MENU
zdravy-zivot

Ktorý pohyb zbytočne nezaťažuje kĺby? Pozrite si TOP aktivity

Nachádza sa približne 7,5 centimetra pod kolenom a asi 2,5 centimetra od vonkajšieho okraja. Masírujte tento bod jemným tlakom asi dve-tri minúty a zopakujte na druhej nohe.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Ktorý pohyb zbytočne nezaťažuje kĺby? Pozrite si TOP aktivity

Nečakajte, kým vás začnú bolieť. Na kĺby sa oplatí myslieť už v mladosti. Ako sa udržať v kondícii a zároveň si ich šetriť?

Hoci vás netrápi žiadne ochorenie kĺbov, treba im zabezpečiť správnu výživu počas celého života. V rámci nej je veľmi dôležitý aj pravidelný pohyb. Počítajte s tým, že rokmi sa kĺbová flexibilita prirodzene horší. Pri cielenom a správne zvolenom pohybe však ťažkosti môžu prísť oveľa neskôr. Kĺby majú najradšej vláčny pohyb, ktorí ich masíruje. Ak si neviete nájsť čas na športovanie, aspoň sa poprechádzajte. Ktoré športy majú kĺby najradšej?

Bežkovanie

Mnohí odborníci považujú tento šport za ideálny na korekciu väčšinu ťažkostí, ktoré si doslova vysedíte pri práci v kancelárii a pri počítači. Kĺzavý pohyb poteší kĺby dolných končatín, práca rúk precvičí aj stuhnuté chrbtové svalstvo. Je ideálny nielen bedrové, ale i kolenné kĺby.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor