MENU
zdravy-zivot

Kýchate, svrbia vás oči a tečie z nosa? Tieto ALERGIE potrápia aj na jeseň

Sick,Young,Man,Coughing,At,Home
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Kýchate, svrbia vás oči a tečie z nosa? Tieto ALERGIE potrápia aj na jeseň

Typické príznaky alergie vás trápia hlavne na jar, keď všetko kvitne. Ale nie je nezvyčajné, ak sa objavia aj v chladnejšom jesennom období. Čo všetko môže vyvolať nepríjemné symptómy?

Alergie na jar sú bežnou záležitosťou, a čoraz častejšie trápia viac ľudí. Ale v plnej sile môžu udrieť aj na jeseň. Odborníci z Web MD informujú, že typické alergické prejavy ako kýchanie, výtok z nosa, slzenie, svrbenie a pálenie očí, kašeľ, podráždená nosová sliznica, bolesť hlavy, ekzém alebo lokálny opuch sa vyskytujú aj v chladnejšom počasí. Alergénmi pritom nemusia byť len pele kvitnúcich rastlín ►►►

Ambrózia

Je najčastejším spúšťačom alergie na jeseň, aj keď jej sezóna, kedy začne uvoľňovať pele, je od augusta do októbra. Peľ ambrózie je vetrom roznášaný na niekoľko kilometrov. Takže aj keď nie ste v oblasti kde rastie, môže vás chytiť alergická reakcia a vyvolať vám príznaky sennej nádchy. Veľmi často sa vyskytujú skrížené alergie ambrózie medzi potravinami. Ak ste na ňu alergickí, niektoré druhy ovocia a zeleniny môžu u vás vyvolať symptómy, preto si dávajte pozor na banán, cuketu alebo kamilkový čaj.

Ako si pomôcť?

  • Nechoďte von počas suchých a veterných dní.
  • Vyhýbajte sa otvoreným priestranstvám a lesnatým miestam.
  • Zatvárajte okná doma aj v aute pri veternom počasí.
  • Ak prídete domov, hneď sa prezlečte a umyte si vlasy.

Článok pokračuje na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor