MENU
zdravy-zivot

Lahodné zimné smoothie: Jednoduché recepty na zdravie, energiu a štíhlosť

Chutné a voňavé nápoje vás počas zimy nadopujú vitamínmi a energiou.
Zdravý život

Lahodné zimné smoothie: Jednoduché recepty na zdravie, energiu a štíhlosť

Obľúbené smoothies nie sú len letnou doménou. Môžete si pripraviť rôzne zimné variácie obohatené o zázvor a voňavé koreniny. Prehrejú vám celé telo, doplnia vitamíny a pomôžu zhodiť sviatočné kilá.

Zimné smoothie si môžete pripraviť aj podľa vlastnej fantázie, z ingrediencií, ktoré máte po ruke. Ak pridáte kúsok zázvoru, príjemne vás prehreje. Zázvor sa hodí takmer ku všetkému, ale jeho výnimočnosť oceníte najmä v kombinácii s jablkami, hruškami, mangom, citrusmi, ale aj s ananásom, či banánmi.

Vitamínová bomba

Ingrediencie:

  • 2 pomaranče
  • ananásová šťava podľa potreby
  • citrónová šťava z polovice citróna
  • kúsok čerstvého zázvoru
  • štipka mletej škorice

Postup: Pomaranč ošúpte, nakrájajte na kúsky a vložte do mixéra. Pridajte očistený kúsok zázvoru (približne 5 cm), zalejte ananásovým džúsom, pridajte šťavu z citróna, trošku mletej škorice a premixujte do hladka. Smoothie môžete zriediť podľa potreby trochou vody, alebo minerálky.

Jablčný sen

Ingrediencie:

  • 2 jablká
  • 1-2 kusy citrusového ovocia (napr. pomaranče, mandarínky)
  • kúsok zázvoru
  • 5 ks hrebíčkov
  • trošku mletej škorice

Postup: Očistené ovocie nakrájajte na kúsky a vložte do mixéru. Pridajte aj kúsok čerstvého zázvoru, podrvené hrebíčky a trošku mletej škorice. Podľa potreby rozrieďte vodou, alebo trochou jablčnej šťavy. Všetko spolu premixujte a môžete podávať.

Je zelená káva účinná pri chudnutí, alebo je to len dobrý reklamný ťah? »

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor