MENU
zdravy-zivot

Kruhy pod očami ako tichý príznak vážnych problémov

Reflection,In,The,Mirror.,Woman,Looks,In,The,Mirror,Noticing
Zdravý život

Kruhy pod očami ako tichý príznak vážnych problémov

Raz za čas potrápia každého z nás. Kruhy pod očami sú často dôsledkom prebdetej noci, otázkou genetiky, veku, ale môžu nás varovať aj pred vážnymi ochoreniami.

Jedným z najčastejších dôvodov vzniku kruhov pod očami je nadmerné namáhanie očí či pobyt v nevhodnom prostredí. Napríklad ak veľmi dlhú dobu pozeráte do počítača, ste v zafajčenej miestnosti, málo spíte, máte zlú životosprávu alebo vás trápi alergia. Veľkým faktorom, ktorý ovplyvňuje vzhľad nášho očného okolia je aj stres, nepohoda, vyšší vek, genetika alebo aj nedostatok tekutín.

Alkohol a nikotín 

Za nežiadúcimi tmavými kruhmi môžu byť aj zlozvyky. Alkohol a nikotín bránia správnemu okysličovaniu kože. Podobne negatívne na váš výzor vplývajú nadmerná konzumácia slaných potravín. Údeniny či čipsy sú jedlá s nadmerným množstvom sodíka, ktorý vedie k zadržiavaniu vody v organizme a vačky pod očami sú na svete. Predchádzať tomuto stavu môžete aj správnym pitným režimom. Vaša pokožka trpí a je dehydrovaná, ak nepijete dostatočne.

Pestrá strava 

Ako vyzerá váš jedálniček? Je vaša strava dostatočne pestrá? Kruhy a vačky pod očami môžu upozorňovať na nedostatok vitamínov v tele, najmä na chýbajúce železo. Ak vás trápi málokrvnosť, teda nedostatok železa, pravdepodobne máte aj kruhy pod očami. Viac náchylné sú na to najmä ženy, hlavne kvôli opakovanej strate krvi počas menštruácie. Železo je súčasťou veľkého množstva multivitamínov, mali by ste sa ho pokúsiť získať najmä prostredníctvom potravy. Výborným zdrojom železa v potravinách je chudé červené mäso, ovsené vločky, hrach, šošovica a fazuľa

Prvá pomoc 

Aj vy si musíte každé ráno prekrývať kruhy pod očami korektorom?Aj vy si musíte každé ráno prekrývať kruhy pod očami korektorom?
Aj vy si musíte každé ráno prekrývať kruhy pod očami korektorom?
Zdroj: Shutterstock

Najrýchlejším spôsobom ako sa zbaviť nepekných kruhov pod očami, je prekryť ich korektorom. Dbajte ale na používanie špeciálnych prípravkov určených na kožu v okolí očí. Zvyčajne obsahujú tuky, kolagén, elastín, kyselinu hyalurónovú a iné látky. Na vačky vám pomôžu hneď po prebudení čajové lyžičky. Dôležitejšie, ako tmavé kruhy pod očami zakrývať, je hľadať ich príčinu.

Kto je na vine?

Ak vás dlhodobo trápia kruhy pod očami alebo sa budíte s opuchom očného okolia, mali by ste spozornieť. Výrazné tmavé sfarbenie pod spodným viečkom môže byť len prvým varovným signálom. V prípade, že dlhšiu dobu bojujete s kruhmi pod očami bez výsledkov, vyhľadajte svojho praktického lekára, pretože môže ísť o:  

  • narušené činnosti štítnej žľazy,
  • nedostatočnú funkciu metabolizmu,
  • málokrvnosť
  • ochorenie srdca,
  • ochorenie obličiek,
  • ochorenie čriev.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na stabilizáciu skoliózy mi do chrbtice dali titánové tyče. Nemali by sa po čase vybrať?

Predpokladám, že operačný zákrok, pri ktorom vám do chrbtice vložili titánové fixačné tyče, ste absolvovali ako trinásť-, štrnásťročná. Podľa mojich výpočtov ich máte v tele už štrnásť rokov! O tom, ako dlho má zostať oporná konštrukcia po operácii v tele, rozhoduje operatér. Vo všeobecnosti platí, že každý cudzí, teda aj kovový materiál, by mal byť po limitovanom čase extrahovaný, teda vybraný z tela. Odporúčam vám čo najskôr navštíviť ošetrujúceho lekára.

Skolióza je vykrivenie chrbtice do strany. Ak nepomáha konzervatívna liečba, teda nosenie korzetu, a aktívna rehabilitácia, a vychýlenie je väčšie ako 35 až 40 stupňov, ortopéd indikuje operačný zákrok, pri ktorom sa do chrbtice vkladajú fixačné tyče. Majú za úlohu vyrovnávať krivku skoliózy. Po skončení rastu nasleduje ďalší zákrok, počas ktorého operatér vyberie z chrbtice opornú konštrukciu. Po druhej operácii by mala opäť nasledovať dlhodobá rehabilitácia a trénovanie bežných návykov.

čítať viac

Mesačná dcérka dýcha v spánku nepravidelne, panikárim!

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor