MENU
zdravy-zivot

Rebarbora 3-krát inak: Recepty na NAJ koláče, aké ste kedy jedli!

Strawberry,And,Rhubarb,Cake.,Sweet,Food.,Sweet,Dessert.,Close,Up.
Zdravý život

Rebarbora 3-krát inak: Recepty na NAJ koláče, aké ste kedy jedli!

Rebarbora je nielenže zdravá, obsahuje aj vysoké množstvo vitamínov a minerálov a môžete z nej vykúzliť naozaj skvelé dobroty.

Výrazne sfarbené stopky rebarbory sú prvým jarným poslom zo záhrady. Škoda by bolo nevyužiť ju do sladkých koláčov. Jej chuť je skôr kyslastá, takže sa hodí s sladkému cestu a často sa kombinuje s jahodami. Rebarbora pomáha detoxikovať črevá, zlepšuje krvný obeh a chráni oči i srdce. Pozitívne vplýva aj na pokožku, mozog a kosti.  Nezabúdajte, rbarbora teda nie je vhodná na každodennú konzumáciu!

Na čo si dať pozor?

Listy rebarbory ​​by sa pre vysoký obsah kyseliny šťaveľovej nemali konzumovať. Táto rastlina nie je vhodná pre tehotné a dojčiace ženy a pre ľudí, ktorí majú problémy s obličkami.  Obsah šťaveľanov v rebarbore môže byť škodlivý, preto by ju nemali jesť ani deti do 10 rokov.

Nadýchaný koláč 

Strawberry,And,Rhubarb,Cake.,Sweet,Food.,Sweet,Dessert.,Close,Up.Strawberry,And,Rhubarb,Cake.,Sweet,Food.,Sweet,Dessert.,Close,Up.
Zdroj: Shutterstock

Potrebujeme: 

  • 4 vajcia
  • 100 g polohrubej múky
  • 200 g práškového cukru
  • 50 g masla 
  • 150 g jahôd
  • 150 g rebarbory
  • trochu práškový cukor na posypanie

Postup: 

  1. Vajíčka si rozdelíme na žĺtky a bielky. Žĺtky vymiešame s polovicou práškového cukru do peny. Potom pridáme múku, rozpustené maslo. Na záver zľahka primiešame tuhý sneh, ktorý si vyšľaháme z bielkov a zvyšného cukru.
  2. Pripravené cesto dáme na plech vystlaný papierom na pečenie. Navrch poukladáme umyté, očistené jahody a rebarboru.
  3. Koláč pečieme vo vyhriatej rúry na 180 stupňov 30-35 minút. Po upečení posypeme práškovým cukrom.
Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Chodím v noci často na záchod, dá sa s tým niečo robiť?

Vek 54 rokov môžeme opísať ako vek „na prostatu“. To ale v žiadnom prípade neznamená, že pacient musí trpieť častým močením a zhoršenou kvalitou spánku!

Po päťdesiatke by mal každý pán vyhľadať urológa a absolvovať preventívnu urologickú prehliadku. Na takejto prehliadke vylúčime prítomnosť rakoviny prostaty a zároveň posúdime stav nezhubného zväčšenia prostaty. Práve druhé menované ochorenie najčastejšie zodpovedá za ťažkosti s močením u pánov.

Nie vždy je nutná operácia prostaty, na výber máme celú škálu liekov. Určite sa nebojte vyhľadať odborníka.

čítať viac

Protéza ma pri jedení tlačí. Občas ma bolí a opuchá ďasno. Čo pomôže?

V prvom rade si dajte skontrolovať protézu a stav ďasien pod ňou. Pohyblivá protéza môže odierať a poraniť sliznicu ústnej dutiny. Vznikajú rôzne veľké ranky, ktoré sa podobajú na afty. V tom prípade je nutné zubnú náhradu upraviť alebo zhotoviť novú. Zároveň môžu byť v ďasne zvyšky zubov a tlak protézy môže rovnako spôsobovať dráždenie. Ak ide naozaj o afty, je mnoho faktorov, ktoré vplývajú na ich vznik, od lokálnych v ústnej dutiny po celkovú imunitu organizmu. Tento stav si vyžaduje ďalšie vyšetrenia.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor