MENU
zdravy-zivot

Trápi vás hnačka či zápcha? Tieto potraviny pomôžu s tráviacimi problémami

Problémy s vyprázdňovaním trápia viac ľudí, než si myslíme.
Zdravý život

Trápi vás hnačka či zápcha? Tieto potraviny pomôžu s tráviacimi problémami

Ak patríte k ľuďom, ktorých častejšie či priam chronicky zvykne trápiť zápcha alebo naopak hnačka, mali by ste si dávať pozor alebo viac jesť niektoré potraviny. Ktoré fungujú ako?

Najmä pri zápche mnohí ľudia siahajú po "neškodných" preháňadlách prírodného pôvodu. Odborníci však opakovane upozorňujú, že na preháňadlá sa dá vytvoriť návyk a ich dlhé užívanie môže spôsobiť aj zdravotné problémy. Naopak pri hnačke je problém, čo zjesť, aby to  ešte nezhoršilo situáciu. Pozrime sa na potraviny, ktoré majú skôr antihnačkový efekt a na tie, ktoré naopak skôr pomôžu s vyprázdením.

Potraviny s účinkom proti a na vyprázdnenie >>>>

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako odučiť trojročného syna od spoločného spania v posteli?

Mnohé deti spia v spálni s rodičmi, aj keď sú už dostatočne zrelé byť vo svojej vlastnej izbe a posteli. Je pohodlné a príjemné neopustiť rodičovskú posteľ. Presný vek sa nedá určiť. Treba nájsť správny moment, keď bude synček schopný osamostatnenia. Rozprávajte sa s ním o zmenách, ktoré očakávate. Dohodnite sa, od ktorého dňa bude spať samo v posteli. Pred odchodom do postele sa uistite, že dieťa má vytvorené všetky podmienky pre dobrý spánok. Teplý kúpeľ, dobrá knižka a objatie môžu dieťaťu pomôcť rýchlo a ľahko zaspať. Dávajte mu drobné odmeny, napríklad body za to, ak zostane vo vlastnej posteli. Problém môže nastať s príchodom mladšieho súrodenca, ktorý bude spať vo vašej posteli. Starší môže ľahko žiarliť a budete to mať ešte ťažšie. Pomôcť môže viac spoločne stráveného času počas dňa.

čítať viac

Ako často si mám umývať zuby? Môže žuvačka nahradiť čistenie?

Ideálne aspoň dvakrát denne, teda ráno a večer, pričom treba myslieť na to, že to večerné čistenie je kľúčové. Čo sa týka času, správna doba je tá, počas ktorej si dokážete zuby dôkladne vyčistiť. Niekomu stačia 3 minúty, no niektorí ľudia potrebujú 30 minút. Kontrolórom, by mal byť váš jazyk. Po vyčistení zubov si ním prejdite po všetkých plôškach zubov. Ak budú dokonale hladké, je všetko v poriadku. Žuvačka je výborné riešenie, ale hneď po jedle. Neslúži ako náhrada zubnej kefky, pretože zuby nevyčistí, no zneutralizuje pH v ústach, čo je veľmi dôležité.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor