MENU
zdravy-zivot

Ktoré jablká majú najviac vitamínov? Ako z nich dostanete maximum výživy?

Jablká sa oplatí jesť denne.
Zdravý život

Ktoré jablká majú najviac vitamínov? Ako z nich dostanete maximum výživy?

Servírujete si ich len občas? Robíte chybu. Chutné ovocie poteší aj v čase prechladnutí. Na čo si treba dávať pri výbere a konzumácii pozor?

Určite sa oplatí urobiť si z jablka verného spoločníka najmä na jeseň. Vďaka vitamínu C sa stáva výborným bojovníkom proti prechladnutiu. Spolu s flavonoidmi chránia telo pred pôsobením voľných radikálov. Organizmus poteší aj malým množstvom minerálnych látok ako napríklad draslíkom, fosforom a vápnikom. „Draslík je veľmi dôležitou súčasťou bunkových a telových tekutín, pomáha regulovať srdcovú frekvenciu a krvný tlak. Napomáha znižovať aj negatívne vplyvy sodíka,“ hovorí o ďalších benefitoch tradičného slovenského ovocia výživová poradkyňa Katarína Grich. Jablká sú skvelé aj pri prevencii vzniku cukrovky. Cukor sa po konzumácii uvoľňuje do krvného obehu pomalšie a pravidelne. Nespôsobí tak nežiaduce výkyvy.

Hnedá nie je prekážkou

Hoci sa jablká ustavične šľachtia a nájdete nespočetné množstvo ich odrôd, ktoré navyše lahodia oku, radšej siahnite po tých starých, overených. Väčšina starých odrôd obsahuje viac polyfenolov ako nové šľachtené druhy. Dodávajú jablku typickú kyslastú chuť a pri odhryznutí, na vzduchu, veľmi rýchlo hnednú. Tieto dve pre niektorých nežiaduce vlastnosti sa pri šľachtení odstránili,“ približuje Katarína Grich. „Nové druhy jabĺk sú síce krajšie a sladšie, ale môžu rýchlejšie vyvolať alergiu.“ Z týchto dôvodov stúpa počet alergických reakcií pri konzumácii jabĺk.

Ak máte záhradu so staršími stromami, ste vo výhode.Ak máte záhradu so staršími stromami, ste vo výhode.
Ak máte záhradu so staršími stromami, ste vo výhode.
Zdroj: Shutterstock

Staré odrody obsahujú viac vitamínu C i hodnotnej vlákniny ako celulózu a pektín. Snažte sa siahať po jablkách z miestnych sadov. Dlhou cestou neprichádzajú o dôležité céčko. Ktoré odrody patria k starým? „Ide o Boskoopské jablká, Kožovka zimná, Reneta Berlepschova alebo Coxova či klasické jonatánky,“ uzatvára odborníčka.

Šúpete si ich?

Je to jasné, ak chcete z jablka dostať čo najviac, zjedzte ich celé. Šupka obsahuje najviac dôležitých živín. „Napríklad dva- až šesťkrát viac antioxidantov ako dužina jablka,“ hovorí odborníčka. „Pred konzumáciou si ich dôkladne vyumývajte, hlavne ak máte jablká kupované a nie z vlastnej záhrady. Dávajte si však pozor na zrniečka. Pri nadmerných dávkach môžu byť toxické. Vyhýbať by sa im mali tehotné a dojčiace ženy.“

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor