MENU
zdravy-zivot

Životný štýl môže spustiť i zmierniť kožné ochorenie. Na čo si dávať pozor?

Psoriázu môže sprevádzať aj nepríjemné svrbenie. Väčšinou sa hlási na lakťoch.
Zdravý život

Životný štýl môže spustiť i zmierniť kožné ochorenie. Na čo si dávať pozor?

Presná príčina vzniku seboroickej dermatitídy nie je známa, spúšťacie faktory sa však oplatí mať pod kontrolou. Priblíži vám ich dermatologička.

Seboroická dermatitída sa môže objaviť vo všetkých vekových kategóriách. Príčina jej vzniku nie je doposiaľ objasnená. Známe sú len pravdepodobné spúšťacie prejavy. „Okrem mastnej pokožky sú to napríklad kožné kvasinky rodu Malassezia, ktoré sú prirodzenou súčasťou kože. V prípade seboroickej dermatitídy narúšajú rohovitú vrstvu pokožky, vysvetľuje dermatologička MUDr. Michaela Blaško, PhD. „Kvasinky produkujú enzýmy, ktoré štiepia tuky v kožnom maze. Tieto produkty sa pravdepodobne podieľajú na vzniku zápalu a šupín.“

Nestačí len genetika

Seboroická dermatitída sa vo zvýšenej miere objavuje u ľudí s narušeným imunitným systémom. Predispozícia na ochorenie je genetická a ide o celoživotnú záležitosť. Vždy sú však na jeho spustenie potrebné ďalšie faktory. „Napríklad aj dietetické, konzumácia čokolády, pitie alkoholických nápojov, ale dôležitú úlohu zohráva aj psychika. Klinický obraz môžu sprevádzať niektoré neurologické a psychiatrické choroby, predovšetkým Parkinsonova choroba a depresívne poruchy nálady,“ pridáva ďalšie podrobnosti dermatologička.

Oplatí sa zmeniť štýl

Pri seboroickej dermatitíde vám rovnako ako v prípade iných kožných ochorení pomôže aj zmena životného štýlu. Pri zdravej životospráve môžu byť prejavy miernejšie. Pravidlá sú na pohľad jednoduché. „Pravidelne cvičte a pite dostatočné množstvo tekutín, najmä čistej vody. Celoročne jedzte čerstvé ovocie a zeleninu. Vyhýbajte sa mastným, sladkým a pikantným jedlám,“ približuje základné zásady doktorka Michaela Blaško. „Nefajčite, nepite alkohol a doprajte si dostatočný spánok.“ Snažte sa naučiť, ako zvládať stresové situácie. Medzi najvýraznejší vplyv, od ktorého sa odvíja intenzita seboroickej dermatitídy, patrí totiž práve stres.

Nehľadajte diétu

Ak pátrate po špeciálnom stravovaní, ktoré vylepší stav seboroického ekzému, neuspejete. Žiadne pravidlá neplatia pre všetkých. Kým u niektorých zmena stravovania nič nezlepší, u niekoho môže byť kľúčová. Ktoré potraviny môžu byť rizikové a prečo? „Napríklad zvýšený príjem tukov prirodzene zvyšuje aj produkciu kožného mazu, a ten je živnou pôdou pre kvasinky rodu Malassezia. Veľmi výživný je pre ne aj cukor. Slúži ako zdroj energie a podporuje ich rast a množenie,“ vysvetľuje dermatologička, prečo sa oplatí vyhýbať príliš mastným jedlám a potravinám s vysokým obsahom cukru. Pikantné jedlá zase vyvolajú potenie a zvýšené prekrvenie pokožky. Prejavy seborey však môžu zhoršiť i niektoré bežné alergény. Najčastejšie medzi ne patrí glutén, mlieko a mliečne produkty, citrusové plody, arašidy a niektoré ryby.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po suši dcérku bolí už týždeň brucho, mohla sa otráviť?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor