MENU
zdravy-zivot

Ktoré kožné ochorenia vám môže vylepšiť slnko, poradí lekárka

Slnko môže vylepšiť aj niektoré kožné ochorenia.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Ktoré kožné ochorenia vám môže vylepšiť slnko, poradí lekárka

Hoci sa pre mnohých stávajú strašiakom, slnečné lúče vám zlepšia nielen náladu, ale i niektoré kožné ochorenia. Ako je to napríklad s akné?

Prvým krokom, aby ste si zdravo užili slnečné lúče, je určite aplikácia ochranného krému. Rovnako stále platí pravidlo, aby ste sa vyhýbali slnečným lúčom medzi 11. až 15. hodinou. Slnko toho ponúka stále veľa, lepší zdroj vitamínu D určite nenájdete. Pomôcť môže aj pri niektorých chronických kožných ochoreniach.

Pomôžu lúče liečbe?

Ide napríklad o psoriázu, atopický ekzém či seboroickú dermatitídu. „Pri jednom z ochorení vás pošleme na slnko priamo z kožnej ambulancie, ide o pytiriasis versicolor. Toto povrchové kvasinkové ochorenie je veľmi rozšírené,“ pridáva zaujímavé informácie dermatologička MUDr. Alexandra Rozborilová, PhD. „Prejavuje sa bielymi škvrnami na pokožke a povlak spôsobujú huby.“ Pytiriasis versicolor sa lieči lokálnymi alebo celkovými antimykotikami. Na koži však zostávajú fliačiky, tieto posledné prejavy ochorenia môžu zmiznúť na slnku. Základné pravidlá zdravého opaľovania však musíte dodržať aj v tomto prípade. 

Opatrnejší pri akné

Často vnímajú zlepšenie pokožky aj tí, ktorých trápi akné. Ultrafialové lúče pôsobia antibakteriálne, hnisavé vyrážky sa ich pôsobením vysušia. Na opálenej pokožke sú navyše menej viditeľné aj jazvičky či fľaky, ktoré sú často súčasťou akné. Má to však jeden háčik. Ultrafialové žiarenie stimuluje činnosť mazových žliaz a v rámci ochranného mechanizmu pred spálením i zhrubnutie kože,“ upozorňuje skúsená odborníčka. „To znamená, že akné sa po lete často vráti ako bumerang, ale mnohokrát v oveľa horšej podobe ako pred letom. Pri akné sa odporúča len veľmi jemné opaľovanie. Ak je intenzívne, môže sa jeho priebeh skutočne výrazne zhoršiť.“

Ste zraniteľnejší?

Ultrafialové žiarenie sa často spája aj s predčasným starnutím pleti. Nemusí to však byť len v súvislosti so spálením. Podľa odborníčky je to veľmi individuálne a rozhoduje aj fototyp pleti. „Jednotka a dvojka sú veľmi svetlé, takzvané keltské typy. Bledú majú nielen pleť, ale i oči a vlasy. Ich pokožka je zraniteľnejšia a pod vplyvom slnečného žiarenia i nadmerného opaľovania starne extrémne rýchlo. Degraduje elastín aj kolagén. Pokožka je akoby papierová a tvoria sa jemné vrásky,“ pridáva informácie Alexandra Rozborilová. „Ak patríte k tretiemu alebo štvrtému fototypu, slnko kožu až tak extrémne nepoškodzuje.“ Pravidlo je jednoduché, čím je pokožka bledšia, tým je vyššie riziko nielen starnutia, ale i malígneho ochorenia kože.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac

Pukanie, praskanie a tuhnutie čeľuste? Vyhľadajte odborníka!

Bolesť v oblasti čeľustného kĺbu môže poukazovať na primárnu poruchu v ktorejkoľvek časti úst a tváre. Zvukové fenomény ako pukanie či vŕzganie vychádzajú z narušenia koordinácie pohybu kĺbového disku a ramena sánky. Čeľustný kĺb môže byť poškodený priamym úrazom, zápalom alebo opakovaným chronickým preťažovaním kĺbových plôch pri nesprávnej koordinácii svalového aparátu v oblasti čeľustného kĺbu, ale i v oblasti krčnej chrbtice.

Napríklad chybný zhryz či škrípanie zubov sa prejavujú bolesťou čeľustného kĺbu a žuvacích svalov. Tieto stavy môžu viesť k predčasnej a bolestivej osteoartróze čeľustného kĺbu, spojenej s pocitom stuhnutosti. Pri zápalových reumatických ochoreniach môže byť postihnutý ktorýkoľvek kĺb v tele, teda aj čeľustný.

Pri väčšine týchto ochorení sú však zapálené viaceré kĺby v typických lokalitách. Súčasne sa objavujú celkové príznaky, ako je únava, slabosť, zvýšená teplota. V rámci diferenciálnej diagnostiky bolesti čeľustného kĺbu sú potrebné vyšetrenia u viacerých odborných lekárov – stomatológa, ORL lekára, neurológa a reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor