MENU
zdravy-zivot

Kupujete drahý OLEJ? Ak robíte DVE chyby, zbytočne a ešte vám aj škodí

Woman,Preparing,A,Salad
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Kupujete drahý OLEJ? Ak robíte DVE chyby, zbytočne a ešte vám aj škodí

Dáme ruku do ohňa za to, že minimálne jednu z týchto chýb robíte aj vy.

Zvykli sme si, že rastlinný olej je záruka zdravého a tak ho pridávame všade. Do šalátu, k chlebíku, syru, do nátierok a samozrejme do pesta. Možno ste však netušili, že v istom druhu jedál nemá absolútne čo robiť. 

Takto olej nepoužívajte

Máte najradšej olivový či ľanový? Pomáha redukovať hladinu zlého cholesterolu, dodať telu antioxidanty a nenasýtené mastné kyseliny. Všetko však zničíte, ak ho nebudete používať správne.Zatiaľ čo slnečnicový, repkový aj olivový môžete tepelne upravovať, za studena lisované oleje ako tekvicový, ľanový alebo orechový nikdy! Tieto sú určené výlučne na studenú kuchyňu. Prečo? Stratili by svoju výživovú hodnotu. Okrem toho majú nižší bod horenia, a teda sa rýchlo spália! To v preklade znamená viac karcinogénov. Takže prvé miesto, kde nemá drahý olej čo robiť, je panvica. 

A to druhé? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor