MENU
zdravy-zivot

Ktorý čerstvý syr je lepší na chudnutie: Cottage či ricotta?

Chudnutie neznamená hladovanie!
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Ktorý čerstvý syr je lepší na chudnutie: Cottage či ricotta?

Snažíte sa zhodiť a poctivo rátate kalórie? Nie je úplne jedno, či si dáte na raňajky cottage cheese alebo ricottu. Ale nepokazíte to ani s jedným.

Bielkoviny

Cestoviny so syrom ricotta.Cestoviny so syrom ricotta.
Cestoviny so syrom ricotta.
Zdroj: Stockfood

Spolu so sacharidmi a s tukmi tvoria trojicu základných živín. Organizmus z nich získava esenciálne aminokyseliny, ktoré si sám nedokáže vyrobiť. Hlavnými zdrojmi bielkovín sú živočíšne produkty, ako je mäso a mliečne výrobky, ale z nutričného hľadiska sú dostačujúce aj bielkoviny z rastlinnej stravy, napríklad zo strukovín. Denná potreba je približne gram bielkovín na kilogram hmotnosti. V 100 g syra cottage sa nachádza 12 g bielkovín, v rovnakom množstve ricotty 11 g. Z hľadiska bielkovín je teda botatší syr cottage. Bielkoviny sa pri chudnutí odporúčajú, pretože dávajú pocit sýtosti. Takže toto hovorá v prospech cottage syru pri chudnutí.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor