MENU
zdravy-zivot

Kurkumovo-zázvorový čaj na zahriatie a posilnenie imunity

Čaj na imunitu s kurkumou, zázvorom, škoricou, čiernym korením a citrónom.
Zdravý život

Kurkumovo-zázvorový čaj na zahriatie a posilnenie imunity

Premrzli ste vonku, máte pocit, že na vás niečo lezie? Alebo si len chcete preventívne posilniť imunitu? Indický prírodný čaj môže byť presne to, čo potrebujete.

Čaj vie uvariť aj ten, čo má obe ruky ľavé, tak načo návod na jeho prípravu? Tento čaj nebude z vrecúška hodeného do vriacej vody, ale zo skutočných prírodných ingrediencí. Práve preto má veľký potenciál posilniť vašu imunitu.

Potrebujete

 • 2 šálky vody
 • 1/2 ČL kurkumy
 • 2-3 cm zázvoru
 • asi 25 guličiek čierneho korenia
 • asi 3 cm celej škorice
 • 1 PL hnedého trstinového nerafinovaného cukru
 • 1/2 citrónu

Postup

 1. Nalejte do hrnca vodu, prisypte kurkumu, rozmiešajte a dajte variť.
 2. Zázvor ošúpte a dôkladne roztlačte v mažiari, prípadne nastrúhajte nahrubo. Pridajte do hrnca 1 PL zázvoru.
 3. Čierne korenie rozdrvte v mažiari, prípadne z mlynčeka čerstvo namelte asi 2/3 PL korenia. Prisypte do hrnca.
 4. Škoricu rozdrvte v mažiari, prípadne použite asi 1/2 PL mletej škorece. Vsypte do hrnca.
 5. Pridajte do hrnca cukor. Dobre premiešajte a nechajte variť 5 minút.
 6. Odstavte, nechajte mierne vychladnúť, preceďte a vytlačte do neho šťavu z citróna.
 7. Čaj môžete piť teplý aj vychladnutý, v oboch prípadoch zahreje a posilní váš organizmus.

Na zdravie!

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže byť dcérka v noci taká hladná?

Myslím, že to od nej chcete priskoro. Nepíšete, či spíte v jednej miestnosti alebo v jednej posteli, či dojčíte, alebo nie. Myslím si, že hladná určite nebude, vyžaduje si skôr vašu prítomnosť. Prvé tri roky života od nich nemôžete očakávať dokonalý spánkový režim. Rodičia sa však snažia, aby dieťa prespalo celú noc čím skôr, sú nervózni, keď sa im to nedarí a to všetko potom prenášajú na svoje deti. Spánku dieťatko nemusíte učiť. Pomôcť mu zaspať a zabezpečiť pokojný spánok ale môžete. Dieťa vyžaduje počas spánku blízkosť niektorého z rodičov. Odstráňte z jeho blízkosti zbytočné rušivé vplyvy, Vypnite televíziu, uberte na množstve podnetov, choďte viac do prírody. Dieťa sa pred spánkom potrebuje uvoľniť, zbaviť emócií. Vôbec nie je na škodu, ak si pred spánkom i poplače, avšak vo vašej prítomnosti, nie osamote. Nepohoda medzi matkou a otcom takisto na dieťa nepôsobí najlepšie. Veľmi dôležitá je pravidelnosť, teda chodiť spať v rovnakom čase. Ak nič nepomáha, zoberte dieťa k sebe do postele a spite spolu. Tak to funguje všade v prírode.

čítať viac

Existuje nejaký homeopatický liek na polypy v nose?

Homeopatiká nie sú lieky a dodnes nikto dokázal ich účinok na nosové polypy. Ak vám ide o liečbu na základe medicíny dôkazov, je dôležité rozlišovať, či máte solitárny, teda jeden nosový polyp, alebo nosovú polypózu, ktorá vzniká ako dôsledok chronického zápalu nosovej sliznice a prinosových dutín. Ak ide o malý solitárny polyp, ktorý vám nespôsobuje žiadne ťažkosti a sliznica na jeho povrchu nevykazuje podozrivé znaky, môžeme ho považovať za náhodný nález a ponechať bez liečby. Ak bráni priechodnosti polovice nosa, je najlepšie ho operačne endoskopicky odstrániť. Pri vhodnej polohe vykonávame zákrok v lokálnej anestézii, keď je viac vzadu, volíme skôr celkovú anestéziu.

Liečba nosovej polypózy závisí od stupňa postihnutia nosovej dutiny a od ťažkostí pacienta. Pri prvom stupni  s miernymi ťažkosťami  ordinujeme liečbu lokálnym kortikoidom v podobe spreja či kvapiek. Odporúčame alergiologické vyšetrenie - môže odhaliť príčinu chronického zápalu sliznice nosa a prinosových dutín, ktorého výsledkom je tvorba polypov. Ak sú polypy druhého alebo tretieho stupňa, lokálna liečba väčšinou neprinesie dostatočný efekt. V takom prípade posielame pacienta na CT vyšetrenie, ktoré zobrazí rozsah postihnutia dutín. Okrem miestne pôsobiacich kortikoidov do nosa sa odporúča  podávať systémovo kortikoidy v tabletkách počas desaťdňovej kúry. Musíme však predtým posúdiť, či tejto liečbe nebránia iné choroby. Ak efekt nie je dostatočný, prípadne CT nález ukazuje pomerne rozsiahle postihnutie polypmi, jediným východiskom je chirurgický zákrok s nasledujúcou lokálnou liečbou. Pomocou miniinvazívnej endoskopickej operácie vieme účinne odstrániť nosové polypy a uvoľniť prinosové dutiny.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia