MENU
zdravy-zivot

Ktorá spánková poloha zaťažuje srdce a ktorá uľaví chrbtu?

Spánok môžete privolať viacerými spôsobmi.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Ktorá spánková poloha zaťažuje srdce a ktorá uľaví chrbtu?

V spánku si oddýchne celé telo, naštartujú sa aj regeneračné procesy. Pozitívne účinky nočného oddychu môžete podčiarknuť i polohou, v ktorej spíte.

Telo sa nedokáže uvoľniť, mozog si neoddýchne a my začíname chradnúť. Sú polohy pri spánku, čo nám škodia a ktoré pomáhajú.

Zúžené cesty

Najčastejšou spánkovou poruchou je zlé dýchanie. Príčinou je zúženie dýchacích ciest v spánku. Problém je mohokrát v nepriechodnosti dýchacích ciest. Ťažkosti môže spôsobovať aj zväčšený jazyk kvôli chorobe, zväčšené mandle, ktoré bránia ľahkému dýchaniu. Chrápanie sa vyskytuje často v prípade nadváhy či obezity, kedy na krk tlačí tuk.

To, či budete chrápať menej alebo viac závisí od polohy, v ktorej spíte. Ak na chrbte, bude chrapot výraznejší. V tejto polohe sa najviac zužujú dýchacie cesty a sánka padá dozadu. Oddych majú aj svaly. Nepracujú ani tie na tvári a krku, ktoré by mali zabezpečiť, aby ste opäť správne dýchali. Spánku na chrbte sa snažte vyhnúť, aj v prípade, ak máte nádchu a spíte s otvorenými ústami. Treba však priznať, že spánok na chrbte je ideálny pre ľudí, ktorí trpia bolesťami kĺbov. Uvoľníte si plecia, chrbát či krk, telesná hmotnosť sa rovnomerne rozloží.

Anketa
Ako najradšej spíte?

Najlepšie pozície

Ideálny je spánok na boku, v takzvanej stabilizovanej polohe, ktorú označujú aj lekári za najpríjemnejšiu pre telo. Naopak, vyhnite sa spánku na bruchu s otočenou hlavou na stranu. Zužujete si totiž cievy na krku, ktoré vedú do srdca. Spôsobuje to neskôr rôzne srdcové arytmie. Spánok na bruchu neprospieva ani zubom. V tejto pozícii vzniká tlak na spodnú sánku, ktorá sa tak posúva mierne vpred, čo vyústi k väčšiemu tlaku na zuby. Na ľahu na bruchu narušujete aj prirodzené zakrivenie chrbtice.

Spíte ako bábätko?

Spánok ako bábätko sa odporúča v prípade, ak máte žalúdočné problémy. Treba na boku trochu skrčiť nohy do prenatálnej polohy. Ideálna poloha je to aj pre toho, kto má problém so žalúdočnými kyselinami. Najmä, ak spíte na ľavom boku. Zároveň si výborne uvoľníte spodnú časť chrbta.

Pozor na gauč

Sú rozličné polohy, v ktorých môžete zaspávať. Stáva sa aj vám, že zaspíte pokrútení na gauči pri televízii? Nerobte to často. Z takýchto polôh môžu vznikať bolesti chrbtice, jej pokrivenie, stuhnutie svalov, deformácia vnútorných orgánov. Ak sa náhodou zobúdzate často s bolesťami, alebo neviete zaspať, ani v jednej polohe, skúste navštíviť spánkové laboratórium, kde kompletne odsledujú činnosť vášho srdca, svalov, dýchanie, pohyby očí, pohyby dolných končatín a spánkové polohy.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor