MENU
zdravy-zivot

Poznáte prvú pomoc pri svalovom kŕči či natiahnutí svalu?

Nepríjemný svalový kŕč môže hlásiť aj zranenie.
Zdravý život

Poznáte prvú pomoc pri svalovom kŕči či natiahnutí svalu?

Svalové zranenia sú rýchlejšie, ako si myslíte. Stačí zmena teploty, terénu či slabé rozcvičenie a prekvapí vás bolesť. Kŕč, natiahnutie či roztrhnutie svalu môžu zaskočiť rovnako trénovaných i netrénovaných.

„Svalové zranenia sú závažné. Hoci nemusia byť viditeľné, ich riešeniu musíte venovať pozornosť,“ radí telovýchovná lekárka MUDr. Alena Urvayová. „Pri svalovom zranení nepokračujte v športovom výkone. Nikdy neviete, do akej miery sa sval poškodil.“ Podľa štúdií, ktorým sa odborníčka v minulosti venovala, majú futbalisti najčastejšie svalové zranenie v štyridsiatej minúte. Boli dobre rozcvičení, ale svalu chýbala energia. Tú stráca aj pre nevhodnú regeneráciu, zdravotné, ale i pracovné či rodinné problémy.

Au, mám kŕč 

Svalové ťažkosti majú tri štádiá. Tým prvým je kŕč. Najčastejšie sa objavuje pri zmene teploty, ochladení. Stačí skok do studenej vody alebo aj zmena počasia. „Ak fúka vietor rýchlosťou desať kilometrov za hodinu, znižuje povrchovú teplotu tela o stupeň. Zohriaty sval tak môže zareagovať najskôr kŕčom,“ vysvetľuje odborníčka. Kŕč môže byť aj vyústením krátkodobého preťaženia, prípadne dlhodobého zaťažovania. Ide o základnú obrannú reakciu.

Prvá pomoc

Kŕč nechlaďte, ale uvoľnite. Ľahko ho prehmatajte, pohlaďte. Keďže kŕč sa najčastejšie vyskytuje v oblasti lýtka a stehna, ťahajte špičku do protismeru. Zo svalu zotrite pot, vysušte ho a prikryte uterákom. Po pár minútach by sa mali ťažkosti stratiť.

Čo robiť, ak je sval natiahnutý?

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je potrebné pri náleze žlčníkových kameňov vždy podstúpiť operáciu?

Kamene v žlčníku predstavujú potenciálne riziko. Nakoľko nemajú obranyschopnosť voči baktériám, môžu vyvolať zápaly žlčníka. Keď sú kamienky malé, vzniká v žlčníku tzv. blato. Medzi kamienkami sú prítomné baktérie, ktoré sa môžu kedykoľvek rozmnožiť a vytvoriť zápal. Nebezpečné sú však nielen malé, ale aj väčšie kamene. Tie môžu prederaviť žlčník. Bez ohľadu na to, či sú kamene malé alebo veľké, pri operácii sa odstraňuje celý žlčník.
Ďalším rizikom je prestúpenie kameňa cez maličký ductus cysticus do žlčovodu alebo do spoločného vývodu žlčovodu a pankreatovodu. Ak nastane upchatie v mieste, kde sa spájajú pri prechode do dvanástnika, môže vzniknúť pankreatitída, ožltnutie a žltačka. Pankreatitída a takisto žltačka sú život ohrozujúce ochorenia.
Vzhľadom na spomenuté riziká by som odporučil čo najskôr vyhľadať skúseného špecialistu, u ktorého by ste podstúpili operáciu. V aktuálnej situácii je vhodnejšie nájsť menšie pracovisko jednodňovej chirurgie. Výhodou je, že ako pacient prídete do kontaktu len s minimálnym množstvom zdravotníckeho personálu a iných pacientov. V zariadeniach jednodňovej chirurgie sa po operácii žlčníka vyžaduje hospitalizácia len na 1 noc, takže riziko nákazy je výrazne nižšie ako pri niekoľkodňovom pobyte vo veľkej nemocnici.
Dovtedy, kým podstúpite operáciu, je potrebné dodržiavať špeciálnu diétu. Zakázané sú tučné a vysmážané jedlá. Po ich konzumácii sa žlčník prudko stiahne a hrozí riziko koliky. Vhodné je užívanie tzv. spazmolytík. Ide o lieky, ktoré uvoľňujú hladkú svalovinu na tráviacom trakte, vďaka čomu sa znižuje bolestivosť.

čítať viac

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia