MENU
zdravy-zivot

Krátkozrakosť sa stáva epidémiou. Ako predchádzať tomuto ochoreniu?

Ilustračné foto
Zdravý život

Krátkozrakosť sa stáva epidémiou. Ako predchádzať tomuto ochoreniu?

Lekári dvíhajú varovný prst – vek pacientov, ktorí s očnými problémami prichádzajú do ambulancii, je čoraz nižší. Hovoria doslova o novodobej epidémii krátkozrakosti. A hoci sú chyby oka často geneticky podmienené, za ich skorší nástup si môžeme sami.

Strata schopnosti ostrenia do blízka, najmä zhoršené videnie pri čítaní, sa bežne objavovalo u väčšiny populácie až okolo 45. roku života. Avšak nesprávny životný štýl v kombinácii s podceňovaním významu prevencie spôsobujú, že tieto problémy s očami nastupujú u čoraz väčšieho počtu ľudí oveľa skôr. Príčin je viacero. „Príliš veľa času venujeme sledovaniu obrazoviek najrôznejších zariadení a náš zrak jednoducho nenecháme dostatočne oddýchnuť si. Práve preto je pre oči veľmi dôležitý pobyt vonku, kedy sa viac zameriavajú na vzdialenejšie objekty, čím sa regenerujú,“ vysvetľuje očná lekárka MUDr. Katarína Kornfeld. Jej rada znie jednoducho - sedavé zamestnanie spojené s prácou za počítačom je vhodné čo možno najviac  vyvažovať pobytom vonku na dennom svetle. To ale nestačí.

Prevencia, prevencia, prevencia

Predchádzať problémom s očami pomôžu najmä pravidelné návštevy očnej ambulancie. Viaceré z nich totiž ešte nemusíme pociťovať, ale už môžu byť prítomné. Na pravidelné prehliadky by ste nemali zabúdať ani ak už niektorú z dioptrických chýb diagnostikovanú máte. „Na opätovné premeranie by ste v takomto prípade mali chodiť raz za rok a uistiť sa, že používate správnu hodnotu dioptrií,“ dodala MUDr. Kornfeld.

Ak chcete predísť problémom s očami, nefajčite. Nikotín je veľkým rizikovým faktorom práve pri ochoreniach sietnice. Pomôcť vám tiež môže kvalitná strava, a to najmä potraviny s obsahom luteínu a zaexantínu, ktoré sa nachádzajú v zelenom a žltom ovocí a zelenine. Tieto látky chránia sietnicu pred pôsobením voľných radikálov.

Ilustračné fotoIlustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: VŠZP

Oči prezradia aj iné choroby

Existuje obrovské množstvo chorôb, ktoré sa z očí dajú vyčítať, takže na pravidelnú preventívnu prehliadku u oftalmológa máte dôvodov viac než dosť. „Jediným spôsobom, ako sa neinvazívne môžeme pozrieť dovnútra človeka, je pozrieť sa pomocou našich vyšetrovacích možností do oka. Tak dokážeme odhaliť už v počiatočnom štádiu napríklad hypertenziu, zle liečený diabetes, rozvíjajúce sa systémové ochorenia, napr. artritída sa prejavuje očnými zápalmi a prvé príznaky roztrúsenej sklerózy sú najmä už žien viditeľné tiež najskôr na očiach,“ hovorí MUDr. Pavol Veselý.

Riešením môže byť aj laserová operácia očí

Dioptrické chyby sa dnes už bežne odstraňujú laserovou operáciou očí. Všeobecná zdravotná poisťovňa ako jediná poisťovňa na Slovensku napríklad ponúka poistencom príspevok v hodnote až 450 eur na laserovú operáciu očí v ktorejkoľvek zmluvnej očnej klinike, a to už pri výške dioptrií +1/-1. Tento príspevok ponúka poisťovňa v rámci Peňaženky zdravia MAXI.

Ak nosíte okuliare, VšZP pripravila na budúci rok novinku, vďaka ktorej budete môcť od januára 2023 požiadať o príspevok až 100 eur na okuliarový rám pre dospelých už pri výške dioptrie od +1/-1. Ak majú problémy so zrakom vaše deti, máte možnosť žiadať o príspevok aj pre ne. VšZP ponúka pre deti až 100 eur na okuliarový rám bez obmedzenia dioptrií či na rám a okuliarové šošovky pri výške dioptrie nad +4/-4 pre deti do 18 rokov.
Ak aj vy chcete využívať bohaté benefity z Peňaženky zdravia VšZP, využite možnosť prepoistiť sa do 30. septembra. Urobiť tak môžete aj online alebo na ktorejkoľvek pobočke VšZP na Slovensku.

Ilustračné fotoIlustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: VŠZP

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor