MENU
zdravy-zivot

Ľahnúť si, utekať, vyliezť na strom? Čo naozaj nerobiť, ak stretnete medveďa?

Young,Man,Trekking,In,Woods,Walking,On,The,Path,To
Zdravý život

Ľahnúť si, utekať, vyliezť na strom? Čo naozaj nerobiť, ak stretnete medveďa?

Hoci medvede útočia každý rok, od druhej svetovej vojny až do minulého pondelka u nás naša najväčšia šelma nikoho nezabila. Dá sa útoku predísť?

Pravidlo, že v lese treba byť potichu a nerušiť lesnú zver, nie je celkom namieste. Najmä ak ste v horách, kde je výskyt medveďov nadpriemerný. Nemajú síce dobrý zrak, no vynikajúci čuch a sluch a keď počujú hluk, automatiky sa stiahnu do bezpečia. Práve preto sú najmenej ohrozené rodinky s malými deťmi – tie totiž narobia okolo seba najviac lomozu. Ak ste na túre sami – pískajte si, spievajte alebo občas zatlieskajte. Alebo si na ruksak pripevnite zvonček. Robte čokoľvek, čím medveďa upozorníte na svoju prítomnosť.

Čo robiť, ak...

Ak prevencia zlyhá a vy sa v lese stretneme s medveďom, dané miesto rýchlo opustite. Snažte sa vyhnúť sitácii, že by sa medveď mohol zľaknúť a zaútočiť. Ak je medveď od vás na vzdialenosť 100 metrov a viac, netreba robiť žiadne zvláštne opatrenia. Lokalitu len potichu opustite. Ak je vzdialenosť medzi vami a šelmou 70-50 metrov, treba dať o sebe vedieť hlbokým pokojným tónom. 

V kritickej vzdialenosti 30 a menej metrov, dôležité sa je vyhýbať očnému kontaktu. Nekričte a nerobte paniku, pokúste sa správať prirodzene. Možno vás prekvapí, ako rýchlo medveď pred vami sám utečie.

Brucho a hlava 

Ak sa medveď postaví na zadné, neznamená to, že sa chystá zaútočiť. Keďže zrak nie je jeho dominantným zmyslom, snaží sa získať prehľad o situácii alebo nemá vhodný vietor na to, aby situáciu vyhodnotil čuchom. Postávanie na zadných sa môže zopakovať a medveď sa dokonca môže pomaly približovať k vám. Vtedy je najbezpečnejšie zaujať obrannú pozíciu.

Kľaknite si na zem, hlavu skrčte ku kolenám a krk si cháňte rukami. Táto pozícia vám pomôže ochrániť životne dôležite orgány v brušnej dutine a šiju. Ak vás medveď labou pri útoku náhodou prevráti na chrbát, snažte sa rýchlo dostať opäť na kolená.

Krik, panika a útek medveďa spravidla vyprovokujú na útok a v bežeckom súboji väčšinou nemáte šancu. Na strome ste v bezpečí až niekde vo výške 4 metre a riskujete, že kým sa tam dostanete, medveď vám poraní nohu alebo vás za ňu stiahne k sebe.

Pre istotu 

Pre väčšiu ochranu si môžete do batoha zbaliť aj špeciálny sprej proti medveďom. Nemá nič spoločné s inými obrannými sprejmi – pred násilným prepadom či pred útokom psa. Účinnou zložkou v spreji je kapsaicín, teda extrakt z červenej papriky, ktorý spôsobí dočasný opuch sliznice očí, nosa a pľúc. Medzi medveďom a človekom vytvorí ochrannú clonu. Sprej by mal mať dosah aspoň 7 a pol metra a obsahovo poskytnúť aspoň 6 sekúnd postreku.  

Na toto pozor 

Všímajte si stopy medveďa. Jeho laby majú päť prstov s pazúrmi, zadná je približne taká veľká ako mužská noha. Spozornejte, aj keď na chodníku nájdete trus so zvyškami nestrávenej potraviny – lesnými plodmi, hmyzom, semenami. Na medvediu prítomnosť môže upozorňovať aj ošúchaná kôra stromov, vyhrabané mraveniská, osie hniezda či prevrátené veľké kamene, spod ktorých medvede vyberajú larvy a hmyz.  

Prirodzene plaché 

Stretnutia s rysmi alebo s vlkmi sú v našich lesoch veľmi zriedkavé, lebo šelmy sú extrémne plaché. Diviaky môžu byť nebezpečné hlavne na jar, keď diviačice odchovávajú mláďatá. Najlepšou prevenciou je vyhnúť sa akýmkoľvek krovitým porastom, kde nemáte prehľad, či tam samica neleží.  

Text: Zuzana Vongrejová

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor