MENU
zdravy-zivot

Ktoré potraviny zmiernia mastenie pleti a ktoré ho podporia?

Stav pleti ovplyvňuje aj stravovanie.
Zdravý život

Ktoré potraviny zmiernia mastenie pleti a ktoré ho podporia?

Na stav pokožky vo veľkej miere ovplyvňuje aj stravovanie. Ktorá potravina vám môže zhoršiť akné? Čokoláda to nie je.

Intenzitu mastenia pleti však môže ovplyvniť aj jedálny lístok. Stravovanie a celkový životný štýl majú pomerne významný vplyv na to, nakoľko sa bude pleť mastiť. 

Čo si dať na tanier?

„Mastné jedlo a nadbytok cukru vedie k zvýšenej tvorbe nedokonalostí vrátane vyrážok,“ zdôrazňuje dermatologička MUDr. Alexandra Rozborilová, PhD. „Pleť ocení takzvané stredomorské stravovanie, ktoré je bohaté na omega-3 mastné kyseliny, antioxidanty. Jedálny lístok by mal byť bohatý na čerstvú zeleninu a ovocie. Tieto potraviny pôsobia blahodarne na pleťové bunky. Podporujú hydratáciu a zanechávajú pleť vyživenú.“ Ukazuje sa, že vplyv na kvalitu pleti môže mať v prípade akné napríklad aj mlieko. Podľa odborníkov tu však zohráva dôležitú úlohu pribúdajúci počet ľudí, ktorí trpia intoleranciou na bielkoviny.

Sladké pokušenie

Zákusky a koláče vymeňte radšej za ovocie. Oplatí sa vyhnúť konzumácii rafinovaných cukrov a opatrnejšie si vyberať potraviny s vysokým glykemickým indexom. Opäť sa oplatí staviť na zdravú životosprávu. Dbajte najmä na dostatočný príjem vitamínov A, C a E. Z minerálov je to najmä zinok. Ak však máte neodolateľnú chuť na čokoládu, pokojne si ju dajte. Vyberte si však takú, ktorá obsahuje minimálne sedemdesiat percent kakaa. Mliečne čokolády si radšej odpustite. Obsahujú množstvo cukru, škrobu, ktoré môžu zhoršiť kvalitu pleti.

ČO PODPORÍ TVORBU MAZU:

  • nevyvážená strava, s vysokým obsahom tuku a cukru
  • pravidelná konzumácia alkoholu
  • porucha činnosti nadobličiek či vaječníkov
  • rodinná predispozícia
  • niektoré lieky ako napríklad kortikosteroidy

Oplatí sa znížiť aj príjem soli. Nezabúdajte, že sa nachádza aj v mnohých pochutinách. Aj oriešky chrumkajte radšej neslané. Okrem nich si pravidelne servírujte mrkvu, špenát, paradajky, brokolicu, ale napríklad aj grep či rozličné druhy semienok.

Zbavte sa napätia

„Dôležitú úlohu však zohráva aj stres. Snažte sa ho odbúrať, ideálne fyzickou aktivitou. Podporí cirkuláciu a akýkoľvek pohyb či šport sú ideálnym spôsobom, ako dostať do normálu hormóny i psychiku,“ pridáva dobrú radu Alexandra Rozborilová. Po športovaní si však nezabudnite tvár dôkladne vyčistiť. Pot a maz nie sú ideálnou kombináciou. Určite sa oplatí popracovať na technikách, ktoré vám pomôžu zvládnuť stres. Prax ukazuje, že dlhodobé napätie zhoršuje stav najmä zápalových ochorení. Začnete sa viac potiť a zvýšené mastenie pleti je len logickým vyústením situácie. Za všetkým sa opäť skrývajú hormóny.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor