MENU
zdravy-zivot

Ak vás bolí hlava na čele a spánkoch signalizuje aj TIETO problémy

Young,Brunette,Woman,With,Blue,Eyes,Wearing,Casual,T-shirt,And
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Ak vás bolí hlava na čele a spánkoch signalizuje aj TIETO problémy

Bolesť hlavy je signálom, že s naším telom nie je niečo v poriadku. Možno sa stačí napiť vody a je po probléme. Ale môže byť za tým aj niečo vážnejšie. Príčinu odhalíte ľahko podľa toho, kde na hlave cítite bolesť a ako bolí.

Neškodná bolesť hlavy?

Za bolesťou hlavy môžu byť banálne príčiny, ale aj vážne zdravotné problémy.Za bolesťou hlavy môžu byť banálne príčiny, ale aj vážne zdravotné problémy.
Za bolesťou hlavy môžu byť banálne príčiny, ale aj vážne zdravotné problémy.
Zdroj: Shutterstock

Bolesť hlavy býva veľmi nepríjemná a vie pekne potrápiť. Za bolesťou môžu byť často len neškodné príčiny, napríklad to, že ste pili málo vody, veľa pracovali, cvičili, večer vypili viac vína, zle sa vyspali, ste podráždení alebo hladní. Ale môže byť aj varovným signálom závažnejších diagnóz, za ktorými stojí nezdravý spôsob života zahŕňajúci nedostatok pohybu, zlú životosprávu, stres, stereotypné činnosti, nesprávne držanie tela a sedenie.

Bolesť môže byť lokalizovaná v rôznych častiach hlavy, a podľa toho kde, môže signalizovať zdravotný problém. Dôvodom sú ortopedické, neurologické, psychiatrické a endokrinné príčiny. Diagnostika na základe lokalizácie bolesti na hlave však nie je riešením pôvodu problému. Môže byť prvým signálom, že by ste mali svoj zdravotný stav konzultovať s odborníkom.

Pri väčšine bolestí hlavy sa objavuje tenzná bolesť, ktorá je spôsobená napätím svalov v oblasti krku a pliec. Je to nepríjemná tupá, obojstranná tlaková bolesť hlavy, ktorú určite raz za život zažil každý z vás. Z neobjasnených príčin vzniká náhle, ale často býva za bolesťou vyčerpanie, stres, úzkosť, nedostatok spánku a málo pohybu.

Článok pokračuje na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor