pozitívne vplýva na trávenie a pôsobí proti zápche vďaka vláknine.
Zdroj: Shutterstock

Je bohatým zdrojom bielkovín, aminokyseliny lyzín, železa, vápnika, horčíka, draslíka a vitamínov A, B, C, E. Prečo je taký úžasný? Pretože neobsahuje lepok, má nízky glykemický index, obsahuje zdravé omega 3 mastné kyseliny, minimum cukru a je plný vlákniny. To ho predurčuje na to, aby si na ňom pochutili všetci. Od celiatikov a diabetikov, cez vegánov a vegetariánov až po športovcov. Vhodný je pri redukcii hmotnosti, upravuje trávenie, zmierňuje zápchu a je vhodnou prevenciou proti rakovine hrubého čreva. Čo ešte viac dodať? Iba to, že pustite sa do jeho konzumácie, lebo prinesie vám len samé dobré veci.

Článok pokračuje na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor