MENU
zdravy-zivot

Ak vás bolí hlava na čele a spánkoch signalizuje aj TIETO problémy

Young,Brunette,Woman,With,Blue,Eyes,Wearing,Casual,T-shirt,And

Súvisiace témy

Zdravý život

Ak vás bolí hlava na čele a spánkoch signalizuje aj TIETO problémy

Bolesť hlavy je signálom, že s naším telom nie je niečo v poriadku. Možno sa stačí napiť vody a je po probléme. Ale môže byť za tým aj niečo vážnejšie. Príčinu odhalíte ľahko podľa toho, kde na hlave cítite bolesť a ako bolí.

Neškodná bolesť hlavy?

Za bolesťou hlavy môžu byť banálne príčiny, ale aj vážne zdravotné problémy.Za bolesťou hlavy môžu byť banálne príčiny, ale aj vážne zdravotné problémy.
Za bolesťou hlavy môžu byť banálne príčiny, ale aj vážne zdravotné problémy.
Zdroj: Shutterstock

Bolesť hlavy býva veľmi nepríjemná a vie pekne potrápiť. Za bolesťou môžu byť často len neškodné príčiny, napríklad to, že ste pili málo vody, veľa pracovali, cvičili, večer vypili viac vína, zle sa vyspali, ste podráždení alebo hladní. Ale môže byť aj varovným signálom závažnejších diagnóz, za ktorými stojí nezdravý spôsob života zahŕňajúci nedostatok pohybu, zlú životosprávu, stres, stereotypné činnosti, nesprávne držanie tela a sedenie.

Bolesť môže byť lokalizovaná v rôznych častiach hlavy, a podľa toho kde, môže signalizovať zdravotný problém. Dôvodom sú ortopedické, neurologické, psychiatrické a endokrinné príčiny. Diagnostika na základe lokalizácie bolesti na hlave však nie je riešením pôvodu problému. Môže byť prvým signálom, že by ste mali svoj zdravotný stav konzultovať s odborníkom.

Pri väčšine bolestí hlavy sa objavuje tenzná bolesť, ktorá je spôsobená napätím svalov v oblasti krku a pliec. Je to nepríjemná tupá, obojstranná tlaková bolesť hlavy, ktorú určite raz za život zažil každý z vás. Z neobjasnených príčin vzniká náhle, ale často býva za bolesťou vyčerpanie, stres, úzkosť, nedostatok spánku a málo pohybu.

Článok pokračuje na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor