MENU
zdravy-zivot

Rebarbora 3-krát inak: Recepty na NAJ koláče, aké ste kedy jedli!

Strawberry,And,Rhubarb,Cake.,Sweet,Food.,Sweet,Dessert.,Close,Up.
Zdravý život

Rebarbora 3-krát inak: Recepty na NAJ koláče, aké ste kedy jedli!

Rebarbora je nielenže zdravá, obsahuje aj vysoké množstvo vitamínov a minerálov a môžete z nej vykúzliť naozaj skvelé dobroty.

Výrazne sfarbené stopky rebarbory sú prvým jarným poslom zo záhrady. Škoda by bolo nevyužiť ju do sladkých koláčov. Jej chuť je skôr kyslastá, takže sa hodí s sladkému cestu a často sa kombinuje s jahodami. Rebarbora pomáha detoxikovať črevá, zlepšuje krvný obeh a chráni oči i srdce. Pozitívne vplýva aj na pokožku, mozog a kosti.  Nezabúdajte, rbarbora teda nie je vhodná na každodennú konzumáciu!

Na čo si dať pozor?

Listy rebarbory ​​by sa pre vysoký obsah kyseliny šťaveľovej nemali konzumovať. Táto rastlina nie je vhodná pre tehotné a dojčiace ženy a pre ľudí, ktorí majú problémy s obličkami.  Obsah šťaveľanov v rebarbore môže byť škodlivý, preto by ju nemali jesť ani deti do 10 rokov.

Nadýchaný koláč 

Strawberry,And,Rhubarb,Cake.,Sweet,Food.,Sweet,Dessert.,Close,Up.Strawberry,And,Rhubarb,Cake.,Sweet,Food.,Sweet,Dessert.,Close,Up.
Zdroj: Shutterstock

Potrebujeme: 

  • 4 vajcia
  • 100 g polohrubej múky
  • 200 g práškového cukru
  • 50 g masla 
  • 150 g jahôd
  • 150 g rebarbory
  • trochu práškový cukor na posypanie

Postup: 

  1. Vajíčka si rozdelíme na žĺtky a bielky. Žĺtky vymiešame s polovicou práškového cukru do peny. Potom pridáme múku, rozpustené maslo. Na záver zľahka primiešame tuhý sneh, ktorý si vyšľaháme z bielkov a zvyšného cukru.
  2. Pripravené cesto dáme na plech vystlaný papierom na pečenie. Navrch poukladáme umyté, očistené jahody a rebarboru.
  3. Koláč pečieme vo vyhriatej rúry na 180 stupňov 30-35 minút. Po upečení posypeme práškovým cukrom.
Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor