MENU
zdravy-zivot

Ktoré potraviny zhoršujú váš stres? Týmto sa vyhnite!

Pri strese si niektorými potravinami nervozitu ešte zhoršíte.

Súvisiace témy

Zdravý život

Ktoré potraviny zhoršujú váš stres? Týmto sa vyhnite!

Vedeli ste, že jedlo môže ešte zhoršiť účinky stresu? Ktorým potravinám by ste sa mali vyhýbať, keď sa cítite vystresovaní? Spôsobujú totiž uvoľňovanie stresového hormónu kortizolu.

Dôsledkom stresu je vylučovanie kortizolu, stresového hormónu. Ten je v istej chvíli prospešný, pretože nás nabíja energiou a optimalizuje naše intelektuálne schopnosti. Ak sa situácia, ktorá stres vyvolala, uspokojivo vyrieši, napätie sa zníži a organizmus sa vráti do pôvodného stavu. Problém nastáva, keď stres pretrváva. Chronický stres a úzkosť vedú k nadmernému vylučovaniu kortizolu nadobličkami. To narúša hormonálnu rovnováhu v tele. Znižuje sa hladina dopamínu, čo vedie k pocitu neustálej únavy, a tiež sérotonínu, čo vedie k zlej nálade a depresii.

Ako olej do ohňa

Celkovo 50 percent dopamínu a až 90 percent sérotonínu sa tvorí v črevách,“ vraví gastroenterológ MUDr. Ladislav Kužela, PhD., MPH. „Črevný sérotonín teda môže ovplyvniť našu náladu či spánok,“ dodáva. Ak by sme teda k nedobrému hormonálnemu rozpoloženiu pridali ešte nevhodnú stravu, akoby sme priliali olej do ohňa. V prípade chronického stresu sa odporúča vyhýbať sa potravinám, ktoré spôsobujú vylučovanie kortizolu. Ktoré to sú?

Pokračovanie na ďalšej strane >>>

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor