MENU
zdravy-zivot

Ktorá spánková poloha zaťažuje srdce a ktorá uľaví chrbtu?

Spánok môžete privolať viacerými spôsobmi.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Ktorá spánková poloha zaťažuje srdce a ktorá uľaví chrbtu?

V spánku si oddýchne celé telo, naštartujú sa aj regeneračné procesy. Pozitívne účinky nočného oddychu môžete podčiarknuť i polohou, v ktorej spíte.

Telo sa nedokáže uvoľniť, mozog si neoddýchne a my začíname chradnúť. Sú polohy pri spánku, čo nám škodia a ktoré pomáhajú.

Zúžené cesty

Najčastejšou spánkovou poruchou je zlé dýchanie. Príčinou je zúženie dýchacích ciest v spánku. Problém je mohokrát v nepriechodnosti dýchacích ciest. Ťažkosti môže spôsobovať aj zväčšený jazyk kvôli chorobe, zväčšené mandle, ktoré bránia ľahkému dýchaniu. Chrápanie sa vyskytuje často v prípade nadváhy či obezity, kedy na krk tlačí tuk.

To, či budete chrápať menej alebo viac závisí od polohy, v ktorej spíte. Ak na chrbte, bude chrapot výraznejší. V tejto polohe sa najviac zužujú dýchacie cesty a sánka padá dozadu. Oddych majú aj svaly. Nepracujú ani tie na tvári a krku, ktoré by mali zabezpečiť, aby ste opäť správne dýchali. Spánku na chrbte sa snažte vyhnúť, aj v prípade, ak máte nádchu a spíte s otvorenými ústami. Treba však priznať, že spánok na chrbte je ideálny pre ľudí, ktorí trpia bolesťami kĺbov. Uvoľníte si plecia, chrbát či krk, telesná hmotnosť sa rovnomerne rozloží.

Anketa
Ako najradšej spíte?

Najlepšie pozície

Ideálny je spánok na boku, v takzvanej stabilizovanej polohe, ktorú označujú aj lekári za najpríjemnejšiu pre telo. Naopak, vyhnite sa spánku na bruchu s otočenou hlavou na stranu. Zužujete si totiž cievy na krku, ktoré vedú do srdca. Spôsobuje to neskôr rôzne srdcové arytmie. Spánok na bruchu neprospieva ani zubom. V tejto pozícii vzniká tlak na spodnú sánku, ktorá sa tak posúva mierne vpred, čo vyústi k väčšiemu tlaku na zuby. Na ľahu na bruchu narušujete aj prirodzené zakrivenie chrbtice.

Spíte ako bábätko?

Spánok ako bábätko sa odporúča v prípade, ak máte žalúdočné problémy. Treba na boku trochu skrčiť nohy do prenatálnej polohy. Ideálna poloha je to aj pre toho, kto má problém so žalúdočnými kyselinami. Najmä, ak spíte na ľavom boku. Zároveň si výborne uvoľníte spodnú časť chrbta.

Pozor na gauč

Sú rozličné polohy, v ktorých môžete zaspávať. Stáva sa aj vám, že zaspíte pokrútení na gauči pri televízii? Nerobte to často. Z takýchto polôh môžu vznikať bolesti chrbtice, jej pokrivenie, stuhnutie svalov, deformácia vnútorných orgánov. Ak sa náhodou zobúdzate často s bolesťami, alebo neviete zaspať, ani v jednej polohe, skúste navštíviť spánkové laboratórium, kde kompletne odsledujú činnosť vášho srdca, svalov, dýchanie, pohyby očí, pohyby dolných končatín a spánkové polohy.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor