MENU
zdravy-zivot

Kurkumín poznali už v starej Indii. Dnes je považovaný za novodobé antibiotikum

Ilustračné foto.
Zdravý život

Kurkumín poznali už v starej Indii. Dnes je považovaný za novodobé antibiotikum

Kurkumín je aktívnou zložkou známeho korenia kurkuma, ktoré poznali už v starej Indii a pripisovali mu zázračné schopnosti. Je známy svojimi protizápalovými aj antioxidačnými účinkami.

Kurkuma, ktorej hlavnú zložku tvorí kurkumín, je tmavožlté korenie s výraznou a nezameniteľnou chuťou. Je známy pre svoje protizápalové, protinádorové a antioxidačné účinky. Urýchľuje odstraňovanie nepotrebných buniek z organizmu, zaceľuje jazvy a vo všeobecnosti podporuje budovanie imunity. Kurkuma má okrem iného vplyv aj na viditeľné časti tela – napriek svojej žltej farbe pomáha bieliť zuby a predchádza zápalu ďasien a paradentóze. Okrem toho pomáha v boji s obezitou, pretože má schopnosť ovplyvňovať metabolizmus tukov.

Na účinky kurkumínu bolo vykonaných množstvo vedeckých štúdií. Jedným z nich bol napríklad test, pri ktorom bol 172 ľuďom podaný kurkumín. Podobná vzorka ľudí v počte 170 dostala placebo. Ukázalo sa, že hladina prebiehajúceho zápalu v tele, bola významne nižšia u ľudí, ktorým bol podaný kurkumín, teda zápal sa v tele zmenšil. V súvislosti s protizápalovými účinkami môže pomôcť aj s úľavou od bolesti kĺbov spôsobenej zápalom.

Kurkumín je v súčasnosti možné užívať aj vo forme vitamínových doplnkov. Prírodná kurkuma je však vo vyšších dávkach pre telo veľmi ťažko vstrebateľná, preto je dôležité zvážiť v akej forme ju telu dodáme. Kurkumín je dobre rozpustný v tukoch, vďaka čomu bola vyvinutá lipozomálna forma vitamínov značky Adelle Davis®, ktorá má na rozdiel od bežných foriem vitamínov až šesťkrát vyššiu vstrebateľnosť.

Ilustračné foto.Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Adelle Davis®

Prečo by sme mali užívať kurkumín?

  • Je silný antioxidant
  • Prispieva k správnej funkcii mozgu a znižuje riziko chorôb
  • Bojuje so zápalmi v tele
  • Znižuje hladinu cholesterolu
  • Prispieva k zníženiu rizika vzniku srdcových chorôb
  • Posilňuje imunitný systém,
  • Ovplyvňuje zdravie pokožky, pomáha oneskoriť jej starnutie a
  • Pomáha aj pri boji s chronickými chorobami súvisiacimi s vekom

Lipozomálne vitamíny značky Adelle Davis® sú vyrobené s využitím najnovších trendov v biochémii a výrobe výživových doplnkov. Adelle Davis bola vizionárka a priekopníčka v oblasti zdravej výživy, bola zástankyňou zdravého životného štýlu a stravovania. Za kľúč k zdraviu považovala konzumovanie prírodných, nespracovaných potravín a vhodné dopĺňanie potrebných vitamínov a minerálov do tela, v závislosti od individuálnych potrieb.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac

V akom veku dieťaťa sa rozhodne o nadváhe? Dcérka veľa papá

Na hodnotenie nadváhy a obezity v období rastu a vývinu organizmu nestačí samotná hmotnosť, ktorá prirodzene stúpa. Treba ju hodnotiť vzhľadom k výške tela, nie k veku. Pomerne hodnoverným kritériom zostáva index telesnej hmotnosti – body mass index (BMI = hmotnosť v kg / výška v m2 ). V pediatrii sú pre všetky vekové skupiny vytvorené percentilové grafy BMI, ktoré umožňujú porovnať BMI vyšetrovaného dieťaťa podľa veku a pohlavia s referenčnou normou v danej populácii. V detskom veku dochádza k plynulému prírastku hmotnosti. Nespôsobuje ho len zmnoženie tukového tkaniva, ale i rozvoj kostry a svalovej hmoty. Navštívte všeobecného lekára, ktorý vykoná tieto antropometrické vyšetrenia u dieťaťa a navrhne v prípade potreby ďalší postup.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia

K tomuto článku nie je možné pridávať diskusné príspevky.