Keď vystupujeme z autobusu, spúšťa sa tropická búrka. Aspoň sa nám do sauny pôjde ľahšie než z 30-stupňového tepla, aké vládne v mexickom štáte Oaxaca. Neskôr nám Joshave Kenytain Navarro Cirigo, ktorý nás sprevádza rituálom temazcal, sľubuje, že byť vnútri počas búrky je výnimočný zážitok. Pochopíme to.

Len sa nevyľakať!

Po príchode k Joshavemu sa prezliekame do plaviek a cez záhradu plnú exotických rastlín, stromov a bylín prechádzame do nízkeho domčeka. Mexický šamana sa v rámci tradičnej medicíny špecializuje práve na liečenie temazcalom. Sedí hneď vedľa nahriatych skál, aby na ne mohol liať najrôznejšie tekutiny. Ako sa odparujú, vytvárajú efekt parnej sauny. Najprv leje na skaly tradičný alkohol v regióne – mezcal. „Teplo obsahuje jedinečnú kombináciu minerálov zo skaly, agávy a alkoholu. Zohrieva telo od kosti smerom von, necítiť ho len na pokožke. Telo vypotí všetko, čo nepotrebuje,“ vysvetľuje.

Kráľovská liečba TEMAZCAL: Otvára dušu, čistí telo. Sauna, na akú nie ste zvyknutíKráľovská liečba TEMAZCAL: Otvára dušu, čistí telo. Sauna, na akú nie ste zvyknutí
Zdroj: Shutterstock

Vnútrom domčeka sa nesie vôňa alkoholu. Teplota prudko stúpne.

Mezcalom rozohrieva skaly na začiatku preto, aby sa rozpamätali na svoje pôvodné využitie. Používali sa pri výrobe mezcalu. Absorbovali výživné látky z tekutiny, ktorá vznikla pri varení,“ vysvetľuje Joshave. Rozbúcha sa mi srdce ako vždy, keď vojdem do sauny. Joshave ma ubezpečuje, že je to v poriadku. V dôsledku tepla mi rýchlejšie cirkuluje krv. Ortuť v teplomeri vystúpi na 45-60 stupňov Celzia. Je na šamanovi, aby odhadol, koľko telá klientov „znesú“. Len sa nevyľakať! To vlastne platí počas celého rituálu. Na takýto spôsob liečby nie sme zvyknutí.

Odhalili ďalší liečivý účinok sauny: Obíde vás vďaka nej táto zákerná choroba 

Ako v kuchyni

Absolvujeme rituál, ktorým prešla každá budúca kráľovná z civilizácie Zapotecov. Žili v oblasti štátu Oaxaca asi pred 2500 rokmi a verili, že svoju výnimočnosť musí žena ukázať prepojením s bohmi. Dávna mexická civilizácia poznala štyroch bohov: vodu, zem, oheň a vietor. „Noc predtým, ako sa mala žena vydať za kráľa, jej rituálne aplikovali na telo to, čo od bohov pochádzalo,“ dopĺňa.

A tak nasávame vôňu alkoholu a dreva kopal, vydychujeme pomaly ústami a čudujeme sa, čo všetko nám šaman dáva do rúk, aby sme si tým natierali telá. Ovocné šťavy, med aj čokoládový nápoj sa striedajú so studenou vodou, aby sa z tela zmylo to, čo vylučuje. Bylinky sú veľmi podobné tým, ktoré nájdete v kuchyni typickej pre túto oblasť Mexika.

Jednou z ingrediencií, ktoré nechýbali pri našom rituále, bola čokoláda.Jednou z ingrediencií, ktoré nechýbali pri našom rituále, bola čokoláda.
Jednou z ingrediencií, ktoré nechýbali pri našom rituále, bola čokoláda.
Zdroj: Noel Rojo
Jednou z ingrediencií, ktoré nechýbali pri našom rituále, bola čokoláda. Foto: Noel Rojo
Viac vo FOTOGALÉRII.

„Keby som začal menovať, s čím pracujem, pomyslíš si, že hovorím recepty na jedlo. Bazalka, rozmarín, mäta, avokádové listy... My však bylinky nejeme, ale aplikujeme na pokožku,“ vraví Joshave. Voľba byliniek závisí od problému, s akým klient prichádza. Dýchacie problémy sa liečia eukalyptom, žalúdkové harmančekom. Pre ženy, ktoré nemôžu otehotnieť, používa Joshave mätu.

Zhrešili ste? Táto zázračná bylinka vyplaví toxíny a zlepší trávenie 

Pozvánka bohom

Joshave stále udržiava skaly horúce. Podáva nám poháre plné tekutín a vyhráva na typicky mexických hudobných nástrojoch. Temazcal pôsobí na všetky zmysly. „Nie je to hudba, sú to zvuky flauty a bubna. Šaman môže aj kričať, spievať, pískať, vydávať akékoľvek zvuky. Pozýva tak bohov do temazcalu,“ vysvetľuje Joshave. Telo musí prísť v saune do kontaktu so všetkými štyrmi bohmi.

Joshave si mnohé z byliniek, ktoré pri svojej práci využíva, pestuje sám.Joshave si mnohé z byliniek, ktoré pri svojej práci využíva, pestuje sám.
Joshave si mnohé z byliniek, ktoré pri svojej práci využíva, pestuje sám.
Zdroj: Noel Rojo

Ráno vás preberie, večer zrelaxuje a príjemne unaví

Oheň je prítomný od začiatku, voda sa používa v malých množstvách, bylinky sú zo zeme. „Dostať dovnútra vietor je najnáročnejšie, ten chodí radšej okolo,“ vraví šaman, keď otvorí dvere, aby sme pocítili aj vánok. „Šaman má povinnosť využiť, čo sa v okolí temazcalu počas rituálu deje. Ak prebieha rituál v noci, pozývam ľudí von, aby sa pozreli na mesiac,“ vraví. Podľa toho, v akom dennom či nočnom čase si temazcal vychutnáte, bude mať rôzne účinky. Ak ide o liečivé rituály, najčastejšie sa realizujú pri nove alebo splne mesiaca.

Čítajte: Tip na výlet a jedinečný relax: Kraj, kde lieči ticho, dary prírody a rozvoniava zdravie 

Aspoň trikrát v roku

Joshave nás stále vyzýva, aby sme sa sústredili na svoje pocity. „Zapotecovia verili, že temazcal pomáha otvoriť dušu tým, že sa čistí fyzické telo. “ Pre tých racionálnejších, otvoriť dušu znamená prejaviť a prežiť pocity, aj tie nepríjemné. Podľa Joshaveho, ktorý sa liečeniu v temazcale venuje už dvadsaťtri rokov, sa vám tu zahojí zlomené srdce či popôrodné rany a dostanete sa zo závislosti. Ak trpíte depresiami, pravdepodobne budete musieť prísť dva-tri razy. Po dopravnej nehode aj viackrát. „Niektorí chodia každý týždeň. Ak sa chcete cítiť dobre, mali by ste navštíviť temazcal trikrát do roka,“ odporúča Joshave, ktorý svoju saunu postavil vlastnými vlastnými rukami, tak, ako to robí každý šaman.

Čo je pri liečení v temazcale dôležité?

„Na to, aby človek mohol niekoho liečiť, musí sa sám cítiť dobre a musí do liečenia vložiť veľa lásky,“ odpovedá Joshave. Tento spôsob terapie využívajú Európania a Američania veľmi radi. Vraj zo zvedavosti. Naproti tomu v Mexiku podobné techniky mnohí ešte stále považujú za temné. „Mexičania si myslia, že všetko tradičné vyvoláva zaujímavé efekty v tele, ale pre tlak spoločnosti sa tvária, že v to neveria. Ich záujem však stúpa. Vo svete je boom tradičnej medicíny a Mexičan chce byť moderný,“ vraví Joshave.

Chutný liek

Univerzálnym liekom je med. Joshave nám naleje do rúk pol pohára včelieho medu a vyzve nás, aby sme si ním potreli miesta, kde máme problémy. Potom sa vykúpeme v čokoláde. Šamani veria, že keď sa dáva na pokožku, vyvoláva pekné spomienky napríklad na to, čo nám v detstve varila stará mama. Komu sladkého nestačilo, dočká sa aj sirupu z kaktusu agáve.

Znovunarodenie

Temazcal je vraj ako návrat do matkinho lona. „Pred narodením majú všetky kosti tela rovnakú teplotu. Tento jav má obrannú funkciu, keďže nevieme, do čoho vychádzame. Rovnaký efekt má temazcal,“ vysvetľuje Joshave. Telá nám voňajú, sú uvoľnené a zvedavé, čo sa bude diať.

„Vnútri sa zbavíš všetkého zla a budeš pripravená vyjsť do sveta,“ povzbudzuje ma Joshave. A hoci sa nám zo sauny nechce von, odhodláme sa zohnúť hlavu a cez malé dvere vyjsť do sveta. Zima po búrke nie je taká intenzívna, pretože kosti sú zohriate. A budú zohriate ešte ďalších pätnásť hodín. „Kožou sa vylučujú toxíny a na emocionálnej úrovni pracuje temazcal ďalej v snoch, v nevedomom stave.“

Čítajte ďalšie zaujímavé cestočlánky:
Diagnóza cestovateľ: Obetujú veľa, aby získali niečo celkom iné
FOTO: TOP lacné CESTOTIPY pre rok 2017. Baľte kufre a zdravo si užívajte!

Poklady milovaného Chorvátska: Ukrýva viac než len priezračné zátoky
Cestovateľ o exotike: Dovolenka vám naruší režim a odbúra stres
FOTO: Zabudnite na ďaleký Karibik! Toto je 10 najkrajších pláží Európy
VIDEO: To je guráž! 89-ročná "bábuška" spoznáva celý svet na vlastnú päsť