MENU
zdravy-zivot

Kŕče v lýtkach nepodceňte. Nadránom veštia vážnu chorobu!

Náhle sťahy v nohách vám naznačujú niečo dôležité, neprehliadajte ich!
Zdravý život

Kŕče v lýtkach nepodceňte. Nadránom veštia vážnu chorobu!

Stačí, že sa zabudnete napiť alebo si obujete tesné ponožky. Kŕče však môžu odkazovať aj na vážne otravy či na ochorenia mozgu.

Kŕč je prudké stiahnutie svalu. Keď vás chytí, prestaňte robiť pohyb, ktorý ho vyvolal, a sval opatrne natiahnite. Ak sa kŕč objaví v lýtku, vyskúšajte protiťah. Keď zaútočí na stehno, snažte sa ho natiahnuť. Niekedy pomáha dostať sa do podrepu. Pri kŕčoch v chodidle je namieste masáž. Ak vás chytili pri cvičení, zrejme ste len málo pili pred tréningom. Ak uprostred spánku, dlho ste cez deň stáli, chýba vám horčík alebo nosíte tesné ponožky či nevhodnú obuv.

Horčík nefunguje len proti stresu. 9 situácií, z ktorých vás dostane

Najčastejšie je však príčinou práve nedostatok horčíka, o ten vás oberá šport, stres, alkohol, ale aj užívanie antikoncepcie či antibiotík a častá konzumácia sladkostí. Svalové kŕče môžu byť aj dôsledkom ochorenia obličiek, pečene alebo štítnej žľazy. Nočné trhavé a prenikavé bolesti v končatinách môžu naznačovať, že trpíte syndrómom nepokojných nôh. Jeho dôvodom môže byť nízka hladina železa, hormonálna nerovnováha, neurologické ochorenia či zlyhanie obličiek. Syndróm vyvolávajú aj lieky proti depresii, psychiatrické choroby alebo antialergiká. Ťažkosti sa zhoršujú pod vplyvom alkoholu a kofeínu.

Nohy aj ruky

Kŕče v rukách a v nohách, lapanie dychu a búšenie srdca. Myslíte si, že prišla vaša posledná hodinka, ale o polhodinu je po všetkom. Až do ďalšieho tetanického záchvatu. Nijako neohrozuje život a netrvá dlhšie než štyridsať minút. Tetanický záchvat vyvolá náhly pokles vápnika v organizme, stáva sa to po operácii štítnej žľazy alebo po jej onkologickej liečbe. Väčšina ľudí, ktorým tetániu zistili, však pravý záchvat všetkých končatín zažije len málokedy. Ich tetániu spôsobuje totiž nedostatok horčíka, ktorý im ubral stres a nesprávna životospráva. V dôsledku toho nastala aj nerovnováha vápnika.

Tetánia je choroba pracujúcich: Chorobu vylieči tento minerál

Z mozgu do tela

„Bolestivé kŕče či vytáčanie chodidla najmä nadránom sa môžu objavovať aj pri Parkinsonovej chorobe,“ hovorí neurológ Ján Necpál. V počiatočnom štádiu si pacient uvedomuje svoj hendikep len minimálne. „Má príznaky, ktoré môžu byť nepríjemné alebo neestetické, napríklad pokojový tras rúk, chudobný výraz tváre, nešikovné či spomalené pohyby. V tejto fáze zvykne fungovať liečba takmer po celý deň bez zvláštnejších výkyvov. Postupne však pribúdajú problémy s chôdzou, objavujú sa pády a ‚zamrznutia‘,“ opisuje lekár vývoj ochorenia.

Dochádza ku skracovaniu efektu jednotlivých dávok liekov a k výkyvom pohyblivosti počas dňa, kedy môžu stavy extrémneho stuhnutia striedať epizódy nekontrolovateľných pohybov. Na konci účinku dávok a najčastejšie v skorých ranných hodinách sa objavujú bolestivé kŕče a vykrúcanie chodidiel, nazývané dystonické kŕče.

Odborník a lieky!

V takom štádiu môže užívať pacient lieky niekedy aj šesťkrát denne, čo je veľmi zaťažujúce a napokon i stále menej účinné. V takom prípade je vhodná konzultácia s odborníkmi za účelom zváženia inej než tabletkovej liečby, medzi ktoré patrí aplikácia lieku pomocou programovateľnej pumpy, buď priamo do tenkého čreva, alebo do podkožia, alebo typ operácie mozgu, ktorú nazývame hĺbková stimulácia mozgu.

Proti podráždenosti a kŕčom v nohách pomôžu nové zemiaky

Bylinkujte

Proti svalovým kŕčom je skvelá valeriána poľná. Ak vás budia silné kŕče svalov v končatinách, do jedálneho lístka si zaraďte aj banány, datle, sušené marhule, maliny, špenát, sójové bôby, šošovicu, para orechy, mandle alebo oriešky kešu.

Čítajte aj:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor