MENU
zdravy-zivot

Kruhy pod očami ako tichý príznak vážnych problémov

Reflection,In,The,Mirror.,Woman,Looks,In,The,Mirror,Noticing
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Kruhy pod očami ako tichý príznak vážnych problémov

Raz za čas potrápia každého z nás. Kruhy pod očami sú často dôsledkom prebdetej noci, otázkou genetiky, veku, ale môžu nás varovať aj pred vážnymi ochoreniami.

Jedným z najčastejších dôvodov vzniku kruhov pod očami je nadmerné namáhanie očí či pobyt v nevhodnom prostredí. Napríklad ak veľmi dlhú dobu pozeráte do počítača, ste v zafajčenej miestnosti, málo spíte, máte zlú životosprávu alebo vás trápi alergia. Veľkým faktorom, ktorý ovplyvňuje vzhľad nášho očného okolia je aj stres, nepohoda, vyšší vek, genetika alebo aj nedostatok tekutín.

Alkohol a nikotín 

Za nežiadúcimi tmavými kruhmi môžu byť aj zlozvyky. Alkohol a nikotín bránia správnemu okysličovaniu kože. Podobne negatívne na váš výzor vplývajú nadmerná konzumácia slaných potravín. Údeniny či čipsy sú jedlá s nadmerným množstvom sodíka, ktorý vedie k zadržiavaniu vody v organizme a vačky pod očami sú na svete. Predchádzať tomuto stavu môžete aj správnym pitným režimom. Vaša pokožka trpí a je dehydrovaná, ak nepijete dostatočne.

Pestrá strava 

Ako vyzerá váš jedálniček? Je vaša strava dostatočne pestrá? Kruhy a vačky pod očami môžu upozorňovať na nedostatok vitamínov v tele, najmä na chýbajúce železo. Ak vás trápi málokrvnosť, teda nedostatok železa, pravdepodobne máte aj kruhy pod očami. Viac náchylné sú na to najmä ženy, hlavne kvôli opakovanej strate krvi počas menštruácie. Železo je súčasťou veľkého množstva multivitamínov, mali by ste sa ho pokúsiť získať najmä prostredníctvom potravy. Výborným zdrojom železa v potravinách je chudé červené mäso, ovsené vločky, hrach, šošovica a fazuľa

Prvá pomoc 

Aj vy si musíte každé ráno prekrývať kruhy pod očami korektorom?Aj vy si musíte každé ráno prekrývať kruhy pod očami korektorom?
Aj vy si musíte každé ráno prekrývať kruhy pod očami korektorom?
Zdroj: Shutterstock

Najrýchlejším spôsobom ako sa zbaviť nepekných kruhov pod očami, je prekryť ich korektorom. Dbajte ale na používanie špeciálnych prípravkov určených na kožu v okolí očí. Zvyčajne obsahujú tuky, kolagén, elastín, kyselinu hyalurónovú a iné látky. Na vačky vám pomôžu hneď po prebudení čajové lyžičky. Dôležitejšie, ako tmavé kruhy pod očami zakrývať, je hľadať ich príčinu.

Kto je na vine?

Ak vás dlhodobo trápia kruhy pod očami alebo sa budíte s opuchom očného okolia, mali by ste spozornieť. Výrazné tmavé sfarbenie pod spodným viečkom môže byť len prvým varovným signálom. V prípade, že dlhšiu dobu bojujete s kruhmi pod očami bez výsledkov, vyhľadajte svojho praktického lekára, pretože môže ísť o:  

  • narušené činnosti štítnej žľazy,
  • nedostatočnú funkciu metabolizmu,
  • málokrvnosť
  • ochorenie srdca,
  • ochorenie obličiek,
  • ochorenie čriev.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor