MENU
zdravy-zivot

Schudnite rýchlo a účinne! Mnohé diéty sľubujú zázraky, ale...

Ktorá diéta je najlepšia?
Zdravý život

Schudnite rýchlo a účinne! Mnohé diéty sľubujú zázraky, ale...

Existuje nespočetné množstvo diét, vďaka ktorým máte rýchlo schudnúť. Väčšinou však prinášajú množstvo nástrah. Ako sa dá schudnúť tak, aby ste si hmotnosť udržali natrvalo?

Atkinsonova diéta sa svojho času tešila veľkej popularite. Je založená na stravovaní s nízkym obsahom sacharidov. Pochutnať si však môžete na mäse, pokojne aj mastnejšom či klobáskach, tie sú povolené. Opatrnosť je však namieste. Stravovanie je jednostranné a častá konzumácia nezdravších druhov mäsa a mäsových výrobkov, podporuje vznik usadenín v cievach, čo môže vyústiť i do problémov so srdcom. Strava bohatá na puríny vám môže zaťažovať obličky, prízvukuje nemecký portál lifeline.de, ktorý si posvietil na diéty. 

Pozor, je nevyvážená

Na podobnom princípe je založená aj takzvana Dukanova diéta. Celé stravovanie je rozdelené do štyroch fáz a prioritne ide o príjem bielkovín. Hoci môžu mať aj rovnaký počet kalórií ako sacharidy, budete po nich dlhšie sýtejší. Pri tomto type diétovania však prijímate príliš veľa živočíšnych produktov, navyše na úkor zeleniny, ovocia a vlákniny. Táto diéta je nevyvážená a prísne škrty sacharidov nie sú zdravé. Na podobnom princípe funguje aj paleo diéta. Absolútne škrtnutie sacharidov sa viaže aj k rozličným druhom takzvaného ketogénneho stravovania. Odborníci však tento radikálny krok považujú za veľmi sporný.

Pozrite si ďalšie ►►►

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor