MENU
zdravy-zivot

S ktorými čajmi sa dá schudnúť? TIETO 4 sú tutovka

Čaj dokáže pri chudnutí skvelo pomôcť.
Zdravý život

S ktorými čajmi sa dá schudnúť? TIETO 4 sú tutovka

Nemusíte hľadať rôzne zázračné bylinkové zmesi, ktoré sľubujú zhodenie kíl. S lepším spaľovaním vám pomôžu normálne, zaručene zdravé a ľahko dostupné čaje. Pite ich pravidelne!

V každom supermatrkete nájdete v čajovej sekcii aj nejaký "čaj na chudnutie". To je presne ten, ktorý nepotrebujete. Ak chcete schudnúť  a mať istotu, že do seba nelejete niečo podozrivé, stavte na niektorý z týchto štyroch úplne normálnych čajov.

 

1. Zelený čaj

O ňom ste už isto čítali, že zlepšuje metabolizmus a tým pomáha spaľovať kalórie. Ak si to chcete "pozichrovať", kúpte si jeho síce drahšiu, no ešte účinnejšiu verziu, a to čak matcha. Je to 100-percentný zelený čaj v prášku, takže okrem vody, ktorá sa bežne z čaju vyluhuje, pijete pri konzumácii čaju matcha aj samotné rozdrvené čajové lístky. V jednej šálke tak vypijete skoncentrovaných asi 10 šálok bežného zeleného čaju. Vyššie množstvo tanínu aktívne zrýchľuje metabolizmus, čo je skvelé najmä v prvej fáze chudnutia.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor