MENU
zdravy-zivot

Lahodné zimné smoothie: Jednoduché recepty na zdravie, energiu a štíhlosť

Chutné a voňavé nápoje vás počas zimy nadopujú vitamínmi a energiou.
Zdravý život

Lahodné zimné smoothie: Jednoduché recepty na zdravie, energiu a štíhlosť

Obľúbené smoothies nie sú len letnou doménou. Môžete si pripraviť rôzne zimné variácie obohatené o zázvor a voňavé koreniny. Prehrejú vám celé telo, doplnia vitamíny a pomôžu zhodiť sviatočné kilá.

Zimné smoothie si môžete pripraviť aj podľa vlastnej fantázie, z ingrediencií, ktoré máte po ruke. Ak pridáte kúsok zázvoru, príjemne vás prehreje. Zázvor sa hodí takmer ku všetkému, ale jeho výnimočnosť oceníte najmä v kombinácii s jablkami, hruškami, mangom, citrusmi, ale aj s ananásom, či banánmi.

Vitamínová bomba

Ingrediencie:

  • 2 pomaranče
  • ananásová šťava podľa potreby
  • citrónová šťava z polovice citróna
  • kúsok čerstvého zázvoru
  • štipka mletej škorice

Postup: Pomaranč ošúpte, nakrájajte na kúsky a vložte do mixéra. Pridajte očistený kúsok zázvoru (približne 5 cm), zalejte ananásovým džúsom, pridajte šťavu z citróna, trošku mletej škorice a premixujte do hladka. Smoothie môžete zriediť podľa potreby trochou vody, alebo minerálky.

Jablčný sen

Ingrediencie:

  • 2 jablká
  • 1-2 kusy citrusového ovocia (napr. pomaranče, mandarínky)
  • kúsok zázvoru
  • 5 ks hrebíčkov
  • trošku mletej škorice

Postup: Očistené ovocie nakrájajte na kúsky a vložte do mixéru. Pridajte aj kúsok čerstvého zázvoru, podrvené hrebíčky a trošku mletej škorice. Podľa potreby rozrieďte vodou, alebo trochou jablčnej šťavy. Všetko spolu premixujte a môžete podávať.

Je zelená káva účinná pri chudnutí, alebo je to len dobrý reklamný ťah? »

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Neviem prehltnúť pilulku. Je to len v psychike? Môže to byť niečo vážnejšie?

Prehĺtanie je komplexná a koordinovaná činnosť svalov a nervov, na ktorú však vplýva i naša psychika. Hltací akt má tri fázy, pričom vôľou môžeme ovládať prvé dve. V prvej fáze sa zmiešajú sliny s potravou. Do tejto činnosti sa aktívne zapája jazyk, žuvacie svaly, líca, pery a mäkké podnebie. V druhej fáze sa potrava pomocou hltanového svalstva posúva nižšie. Vtedy sa uzatvorí hrtanová príchlopka, ktorá bráni vdýchnutiu jedla do dýchacích ciest. V tretej fáze sa jedlo posunie z pažeráka do žalúdka. Neuvádzate žiaden zdravotný problém súvisiaci s jedením a prehĺtaním, preto predpokladám, že nejde o dysfágiu, teda o poruchu prehĺtania.

Diskomfort, ktorý pociťujete pri prehĺtaní tabletiek, môže závisieť od mnohých faktorov, napríklad od veľkosti, tvaru, chuti, od miesta uloženia tabletky na jazyku, od adekvátnej tvorby slín, ale aj od viskozity tekutiny, ktorou ju zapíjate. Vo všeobecnosti tekutiny nekladú väčší odpor. Ak teda podržíte v ústach vodu s tabletkou, nemusíte ju tak výrazne vnímať. Ďalšou možnosťou je zapiť tabletku hustejšou tekutinou, napríklad džúsom, jogurtom, alebo umiestniť ju bližšie ku koreňu jazyka. Prípadne vám pomôže, keď si tabletku dáte na lyžičku spolu s tekutinou, pričom pred vyložením obsahu lyžičky v ústach sa ňou dotknete strednej plochy jazyka.

čítať viac

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor