„Svalové zranenia sú závažné. Hoci nemusia byť viditeľné, ich riešeniu musíte venovať pozornosť,“ radí telovýchovná lekárka MUDr. Alena Urvayová. „Pri svalovom zranení nepokračujte v športovom výkone. Nikdy neviete, do akej miery sa sval poškodil.“ Podľa štúdií, ktorým sa odborníčka v minulosti venovala, majú futbalisti najčastejšie svalové zranenie v štyridsiatej minúte. Boli dobre rozcvičení, ale svalu chýbala energia. Tú stráca aj pre nevhodnú regeneráciu, zdravotné, ale i pracovné či rodinné problémy.
Au, mám kŕč
Svalové ťažkosti majú tri štádiá. Tým prvým je kŕč. Najčastejšie sa objavuje pri zmene teploty, ochladení. Stačí skok do studenej vody alebo aj zmena počasia. „Ak fúka vietor rýchlosťou desať kilometrov za hodinu, znižuje povrchovú teplotu tela o stupeň. Zohriaty sval tak môže zareagovať najskôr kŕčom,“ vysvetľuje odborníčka. Kŕč môže byť aj vyústením krátkodobého preťaženia, prípadne dlhodobého zaťažovania. Ide o základnú obrannú reakciu.
Prvá pomoc
Kŕč nechlaďte, ale uvoľnite. Ľahko ho prehmatajte, pohlaďte. Keďže kŕč sa najčastejšie vyskytuje v oblasti lýtka a stehna, ťahajte špičku do protismeru. Zo svalu zotrite pot, vysušte ho a prikryte uterákom. Po pár minútach by sa mali ťažkosti stratiť.