MENU
zdravy-zivot

Ľahká príprava, málo kalórií. Jedli ste už jahody naslano?

Vyskúšajte si pripraviť jahodovo-špargľový šalát.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Ľahká príprava, málo kalórií. Jedli ste už jahody naslano?

Príjemný šalát vás milo prekvapí chuťou. Servírovať ho môžete samostatne alebo ako prílohu k mäsu. Dajte šancu kombináciám, ktoré sú netradičné.

Jahody vás potešia nielen výbornou chuťou, sú ideálnou výživou aj pre nervy a mozog. Pomôžu pri reumatických ochoreniach a dokonca prečistia obličky. Horčičné oleje v rukole ozvláštnia šaláty jemne pikantnou chuťou, zároveň je bohatá na kyselinu listovú a povzbudí trávenie. Špargľa prispeje vitamínmi C, E, B1 a B2, ale aj dôležitými minerálmi ako je draslík, vápnik a železo.

Zdravú trojkombináciu už treba len správne ochutiť. Netradičný recept ponúka nemecký portál eatsmarter.de. Príprava vám zaberie asi polhodinu a kalorická hodnota šalátu sa bude pohybovať okolo 1170 kJ. Množstvo šalátu je vypočítané pre štyri osoby.

Potrebujeme:

  • 1 kg zelenej špargle
  • 500 g jahôd
  • 80 g rukoly
  • 150 g fety
  • 10 g bazalky
  • 1 lyžičku medu
  • 1 lyžičku dijonskej horčice
  • 2 polievkové lyžice nasekaných píniových alebo vlašských orechov
  • 3 lyžice balzamikového octu
  • 2 lyžice olivového oleja
  • soľ
  • korenie           

Postup:

  1. Špargľu umyte, odrežte prípadné zdrevnatené časti a olúpte spodnú tretinu. Potom nakrájate na menšie kúsky a varte približne päť minút v osolenej vode. Potom ju opláchnite v studenej a nechajte v sitku odkvapkať.
  2. Na strednom plameni mierne opečte na panvici bez oleja píniové oriešky. Ak máte vlašské, nemusíte ich opekať. 
  3. Umyte bazalku a rukolu, nechajte ich presušiť a potom ich nakrájajte na menšie kúsky. Umyte a nakrájajte aj jahody. 
  4. Z octu, medu, horčice, oleja, soli a korenia vytvorte dresing. 
  5. Do misy dajte špargľu, jahody, oriešky, bylinky, rozdrobte do nej fetu a všetko dobre premiešajte. Prípadne dochuťte soľou a korením. Pri podávaní môžete dozdobiť celými lístkami bazalky alebo rukoly.  

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor