MENU
zdravy-zivot

6 vecí, ktoré veľmi škodia spodnej časti chrbtice. Poznáte pravidlo 72 hodín?

Ak vás bolí chrbtica dlhšie ako 72 hodín, zájdite k lekárovi.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

6 vecí, ktoré veľmi škodia spodnej časti chrbtice. Poznáte pravidlo 72 hodín?

Spodná časť je zvyčajne posledná z chrbtice, ktorá začne trápiť, ak ste dosiaľ nevyriešili bolesť v krčnej či hrudnej.

Bedrová časť chrbtice začína pod hrudným košom.Bolesť pod ním teda signalizuje problém tohto úseku chrbta. Bolesť môže byť tupá, bodavá až vystreľujúca. Buď vás náhle zastaví, vtedy hovoríme o akútnej, alebo sa vyvíja postupne. Ak neprejde za tri mesiace, považuje sa za chronickú.

 

Ak bolesť spodnej časti chrbtice neprejde do 72 hodín, vyhľadajte lekára. Ihneď za ním zájdite, ak vás chrbtica bolí po páde alebo úraze, ak sa vyskytnú problémy s ovádaním čriev, močového mechúra, slabosť nôh, horúčka alebo bolesť pri kašli alebo močení.

Za pretrvávajúcou bolesťou môže byť 7 príčin. Ktoré to sú? 

Zamestnanie

Popri práci na počítači sa vždy aspoň na chvíľu prejdite, predídete bolesti chrbtice.Popri práci na počítači sa vždy aspoň na chvíľu prejdite, predídete bolesti chrbtice.
Zdroj: Shutterstock

Dvíhate v práci ťažké bremená alebo sa hrbíte celý deň za stolom? V oboch prípadoch dochádza k preťaženiu chrbtice a zvýšenému napätiu svalov. Ak dvíhate ťažší náklad, nepredkláňajte sa, ale čupnite si k nemu. Nepohodlnú stoličku skúste vymeniť aj v práci za fitloptu, nedovolí vám hrbiť sa.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor