MENU
zdravy-zivot

Ľadové končatiny: Pred čím varujú a ako ich konečne zohriať?

Ľadové končatiny môžu byť signálom, že vo vašom tele nie je všetko v poriadku a krvný obeh začal
Zdravý život

Ľadové končatiny: Pred čím varujú a ako ich konečne zohriať?

Ľadové ruky a nohy nie sú záležitosťou iba zimných mesiacov. Mnohých ľudí trápia aj v teplejších dňoch a nevedia sa ich zbaviť. Viete čo ich spôsobuje a ako im zabrániť?

Tento problém sa častejšie objavuje u žien. Nedostatočné prekrvenie končatín je spôsobené hromadením väziva a tuku v stenách tepien, čím sa naruší prúdenie okysličenej krvi a výživných látok, čo spôsobí efekt ľadových končatín. Studené ruky a nohy nás tak môžu potrápiť v ktorejkoľvek časti roka. Pravdou je, že čím je počasie chladnejšie, tým sú prejavy pocitov ľadových končatín výraznejšie.

Pozor na správny životný štýl!

Odborníci sa zhodujú, že hlavnou príčinou týchto problémov býva nesprávny životný štýl, najmä nedostatok pohybu, fajčenie a pitie kofeínových nápojov. Nikomu navyše neprospievajú ani stresové situácie. V prípade, že v nás niečo vyvoláva veľký strach alebo sa zľakneme, naše ruky a nohy sa ponoria do „studeného režimu“. Emocionálna pohoda je dôležitá pre správne fungovanie a zároveň je významným zdrojom tepla. Preto by sme mali prepnúť na pozitívnejšie myslenie a čo najviac obmedziť stres alebo ak sa dá, úplne ho zo svojho života vyhodiť. Ľadové končatiny môžu zároveň signalizovať i vážnejšie ochorenie, napríklad problémy so štítnou žľazou, srdcovo-cievne problémy, poruchy funkcie nadobličiek, vysoký krvný tlak či migrénu.

S vekom sa problémy stupňujú

Problémy s chladom v končatinách postihujú ľudí rôznych vekových kategórií a častejšie sa s nimi stretávajú ženy. Môže za to pomalší metabolizmus, tenšie cievy a menšie percento svalovej hmoty. Ťažkosti s ľadovými končatinami sú známe aj ako Raynaudov syndróm, teda porucha obehového systému, pri ktorej sa končatiny nedostatočne prekrvujú. Zvyčajne platí, že s pribúdajúcim časom sa neliečené problémy stupňujú. V počiatočnom štádiu nemusíme mať žiadne príznaky. Postupne sa však ťažkosti začnú zhoršovať a objavuje sa občasné krívanie a kŕče. V prípade, že sa problémy neriešia a naplno prepuknú, potrápiť môžu silné kŕče či bolesť, a to dokonca v stave pokoja. Je preto dobré sledovať vlastné telo a reagovať už pri počiatočných náznakoch zdravotných patálií. Bolesť sa neoplatí ignorovať, pretože dokáže odpovedať niekoľkonásobne!

Rozhýbte telo a upravte jedálniček

Jedným zo spôsobov, ako sa zbaviť týchto problémov, je pravidelný pohyb. Do svojho denného rozvrhu zaraďte cvičenie alebo akúkoľvek športovú aktivitu. Pohyb navyše prospieva aj pri ďalších zdravotných problémoch a pomáha k celkovému zlepšeniu fyzického a psychického stavu človeka. Na výber je v súčasnosti skutočne široká škála športov – individuálne aj kolektívne, zimné či letné alebo športy halové, prípadne pod holým nebom. Je len na každom z nás, čo si vyberie a čo si telo zažiada. Oplatí sa tiež vyskúšať gymnastiku rúk a nôh pod stolom, ktorá prekrví telo. Netreba sa vyhýbať ani chôdzi po schodoch či občas vyskúšať pár drepov.

Čítajte aj: Na jeseň potrebuje telo biologický oheň. Toto jedlo vás zohreje

Jedným z trikov, ako predchádzať zlému prekrveniu, je upravenie jedálnička. Do stravy stačí zaradiť čili, cesnak, červenú fazuľu alebo štipľavé korenie. Okrem toho, že mnohé z týchto surovín dodajú vášmu jedlu špeciálnejšiu chuť, zrýchlia aj metabolizmus. Riešením môže byť tiež zázvorový čaj, ktorý rovnako zlepšuje krvný obeh. Stačí si len treba vybrať podľa svojich chutí a nezabúdať na pravidelný pitný režim!

Ako si poradiť s ľadovými končatinami?

  • Kúpte si kvalitné ponožky, rukavice zo savých materiálov.
  • Obohaťte jedálniček o vitamín E a horčík.
  • Nevyhýbajte sa ostrým pokrmom, stavte na cesnak, korenie alebo škoricu.
  • Pite zázvorový čaj, ktorý zlepšuje krvný obeh.
  • Pravidelne pokožku prekrvujte jemnou masážou špeciálnymi krémami, ktoré obsahujú účinné látky urýchľujúce cirkuláciu krvi, napríklad Medvedia masť.

Tip redakcie: Dopriať si tiež môžeme teplý kúpeľ, vírivku alebo saunu, ktoré rozohrejú telo. Najideálnejšie aspoň dvakrát do týždňa. Po kúpeli je dobré jemne vmasírovať Medvediu masť od VIRDE SLOVAKIA, ktorá vďaka svojím unikátnym bylinným extraktom povzbudzuje prekrvenie, čím navodí pocit teplého komfortu. Použiť ju však možno kedykoľvek počas dňa pri pocitoch studených končatín.

 

Ľadové končatiny: Pred čím varujú a ako ich konečne zohriať?Ľadové končatiny: Pred čím varujú a ako ich konečne zohriať?

Zdroj foto: Virde Slovakia

Bude vás zaujímať: Nedajte zime šancu! Zahrejte sa aj bez štrikovanej čiapky

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dcérka nechce nosiť rúško, neviem ako ju presvedčiť

Rúška, či obdobnú ochranu tváre, nemusia nosiť iba deti mladšie ako dva roky. Skúste si spolu ušiť rúško s detským motívom, ktoré sa dieťaťu bude páčiť. Naučte sa riekanku: „Dve gumičky za ušká, noštek, ústa do rúška“. Deti sa rúško naučia tolerovať úplne v pohode, nevnímajú ho ako problém, keď vidia, že to nevnímajú ako problém rodičia.  Zo začiatku sa tomu detičky možno budú brániť, ale treba im vysvetliť, že ho majú preto, aby neochoreli. Buďte deťom príkladom a vzorom v zodpovednom správaní. Vysvetlite a komunikujte s dieťaťom o aktuálnom dianí primerane jeho veku.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia