MENU
zdravy-zivot

Laktóza je aj v liekoch

Podľa odborných štúdií až pätina liekov môže obsahovať mliečny cukor. Používa sa totiž pri výrobe tabliet a kapsúl.
Zdravý život

Laktóza je aj v liekoch

Máte laktózovú intoleranciu? Pozorne čítajte príbalové letáky liekov a výživových doplnkov, ktoré užívate. Laktózu obsahuje až dvadsať percent liekov!

Laktóza je prirodzený mliečny cukor, ktorý sa nachádza v mlieku a v ostatných mliečnych výrobkoch. Laktáza je špeciálny enzým, ktorý túto mliečnu zložku v tráviacom trakte štiepi. V poslednom čase pribúda čoraz viac ľudí, ktorí tento enzým z rôznych príčin nemajú a sú na laktózu precitlivení.

Laktózová intolerancia, teda neznášanlivosť mliečneho cukru im spôsobuje tráviace problémy, preto sa mliečnym jedlám vyhýbajú. Často však zabúdajú na to, že laktóza ich môže prekvapiť aj v liekoch, či dokonca v prípravkoch na dobré trávenie.

KŔČE, HNAČKY, VRACANIE

Podľa odborných štúdií až pätina liekov môže obsahovať mliečny cukor. Používa sa totiž pri výrobe tabliet a kapsúl.

Obsah v jednej tablete môže byť malý, ale pri vyššej neznášanlivosti, alebo pri kombinácii viacerých liekov vás môžu prekvapiť kŕče v bruchu, hnačky či vracanie.

Čítajte preto pozorne príbalové informácie liekov a výživových doplnkov! Pozor, laktózu obsahujú aj niektoré prostriedky na lepšie trávenie, ktoré môžu váš stav po užití ešte zhoršiť. V takom prípade vám pomôže laktáza, špeciálny enzým, ktorý umožní nežiaducu laktózu tráviť predchádzať tak problémom.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor