MENU
zdravy-zivot

Ktorý pohyb zbytočne nezaťažuje kĺby? Pozrite si TOP aktivity

Nachádza sa približne 7,5 centimetra pod kolenom a asi 2,5 centimetra od vonkajšieho okraja. Masírujte tento bod jemným tlakom asi dve-tri minúty a zopakujte na druhej nohe.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Ktorý pohyb zbytočne nezaťažuje kĺby? Pozrite si TOP aktivity

Nečakajte, kým vás začnú bolieť. Na kĺby sa oplatí myslieť už v mladosti. Ako sa udržať v kondícii a zároveň si ich šetriť?

Hoci vás netrápi žiadne ochorenie kĺbov, treba im zabezpečiť správnu výživu počas celého života. V rámci nej je veľmi dôležitý aj pravidelný pohyb. Počítajte s tým, že rokmi sa kĺbová flexibilita prirodzene horší. Pri cielenom a správne zvolenom pohybe však ťažkosti môžu prísť oveľa neskôr. Kĺby majú najradšej vláčny pohyb, ktorí ich masíruje. Ak si neviete nájsť čas na športovanie, aspoň sa poprechádzajte. Ktoré športy majú kĺby najradšej?

Bežkovanie

Mnohí odborníci považujú tento šport za ideálny na korekciu väčšinu ťažkostí, ktoré si doslova vysedíte pri práci v kancelárii a pri počítači. Kĺzavý pohyb poteší kĺby dolných končatín, práca rúk precvičí aj stuhnuté chrbtové svalstvo. Je ideálny nielen bedrové, ale i kolenné kĺby.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor