MENU
zdravy-zivot

Ktoré potraviny zhoršujú váš stres? Týmto sa vyhnite!

Pri strese si niektorými potravinami nervozitu ešte zhoršíte.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Ktoré potraviny zhoršujú váš stres? Týmto sa vyhnite!

Vedeli ste, že jedlo môže ešte zhoršiť účinky stresu? Ktorým potravinám by ste sa mali vyhýbať, keď sa cítite vystresovaní? Spôsobujú totiž uvoľňovanie stresového hormónu kortizolu.

Dôsledkom stresu je vylučovanie kortizolu, stresového hormónu. Ten je v istej chvíli prospešný, pretože nás nabíja energiou a optimalizuje naše intelektuálne schopnosti. Ak sa situácia, ktorá stres vyvolala, uspokojivo vyrieši, napätie sa zníži a organizmus sa vráti do pôvodného stavu. Problém nastáva, keď stres pretrváva. Chronický stres a úzkosť vedú k nadmernému vylučovaniu kortizolu nadobličkami. To narúša hormonálnu rovnováhu v tele. Znižuje sa hladina dopamínu, čo vedie k pocitu neustálej únavy, a tiež sérotonínu, čo vedie k zlej nálade a depresii.

Ako olej do ohňa

Celkovo 50 percent dopamínu a až 90 percent sérotonínu sa tvorí v črevách,“ vraví gastroenterológ MUDr. Ladislav Kužela, PhD., MPH. „Črevný sérotonín teda môže ovplyvniť našu náladu či spánok,“ dodáva. Ak by sme teda k nedobrému hormonálnemu rozpoloženiu pridali ešte nevhodnú stravu, akoby sme priliali olej do ohňa. V prípade chronického stresu sa odporúča vyhýbať sa potravinám, ktoré spôsobujú vylučovanie kortizolu. Ktoré to sú?

Pokračovanie na ďalšej strane >>>

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor