MENU
zdravy-zivot

Ktorá huba je lepšia? Porovnali sme účinok hlivy a šii-take

hliva ustricovitá
Zdravý život

Ktorá huba je lepšia? Porovnali sme účinok hlivy a šii-take

Obe huby účinkujú proti vírusom, ale len jedna pomôže s akné a druhá zase podporí potenciu.

Hliva ustricovitá

Huba, ktorú bežne dostanete kúpiť v supermarkete, ale dokážete si ju vypestovať aj doma v pivnici nielenže dobre chutí, ale má aj výrazné účinky pre zdravie.
TOP vedecky potvrdené účinky:

  • protirakovinové,
  • antivírusové,
  • antibiotické
  • a protizápalové účinky.

Z hlivy, najmä z jej stopky, sa získava polysacharid beta-glukán účinný pri posilňovaní obranyschopnosti organizmu voči vírusom, parazitom, baktériám, pri prevencii či liečbe rakoviny. Pomôže vám pri celkovej vyčerpanosti, fyzickej a psychickej únave a strese. Posilňuje cievny systém, pomáha pri zmierňovaní vnútroočného tlaku, pri uvoľňovaní stuhnutých svalov a bolestí kĺbov. Pomôže vám aj pri kožných problémoch, akné, hemoroidoch a bradaviciach vírusového pôvodu. Odporúča sa pri ochoreniach obličiek a pečene. Zlepšuje metabolizmus, regeneruje vnútorné orgány a tlmí vedľajšie účinky chemoterapie. Lovastatín znižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi.

Tip Zdravia: Hliva ustricovitá sa dá pripraviť na najrôznejšie spôsoby. Výborne chutí s cestovinami, používa sa tiež ako súčasť omáčok či polievok.

Húževnatec jedlý

Šii-take je zásobárňou energie pri duševnej vyčerpanosti.Šii-take je zásobárňou energie pri duševnej vyčerpanosti.
Šii-take je zásobárňou energie pri duševnej vyčerpanosti.
Zdroj: Shutterstock

Japonská huba známa pod názvom šii-take vám pomôže zbaviť sa kandidózy, opakujúcich sa nachladnutí a zápalov priedušiek. Polysacharid lentinan zabojuje s nádormi aj s vírusom HIV. Využíva sa tiež na zníženie toxických účinkov chemoterapie a rádioterapie. Liečivá huba by mala nájsť svoje miesto v jedálnom lístku každého študenta, pomáha totiž koncentrovať sa a je zásobárňou energie pri duševnej vyčerpanosti.

Účinky, ktoré sa oplatí poznať:

  • Blahodarne pôsobí na pečeň,
  • prečistí a posilní tráviaci trakt,
  • pomôže aj pri problémoch s potenciou.

Obsahuje látky schopné povzbudzovať tvorbu interferónov – skupiny bielkovín, ktoré bránia vírusom, aby prenikali do ľudských buniek. Pravidelná konzumácia huby znižuje krvný tlak.

Viete, čo kupujete? 

Šiitake aj hliva majú významné účinky pre zdravie. Ideálne bude, ak ich do jedálneho lístka na striedačku zahrniete obe.  Dajte prednosť radšej čerstvým ako doplnkom výživy. Keďže väčšina liečivých húb rastie len v sezóne alebo mimo nášho kontinentu, najdostupnejšie sú v podobe práškov, tabliet, kapsúl, čajov a extraktov. Kúpite ich v lekárni alebo na objednávku cez internet. Pri kupovaných preparátoch buďte opatrní. Predávajú sa ako doplnky výživy, a preto nemusia spĺňať temer žiadne kritériá kvality. Aj keď vaše zdravie nepoškodia, môžete vyhodiť peniaze za obyčajný prášok z mastenca, ktorý obsahuje len 10 percent huby. Treba pozorne čítať zloženie každého „zázračného“ preparátu.“ 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor