MENU
zdravy-zivot

Máte zhrubnuté päty? Aké ochorenie môžu hlásiť a kedy ich nešmirgľovať?

Ako sa starať o chodidlá

Súvisiace témy

Zdravý život

Máte zhrubnuté päty? Aké ochorenie môžu hlásiť a kedy ich nešmirgľovať?

Suchým pätám sa vyhne málokto. Počas celého dňa chodidlá mechanicky dráždime, preto si zaslúžia pozornosť. Rašpľu si však na ne neberte pričasto.

Okolo stupají sa nenachádzajú mazové žľazy, takže pokožka je v tejto oblasti výrazne suchšia. „Zároveň sú vystavené ustavičnému tlaku a mechanickému dráždeniu, čím prirodzene dochádza k ich zhrubnutiu,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Petra Mečiarová. Chodidlo si tým vytvára, najmä v oblasti piat či vankúšikov, prirodzenú ochranu proti záťaži. Všetko môže znásobiť nosenie nevhodnej obuvi, intenzívne športovanie, ale i dlhodobé státie či opakované vystavovanie chodidiel horúcej vode. Pokožku na chodidlách však vysušuje i používanie bežných mydiel alebo peny do kúpeľa.

Ekzém alebo cukrovka?

Pozornejší buďte, ak máte diagnostikované iné kožné ochorenie. Aj v tomto prípade treba zvoliť odbornejší prístup. „Zhrubnutá koža na chodidlách sa môže najčastejšie viazať so psoriázou, s ekzémom alebo plesňovými ochoreniami,“ vymenúva odborníčka. „Vzácne môže ísť o prejav niektorých dedične podmienených a onkologických ochorení. Suchá pokožka sa často vyskytuje pri cukrovke, cievnych ochoreniach, ochoreniach štítnej žľazy a obličiek.“ Mnohé ťažkosti môže odhaliť aj oko skúseného pedikéra. Práve preto sa oplatí zájsť na odborné ošetrenie chodidiel. Ideálne raz za mesiac, dva.

Pozor na svrbenie

Potrápiť vás však môžu aj plesňové ochorenia. Tie sa najčastejšie vyskytujú v priestoroch medzi prstami. Prvá sa ozýva oblasť medzi štvrtým a piatym prstom. Mykotické infekcie sa prejavujú začervenaním, ošupovaním či tvorbou povlakov. Jedným z hlavných príznakov je i nepríjemné svrbenie. „Infekcia sa postupne môže rozšíriť na stupaje. Pri chronickom postihnutí ustupuje začervenanie alebo sa objavuje výrazné zhrubnutie kože a ošupovanie s tvorbou trhlín,“ približuje odborníčka. Nevýhodou je, že plesňové ochorenia sa šíria obyčajným kontaktom. Stačí, že máte na chodidle mäkkú kožu, čo nie je na kúpalisku problém. Pokožka zmäkne, aj keď sa noha potí. Stačí sa vyzuť, pochodiť po dlážke či kachličkách na verejnom priestranstve a môže sa objaviť mykóza.

Cukrovkári, pozor!

Chodidlá si častejšie kontrolujte, ak vám diagnostikovali cukrovku. „Pri tomto ochorení dochádza k zmenám ciev a nervov, čo sa na koži prejaví stenčením, ošupovaním a zníženou elasticitou. Častejšie naruší kožný povrch i následná infekcia. Tá má u pacientov s cukrovkou ťažší priebeh,“ zdôrazňuje doktorka Petra Mečiarová. Vzniknuté rany sa dlho hoja, preto je dôležité zveriť sa do rúk skúseného odborníka. Približne u tretiny pacientov s cukrovkou sa objavuje mykóza nechtov. Postupne dokonca môže dôjsť až k jeho kompletnej deštrukcii a k odlúčeniu nechta.“ Určite vyhľadajte dermatológa, ktorý po kultivačnom vyšetrení nastaví optimálnu celkovú alebo lokálnu liečbu.

Nešmirgľujte každý deň

Aj keď vás netrápi žiadna diagnóza, určite nebojujte proti zhrubnutej koži pravidelným šmirgľovaním. Päty nebudú hladšie, skôr sa dostanete do začarovaného kruhu, pokožka bude hrubšia a hrubšia. „Mechanické odstraňovanie zrohovatenej kože je vhodné maximálne raz za týždeň, dva,“ upozorňuje odborníčka. „Extrémne zbrusovanie môže viesť k ďalšiemu zhoršovaniu problému,“ hovorí dermatologička. Po šmirgľovaní si udržujte pokožku hydratovanú a premastenú. 

„Najdôležitejšia je však pravidelnosť,“ hovorí o spôsoboch, ako si udržať pokožku mäkšiu, odborníčka. „Vhodné sú mastnejšie krémy s obsahom urey, kyseliny salicylovej, prípadne ovocných kyselín.“ Vyskúšať môžete aj krémy s obsahom éterických olejov alebo bambuckého masla. Starostlivosť môžete rozšíriť o peeling. Nohy potešia najmä produkty s obsahom morských solí. Chodidlá si potom vykúpte vo vlažnom kúpeli a poriadne nakrémujte. Ošetrenie krémom je nutné ráno a večer. Na noc si pokojne naneste hrubšiu vrstvu prípravku. 

Praskajú vám?

Do experimentov sa nepúšťajte, ak sa na suchej koži objavili trhliny. Nehoja sa? Určite navštívte odborníka. Trhliny predstavujú vstupnú bránu pre rôzne infekcie, preto ich treba efektívne liečiť. Keďže ide o narušenie kožného povrchu, treba ich ošetrovať špeciálnymi produktmi. Rôzne experimenty by mohli viesť k zápalu, vstrebaniu nežiaducich látok do krvného obehu, alergizácii a zhoršeniu problému,“ varuje doktorka Petra Mečiarová.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Idem na hormonálny profil. Môžeme sa ďalej snažiť o dieťa alebo mám počkať na výsledky?

V prípade riešenia nepravidelnej menštruácie je potrebné zistiť, či pacientka chce otehotnieť alebo nie. Dôležité je tiež zistiť, či už bola tehotná bola a ako dlho sa jej nedarí otehotnieť. Ak je to viac ako 6 mesiacov, postupuje sa podľa algoritmu riešenia sekundárnej sterility. Dôležitým parametrom je aj vek ženy, so stúpajúcim vekom schopnosť otehotnieť klesá. Únava a pocit na zvracanie sú veľmi nešpecifické príznaky a môžu byť prejavom aj iného zdravotného problému. Je potrebné ich riešiť najprv u praktického lekára, ktorý vylúči ochorenia tráviaceho traktu. Príčina takzvaného missed abortion – zamĺknutého potratu sa zväčša nezistí. Ak otehotniete, je už nepravidelnosť v menštruačnom cykle bezpredmetná, teda nevidím dôvod s otehotnením čakať. Výsledky hormonálneho profilu budú dôležité v prípade, že sa vám otehotnieť nepodarí.

 

čítať viac

Môže dlhý pobyt v tmavšej miestnosti spôsobiť zhoršenie zraku?

V 54 rokoch by Váš brat ešte nemal mať sivý zákal. Sivý zákal vzniká vo vyššom veku ako prejav starnutia. U mladších vzniká v dôsledku užívania niektorých liekov. Pacienti so sivým zákalom však vidia skôr neostro, zahmlene. To ako to popisujete, že brat vníma a vidí pred sebou akoby hmlu, môže byť prejavom  starnutia sklovca. Vtedy pacient občas vidí akoby cez hmlu, občas vidí rôzne lietajúce zákaly. Určite neoslepne, ak ho nedostanete k lekárovi. Ak by to však bolo možné, tak ho časom nechajte vyšetriť u oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor