Tento problém sa častejšie objavuje u žien. Nedostatočné prekrvenie končatín je spôsobené hromadením väziva a tuku v stenách tepien, čím sa naruší prúdenie okysličenej krvi a výživných látok, čo spôsobí efekt ľadových končatín. Studené ruky a nohy nás tak môžu potrápiť v ktorejkoľvek časti roka. Pravdou je, že čím je počasie chladnejšie, tým sú prejavy pocitov ľadových končatín výraznejšie.
Pozor na správny životný štýl!
Odborníci sa zhodujú, že hlavnou príčinou týchto problémov býva nesprávny životný štýl, najmä nedostatok pohybu, fajčenie a pitie kofeínových nápojov. Nikomu navyše neprospievajú ani stresové situácie. V prípade, že v nás niečo vyvoláva veľký strach alebo sa zľakneme, naše ruky a nohy sa ponoria do „studeného režimu“.
Emocionálna pohoda je dôležitá pre správne fungovanie a zároveň je významným zdrojom tepla. Preto by sme mali prepnúť na pozitívnejšie myslenie a čo najviac obmedziť stres alebo ak sa dá, úplne ho zo svojho života vyhodiť. Ľadové končatiny môžu zároveň signalizovať i vážnejšie ochorenie, napríklad:
- problémy so štítnou žľazou,
- srdcovo-cievne problémy,
- poruchy funkcie nadobličiek,
- vysoký krvný tlak či migrénu.
S vekom sa problémy stupňujú
Problémy s chladom v končatinách postihujú ľudí rôznych vekových kategórií a častejšie sa s nimi stretávajú ženy. Môže za to pomalší metabolizmus, tenšie cievy a menšie percento svalovej hmoty. Ťažkosti s ľadovými končatinami sú známe aj ako Raynaudov syndróm, teda porucha obehového systému, pri ktorej sa končatiny nedostatočne prekrvujú. Zvyčajne platí, že s pribúdajúcim časom sa neliečené problémy stupňujú. V počiatočnom štádiu nemusíme mať žiadne príznaky. Postupne sa však ťažkosti začnú zhoršovať a objavuje sa občasné krívanie a kŕče. V prípade, že sa problémy neriešia a naplno prepuknú, potrápiť môžu silné kŕče či bolesť, a to dokonca v stave pokoja. Je preto dobré sledovať vlastné telo a reagovať už pri počiatočných náznakoch zdravotných patálií. Bolesť sa neoplatí ignorovať, pretože dokáže odpovedať niekoľkonásobne!
Rozhýbte telo a upravte jedálniček
Jedným zo spôsobov, ako sa zbaviť týchto problémov, je pravidelný pohyb. Do svojho denného rozvrhu zaraďte cvičenie alebo akúkoľvek športovú aktivitu. Pohyb navyše prospieva aj pri ďalších zdravotných problémoch a pomáha k celkovému zlepšeniu fyzického a psychického stavu človeka. Na výber je v súčasnosti skutočne široká škála športov – individuálne aj kolektívne, zimné či letné alebo športy halové, prípadne pod holým nebom. Je len na každom z nás, čo si vyberie a čo si telo zažiada. Oplatí sa tiež vyskúšať gymnastiku rúk a nôh pod stolom, ktorá prekrví telo. Netreba sa vyhýbať ani chôdzi po schodoch či občas vyskúšať pár drepov.
Jedným z trikov, ako predchádzať zlému prekrveniu, je upravenie jedálnička. Do stravy stačí zaradiť čili, cesnak, červenú fazuľu alebo štipľavé korenie. Okrem toho, že mnohé z týchto surovín dodajú vášmu jedlu špeciálnejšiu chuť, zrýchlia aj metabolizmus. Riešením môže byť tiež zázvorový čaj, ktorý rovnako zlepšuje krvný obeh. Stačí si len treba vybrať podľa svojich chutí a nezabúdať na pravidelný pitný režim!
Ako si poradiť s ľadovými končatinami?