MENU
zdravy-zivot

Laktóza je aj v liekoch

Podľa odborných štúdií až pätina liekov môže obsahovať mliečny cukor. Používa sa totiž pri výrobe tabliet a kapsúl.
Zdravý život

Laktóza je aj v liekoch

Máte laktózovú intoleranciu? Pozorne čítajte príbalové letáky liekov a výživových doplnkov, ktoré užívate. Laktózu obsahuje až dvadsať percent liekov!

Laktóza je prirodzený mliečny cukor, ktorý sa nachádza v mlieku a v ostatných mliečnych výrobkoch. Laktáza je špeciálny enzým, ktorý túto mliečnu zložku v tráviacom trakte štiepi. V poslednom čase pribúda čoraz viac ľudí, ktorí tento enzým z rôznych príčin nemajú a sú na laktózu precitlivení.

Laktózová intolerancia, teda neznášanlivosť mliečneho cukru im spôsobuje tráviace problémy, preto sa mliečnym jedlám vyhýbajú. Často však zabúdajú na to, že laktóza ich môže prekvapiť aj v liekoch, či dokonca v prípravkoch na dobré trávenie.

KŔČE, HNAČKY, VRACANIE

Podľa odborných štúdií až pätina liekov môže obsahovať mliečny cukor. Používa sa totiž pri výrobe tabliet a kapsúl.

Obsah v jednej tablete môže byť malý, ale pri vyššej neznášanlivosti, alebo pri kombinácii viacerých liekov vás môžu prekvapiť kŕče v bruchu, hnačky či vracanie.

Čítajte preto pozorne príbalové informácie liekov a výživových doplnkov! Pozor, laktózu obsahujú aj niektoré prostriedky na lepšie trávenie, ktoré môžu váš stav po užití ešte zhoršiť. V takom prípade vám pomôže laktáza, špeciálny enzým, ktorý umožní nežiaducu laktózu tráviť predchádzať tak problémom.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako sa môžem zbaviť veľmi častého nočného močenia?

Otázka je, či vám odstránili prostatu úplne – radikálnou prostatektómiou, ktorá sa robí pri rakovine. Ak vás operovali pre nezhubné zväčšenie prostaty, časť prostaty ostala v tele a mohla znovu narásť, čo sa prejavuje napríklad častým nočným močením. V prvom prípade – úplného odstránenia prostaty – bolo počas operácie nutné obnoviť spojenie močovej trubice s močovým mechúrom. Tu sa mohla časom vyvinúť jazva, ktorá zhoršuje kvalitu močenia. To znamená, že treba doplniť niekoľko vyšetrení, ktoré nám povedia o vašom močení viac. Podľa toho sa volí nasledovná liečba.

čítať viac

Môžem mať po prekonaní mozgovej aneuryzmy ešte dieťa?

Samotný vek ženy nad 35 rokov, aj bez iných ochorení a rizikových faktorov, znižuje úspešnosť otehotnieť. Predstavuje tiež viaceré riziká pre tehotnú ženu ako je zvýšený výskyt vrodených vývojových chýb plodu, potrat v prvom trimestri, úmrtie ženy a/alebo plodu pri pôrode, vysoký krvný tlak, gestačný diabetes mellitus a iné. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že ak má žena akékoľvek závažné ochorenie, ktoré môže potenciálne ohrozovať jej život, vo väčšine prípadov toto riziko v tehotenstve stúpa a tehotenstvo je vysoko rizikové. V prípade stavu po mozgovej aneuryzme by bolo potrebné prípadne tehotenstvo konzultovať ešte so špecialistami, ktorí sa na liečbe aneuryzmy podieľali. Neurológ, neurochirurg, cievny lekár zhodnotia aktuálny stav pacientky. O niečo menšie riziko by bolo v prípade, ak by aneuryzma bola vyriešená operáciou a žiadny iný patologický nález na cievach by už nebol zistený. V každom prípade by som považoval za veľmi dôležité pred prípadným plánovaním tehotenstva dobre zvážiť všetky riziká ohrozenia plodu a hlavne riziko úmrtia ženy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor