MENU
zdravy-zivot

Ktoré potraviny zmiernia mastenie pleti a ktoré ho podporia?

Stav pleti ovplyvňuje aj stravovanie.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Ktoré potraviny zmiernia mastenie pleti a ktoré ho podporia?

Na stav pokožky vo veľkej miere ovplyvňuje aj stravovanie. Ktorá potravina vám môže zhoršiť akné? Čokoláda to nie je.

Intenzitu mastenia pleti však môže ovplyvniť aj jedálny lístok. Stravovanie a celkový životný štýl majú pomerne významný vplyv na to, nakoľko sa bude pleť mastiť. 

Čo si dať na tanier?

„Mastné jedlo a nadbytok cukru vedie k zvýšenej tvorbe nedokonalostí vrátane vyrážok,“ zdôrazňuje dermatologička MUDr. Alexandra Rozborilová, PhD. „Pleť ocení takzvané stredomorské stravovanie, ktoré je bohaté na omega-3 mastné kyseliny, antioxidanty. Jedálny lístok by mal byť bohatý na čerstvú zeleninu a ovocie. Tieto potraviny pôsobia blahodarne na pleťové bunky. Podporujú hydratáciu a zanechávajú pleť vyživenú.“ Ukazuje sa, že vplyv na kvalitu pleti môže mať v prípade akné napríklad aj mlieko. Podľa odborníkov tu však zohráva dôležitú úlohu pribúdajúci počet ľudí, ktorí trpia intoleranciou na bielkoviny.

Sladké pokušenie

Zákusky a koláče vymeňte radšej za ovocie. Oplatí sa vyhnúť konzumácii rafinovaných cukrov a opatrnejšie si vyberať potraviny s vysokým glykemickým indexom. Opäť sa oplatí staviť na zdravú životosprávu. Dbajte najmä na dostatočný príjem vitamínov A, C a E. Z minerálov je to najmä zinok. Ak však máte neodolateľnú chuť na čokoládu, pokojne si ju dajte. Vyberte si však takú, ktorá obsahuje minimálne sedemdesiat percent kakaa. Mliečne čokolády si radšej odpustite. Obsahujú množstvo cukru, škrobu, ktoré môžu zhoršiť kvalitu pleti.

ČO PODPORÍ TVORBU MAZU:

  • nevyvážená strava, s vysokým obsahom tuku a cukru
  • pravidelná konzumácia alkoholu
  • porucha činnosti nadobličiek či vaječníkov
  • rodinná predispozícia
  • niektoré lieky ako napríklad kortikosteroidy

Oplatí sa znížiť aj príjem soli. Nezabúdajte, že sa nachádza aj v mnohých pochutinách. Aj oriešky chrumkajte radšej neslané. Okrem nich si pravidelne servírujte mrkvu, špenát, paradajky, brokolicu, ale napríklad aj grep či rozličné druhy semienok.

Zbavte sa napätia

„Dôležitú úlohu však zohráva aj stres. Snažte sa ho odbúrať, ideálne fyzickou aktivitou. Podporí cirkuláciu a akýkoľvek pohyb či šport sú ideálnym spôsobom, ako dostať do normálu hormóny i psychiku,“ pridáva dobrú radu Alexandra Rozborilová. Po športovaní si však nezabudnite tvár dôkladne vyčistiť. Pot a maz nie sú ideálnou kombináciou. Určite sa oplatí popracovať na technikách, ktoré vám pomôžu zvládnuť stres. Prax ukazuje, že dlhodobé napätie zhoršuje stav najmä zápalových ochorení. Začnete sa viac potiť a zvýšené mastenie pleti je len logickým vyústením situácie. Za všetkým sa opäť skrývajú hormóny.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac

Kedy začína dieťa samé chodiť? Dcéru musím držať za ruky, bojím sa o jej kĺby

Ak je vyšetrenie bedrových kĺbikov v poriadku a nie je diagnostikovaná dysplázia, netreba nič riešiť. Svalový aparát vašej dcérky je pravdepodobne taký silný a  dobre tonizovaný, že sa „odváži" vertikalizovať, teda vzpriamiť. Iné je, ak sa by sa pri vyšetrení bedrových kĺbov zistil patologický nález. V takom prípade sa držte rád lekára.

Rodičia alebo starí rodičia majú neraz pocit, že deťom, ktoré sa učia chodiť, vykĺbia ruky v ramenách. Nemajte obavu, kĺbiky malých deti sú hypermobilné. Zriedka sa stane, že „preskočí" jemná šľacha v lakťovom kĺbe. Je to bolestivý stav, ktorý sa musí zreponovať, aby sa šľacha vrátila na správne miesto. Môže sa to stať vtedy, keď dieťa ťaháte za jednu rúčku, ono zakopne a vy ho reflexne prudko vytiahnete hore. Je vhodnejšie, ak pri nácviku chodenia držíte  dieťa za obe ruky, prípadne pod ramenami.

Nie všetky deti fungujú podľa učebníc. Niektoré fázy vývoja - lozenie, sedenie či státie - si vymenia. Napríklad, najprv naučia stáť a až potom začnú loziť štvornožky či sedieť. Iná situácia je, ak je dieťa je hypotonické a má neurologický problém. V takom prípade musí absolvovať pravidelnú rehabilitáciu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor