MENU
zdravy-zivot

Kŕče v lýtkach nepodceňte. Nadránom veštia vážnu chorobu!

Náhle sťahy v nohách vám naznačujú niečo dôležité, neprehliadajte ich!
Zdravý život

Kŕče v lýtkach nepodceňte. Nadránom veštia vážnu chorobu!

Stačí, že sa zabudnete napiť alebo si obujete tesné ponožky. Kŕče však môžu odkazovať aj na vážne otravy či na ochorenia mozgu.

Kŕč je prudké stiahnutie svalu. Keď vás chytí, prestaňte robiť pohyb, ktorý ho vyvolal, a sval opatrne natiahnite. Ak sa kŕč objaví v lýtku, vyskúšajte protiťah. Keď zaútočí na stehno, snažte sa ho natiahnuť. Niekedy pomáha dostať sa do podrepu. Pri kŕčoch v chodidle je namieste masáž. Ak vás chytili pri cvičení, zrejme ste len málo pili pred tréningom. Ak uprostred spánku, dlho ste cez deň stáli, chýba vám horčík alebo nosíte tesné ponožky či nevhodnú obuv.

Horčík nefunguje len proti stresu. 9 situácií, z ktorých vás dostane

Najčastejšie je však príčinou práve nedostatok horčíka, o ten vás oberá šport, stres, alkohol, ale aj užívanie antikoncepcie či antibiotík a častá konzumácia sladkostí. Svalové kŕče môžu byť aj dôsledkom ochorenia obličiek, pečene alebo štítnej žľazy. Nočné trhavé a prenikavé bolesti v končatinách môžu naznačovať, že trpíte syndrómom nepokojných nôh. Jeho dôvodom môže byť nízka hladina železa, hormonálna nerovnováha, neurologické ochorenia či zlyhanie obličiek. Syndróm vyvolávajú aj lieky proti depresii, psychiatrické choroby alebo antialergiká. Ťažkosti sa zhoršujú pod vplyvom alkoholu a kofeínu.

Nohy aj ruky

Kŕče v rukách a v nohách, lapanie dychu a búšenie srdca. Myslíte si, že prišla vaša posledná hodinka, ale o polhodinu je po všetkom. Až do ďalšieho tetanického záchvatu. Nijako neohrozuje život a netrvá dlhšie než štyridsať minút. Tetanický záchvat vyvolá náhly pokles vápnika v organizme, stáva sa to po operácii štítnej žľazy alebo po jej onkologickej liečbe. Väčšina ľudí, ktorým tetániu zistili, však pravý záchvat všetkých končatín zažije len málokedy. Ich tetániu spôsobuje totiž nedostatok horčíka, ktorý im ubral stres a nesprávna životospráva. V dôsledku toho nastala aj nerovnováha vápnika.

Tetánia je choroba pracujúcich: Chorobu vylieči tento minerál

Z mozgu do tela

„Bolestivé kŕče či vytáčanie chodidla najmä nadránom sa môžu objavovať aj pri Parkinsonovej chorobe,“ hovorí neurológ Ján Necpál. V počiatočnom štádiu si pacient uvedomuje svoj hendikep len minimálne. „Má príznaky, ktoré môžu byť nepríjemné alebo neestetické, napríklad pokojový tras rúk, chudobný výraz tváre, nešikovné či spomalené pohyby. V tejto fáze zvykne fungovať liečba takmer po celý deň bez zvláštnejších výkyvov. Postupne však pribúdajú problémy s chôdzou, objavujú sa pády a ‚zamrznutia‘,“ opisuje lekár vývoj ochorenia.

Dochádza ku skracovaniu efektu jednotlivých dávok liekov a k výkyvom pohyblivosti počas dňa, kedy môžu stavy extrémneho stuhnutia striedať epizódy nekontrolovateľných pohybov. Na konci účinku dávok a najčastejšie v skorých ranných hodinách sa objavujú bolestivé kŕče a vykrúcanie chodidiel, nazývané dystonické kŕče.

Odborník a lieky!

V takom štádiu môže užívať pacient lieky niekedy aj šesťkrát denne, čo je veľmi zaťažujúce a napokon i stále menej účinné. V takom prípade je vhodná konzultácia s odborníkmi za účelom zváženia inej než tabletkovej liečby, medzi ktoré patrí aplikácia lieku pomocou programovateľnej pumpy, buď priamo do tenkého čreva, alebo do podkožia, alebo typ operácie mozgu, ktorú nazývame hĺbková stimulácia mozgu.

Proti podráždenosti a kŕčom v nohách pomôžu nové zemiaky

Bylinkujte

Proti svalovým kŕčom je skvelá valeriána poľná. Ak vás budia silné kŕče svalov v končatinách, do jedálneho lístka si zaraďte aj banány, datle, sušené marhule, maliny, špenát, sójové bôby, šošovicu, para orechy, mandle alebo oriešky kešu.

Čítajte aj:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor