MENU
zdravy-zivot

Lámu sa vám nechty a bolia kĺby? Možno vám chýba podstatná bielkovina

Bojujte proti boľavým kolenám jednoduchými tipmi.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Lámu sa vám nechty a bolia kĺby? Možno vám chýba podstatná bielkovina

Keď je človek mladý, telo má všetkého dostatok. Pleť je pružná, vlasy husté a nechty pevné. Vekom sa však stráca jedna podstatná bielkovina, ktorá sa stará o pružnosť tkanív.

O kolagéne ste už určite počuli. Je to také lepidlo na bunky, ktoré zabezpečuje elasticitu pokožku a tvorí podstatnú časť chrupaviek. Odborne je to proteín nevyhnutný pre zdravie a funkciu spojivových tkanív v našom tele. Spojivové tkanivá spájajú rôzne časti tela ako kožu, kosti a orgány a dávajú nášmu telu tvar.

V ľudskom tele je približne 28 druhov typov kolagénu, ale 4 sa považujú za najbežnejšie, píše portál WebMD.

  • Kolagén typu I - tvorí vlákna a nachádza sa v spojivovom tkanive spojenom s kosťami, väzmi, šľachami a kožou
  • Kolagén typu II - tvorí vlákna, ktoré sú menej organizované ako typ I a nachádza sa najmä v chrupavkách
  • Kolagén typu III - tvorí tenšie vlákna ako typ I a prispieva k organizácii buniek v orgánoch
  • Kolagén typu IV - nachádza sa v „bazálnej membráne“, štruktúre kolagénových buniek, ktorá obklopuje rôzne tkanivá

Kolagén môžete získať prostredníctvom potravín, ako aj doplnkov stravy. Na trhu existuje množstvo prípravkov, ktorými ho môžete telu doplniť. Ale dôležitý je aj jeho prirodzený príjem, alebo príjem potravín, ktoré podporujú jeho syntézu v ľudskom tele. V súčasnosti prebieha výskum, pokiaľ ide o konkrétne zdravotné prínosy kolagénových doplnkov v porovnaní s potravinovým kolagénom. 

Tvorba dostatočného množstva vlastného kolagénu v tele končí okolo 25 roku života, odvtedy sa treba o jeho príjem starať. Je dôležitý pre rôzne časti tela, od pokožky, vlasy, nechty až po kĺby.

Akých je 5 dôvodov prečo dopĺňať kolagén? ►►►

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor