MENU
zdravy-zivot

Kožné choroby, ktoré najčastejšie strpčujú život: Ako s nimi bojovať?

Nevyhnutná je každodenná starostlivosť o kožu
Zdroj: profimedia.sk
Zdravý život

Kožné choroby, ktoré najčastejšie strpčujú život: Ako s nimi bojovať?

Kožné choroby sú nepríjemné počas celého roka, no v lete zvyknú trápiť ešte viac. Je teplo, no predsa sa pacienti s takýmito ochoreniami radšej zahaľujú, hoci ľudia naokolo sa tešia z krásnej opálenej pokožky.

Atopická dermatitída

+ slnenie, morská voda, svetloliečba, kúpele
- chlórovaná voda, horúčavy a potenie, prašné prostredie

Chronické zápalové ochorenie kože je známejšie ako atopický ekzém. Pri vzniku sa uplatňuje genetická predispozícia, vplyvy vonkajšieho prostredia, imunologická nerovnováha, a porušená bariéra pokožky. Najčastejšie ho dostanete v detskom veku, v dospelosti zväčša mizne, ale nie je to pravidlo. Veľa ľudí sa s ním trápi celoživotne. Spúšťačmi bývajú potravinové alergény, roztoče, plesne, perie, peľové alergény, ktoré skrížene reagujú s viacerými potravinami, ale aj stres, nervozita či dráždivé oblečenie.

Ako sa prejavuje: Typická je zapálená, suchá koža v záhyboch lakťov a kolien, okolo slabín, za ušnicami, na tvári, okolo úst a na krku. U malých detí sa objavuje najprv vo vlasovej časti hlavy a na lícach, v dospelosti postihuje niekedy len ruky či oblasť genitálu, ale aj trup a končatiny. V akútnom štádiu sú ložiská červené, svrbia a šúpu sa. Niekedy sa na nich vytvára bakteriálna alebo vírusová infekcia, ktorá sa prenáša pri intenzívnom škriabaní. Okrem suchej formy sa objavuje zriedkavejšia mokvajúca. Koža na zasiahnutých miestach postupne hrubne a mení farbu.

Najmä po opálení býva výrazne svetlejšia než okolie, preto si ju môžete pomýliť s vitiligom alebo s povrchovou plesňou. Pre atopika je veľmi dôležitá psychická pohoda, ktorú však dosahuje ťažko, lebo sa ocitá v začarovanom kruhu – škriabe sa, lebo ho svrbí pokožka, tá ho svrbí, lebo je nervózny, a nervózny je preto, lebo sa škriabe.

Čo pomáha: Nevyhnutná je každodenná starostlivosť o kožu – hydratácia a premasťovanie vhodnými mliekami a krémami, olejové kúpele, neodmasťujúce čistenie. K liečbe patria lokálne kortikoidy, imunomodulátory, antibiotiká a dechty. Celkovo sa dopĺňa antihistaminikami, pri najvážnejších formách cyklosporínom.

Fototerapia a balneoterapia výrazne zmierňujú akútne prejavy. Vyhýbajte sa nevhodnému, najmä čiernemu a syntetickému, oblečeniu, nezabúdajte na zdravé stravovanie a vyberajte si vhodné zamestnanie. Snažte sa čo najviac eliminovať alergény a dráždivé látky.

MUDr. Katarína Poláková, PhD., Onkologický ústav sv. Alžbety v Bratislave: „Efektívnou súčasťou liečby je fototerapia, teda umelé slnečné žiarenie. Kúpele s vhodnou vodou pomáhajú v každom ročnom období. V lete blahodarne pôsobí na atopickú kožu aj prirodzené slnko, prospejú vám klimatické pobyty na horách a pri mori. Niektorým pacientom prekáža Jadran, lebo má veľkú koncentráciu soli, ale aj extrémne horúčavy, pri ktorých sa viac potia. Koža ich vtedy veľmi štípe a opätovne si ju rozškriabu. Nezabúdajte na vhodné opaľovacie prípravky s vysokým UV filtrom podľa vášho fototypu. V lekárni si pýtajte šetrné mlieka a krémy na suchú až atopickú kožu so zvláčňujúcim účinkom, najlepšie bez parabénov a parfumových látok.“

Pozor: Ak sa krémujete lokálnymi kortikosteroidmi, na slnko nemyslite. Ich dlhodobé používanie má za následok stenčovanie pokožky vo všetkých vrstvách, preto je citlivejšia na svetlo. To isté sa týka lokálnych imunomodulátorov a antibiotických mastí.

Najlepšie mi je pri mori
Nika (15) má atopický ekzém od štyroch rokov. Zdedila ho po mame. Najčastejšie sa jej objavuje v lakťových a kolenných zhyboch, ale aj na tvári, okolo očí a pier. Raz sa trápi viac, inokedy menej, závisí to od psychickej (ne)pohody, ročného obdobia a sezónnych alergénov.

„Najlepšie sa cítim v lete pri mori, lebo tam sa mi dočasne stratí nielen ekzém, ale aj alergia na pele a plesne. Niekedy sa mi však choré miesta neopália a ostanú po nich nepekné biele mapy. Radšej mám more v Turecku alebo na gréckych ostrovoch ako to v Chorvátsku. Voda je tam príliš slaná a štípe ma. Keď nevydržím, kožu si rozškriabem a už sa nemôžem opaľovať, lebo slnko ma dráždi. Párkrát sa mi stalo, že som celú dovolenku prežila v tieni, domov som sa vrátila neopálená a so zhoršeným ekzémom. Zle znášam aj chlórované bazény a kúpaliská.“

Psoriáza

+ slnenie, sladká aj morská voda, svetloliečba, kúpele, bahno
- chlórovaná voda, horúčavy a potenie

Lupienka, laicky, je chronické zápalové autoimunitné ochorenie, ktoré postihuje v prvom rade kožu, ale môže zasiahnuť aj kĺby. V takom prípade hovoríme o psoriatickej artritíde. Prepukne v ktoromkoľvek veku, ale najčastejšie sa objaví medzi dvadsiatym a tridsiatym piatym rokom života. Dá sa liečiť, no nie vyliečiť. Za rozvoj psoriázy je zodpovedná dedičnosť, ale ovplyvňuje ju aj imunitný systém.

Provokačnými faktormi sú akútne streptokokové infekcie horných dýchacích ciest, injekčný vpich, chirurgický rez, poštípanie hmyzom, poranenie, popálenie, niektoré lieky, alkohol, ale aj stres a psychické traumy. Nejde o infekčné ochorenie, ako si mnohí myslia.

Ako sa prejavuje: Zapálené peniažtekovité alebo mapovité ložiská na koži pokrýajú striebristobiele šupiny, ktoré rohovatejú, v ťažkých prípadoch vytvárajú na koži doslova nepríjemný pancier. Nachádzajú sa predovšetkým vo vlasatej časti hlavy, na lakťoch a kolenách, ale môžu sa rozšíriť po celom tele. K ďalším príznakom patria zmeny na nechtoch, ktoré si môžete zameniť s mykózou, a bolesti kĺbov. Psoriáza vo väčšine prípadov nesvrbí, na rozdiel od atopického ekzému.

Čo pomáha: Lokálne dechtové krémy, masti, pasty a roztoky patria k tradičným osvedčeným prostriedkom. Ďalšími možnosťami sú lokálne kortikosteroidy, emolienciá, cyklosporín, celková liečba kortikosteroidmi, pri najťažších formách biologická liečba. Pomáha aj fototerapia a balneoterapia.

MUDr. Zuzana Murárová, PhD., dermatologička, Poliklinika Mlynská dolina v Bratislave: „Psoriáza je sezónne ochorenie, pacientom sa zlepšuje stav v lete a zhoršuje sa v zime. Slnečné žiarenie výrazne potláča kožné prejavy, preto odporúčame pobyty pri mori, najmä pri Mŕtvom mori, prípadne realizujeme fototerapiu s umelými zdrojmi UVA a UVB žiarenia. Asi v desiatich percentách však slnko ochorenie zhorší alebo vyprovokuje. Opaľujte sa opatrne! Spálenie môže zhoršiť zdravotný stav. Používajte ochranné krémy s vysokým UV filtrom.“

Pozor: Ak sa natierate krémami alebo užívate lieky reagujúce s UV žiarením, neopaľujte sa! Dechtové masti sa síce používajú v kombinácii s fototerapiou, ale nekrémujte sa nimi, ak plánujete ísť na slnko. Pôsobením dechtu pokožka citlivie na UV lúče.

Do plaviek sa nevyzlečiem
Mirka (40) si prvé prejavy všimla ako dvadsaťročná. Nevenovala im pozornosť, veď išlo len o šupiny vo vlasoch. Po pôrode sa jej nepríjemná kožná choroba začala šíriť po tele. Prečo ju dostala, to nevie. „V rodine ju nemal nikto. Možno ju spustila silná infekcia, ktorú som prekonala. Ležala som vo vysokých horúčkach, no vtedy tomu nikto neprikladal význam.“
Vie, že slnko jej prospieva a vždy sa teší na leto. Napriek tomu si málokedy dovolí tričko s krátkym rukávom. Nosí voľné oblečenie a striehne, či na ňom jej šupiny a popukaná koža nezanechajú stopy. „Pred druhými sa nevyzlečiem do plaviek ani nevojdem do bazéna. Chcem som sa vyhnúť odsudzujúcim pohľadom ľudí. Väčšinou si totiž myslia, že mám nákazlivú chorobu.“

Ichtyóza

+ vlhko, menej slaná morská voda, kúpele
- slnenie, chlórovaná voda, horúčavy a potenie

Ide o poruchu rohovatenia pokožky. Existuje niekoľko typov. Vrodená ichtyóza pretrváva celý život a pravdepodobne ju spôsobuje génová mutácia. Dá sa liečiť, ale nie vyliečiť. Symptómy sa prejavia u detí do jedného roka, ale u niektorých pacientov sa v dospelosti výrazne zmiernia. Asi v polovici prípadov sa spája s atopickou dermatitídou.

Ako sa prejavuje: Koža je suchá, rozpukaná a na dotyk ako strúhadlo. Tvoria sa na nej pevné, rôzne veľké šupiny podobné rybacím. V zimnom období môžu pripomínať kožu plazov. Vyskytujú sa na celom tele, najčastejšie na stehnách, ramenách, chrbte a zadku, niekedy aj na tvári, čele či vo vlasoch. Majú rôznu farbu, od svetlej až po hnedú, preto pokožka pôsobí špinavo.

Čo pomáha: Extrémne suchú kožu zvláčnia prípravky s kyselinou salicylovou, mliečnou a s ureou. Môžu to byť masti, oleje a emulzie do kúpeľa. Lokálne retinoidy v podobe krémov majú pílingový efekt a zmierňujú šupinatosť. V prípade infekcie je potrebná antibiotická liečba.

MUDr. Katarína Poláková, PhD.: „Slnečné žiarenie nerobí presušenej koži dobre. Vyhýbajte sa mu. Problémom sú aj horúčavy, ktoré vyvolávajú potenie. Ideálna je mierne teplá a vlhká klíma, vhodné sú aj kúpele. Niektorým pacientom sa stav pri mori zlepší, pretože koža sa hydratuje. Jadranské more je však pre mnohých príliš slané. V lete sa bezpodmienečne chráňte prípravkami s vysokým UV faktorom. V lekárni hľadajte tie, čo sú určené pre veľmi suchú a atopickú pokožku.

Pozor: Do popraskaných rán sa môže dostať infekcia.

Akné

+ pobyt v tieni, sucho, chladnejšie počasie
- slnenie, vlhko, horúčavy, potenie a mastné krémy

V čase dospievania sa u chlapcov a dievčat začnú vo zvýšenej miere tvoriť mužské hormóny, ktoré podporujú tvorbu mazu. Ten sa hromadí vo vlasových puzdrách tesne pod pokožkou a upcháva ich. Dobre sa v nich darí baktériám, ktoré vyvolávajú na koži zápal v podobe hnisavých vyrážok. Výsledkom je kožné ochorenie akné, po ktorom môžu ostať hlboké, hrboľaté jazvy. Najčastejšie sa vyskytuje na tvári, krku, chrbte, hrudníku a pleciach.

Ako sa prejavuje: Otvorené komedóny, teda uhry, majú čiernu hlavičku. Uzavreté uhry sa nachádzajú tesne pod povrchom, mikroruhry sú ešte hlbšie v koži. Z uhrov sa tvoria zapálené a hnisavé vyrážky. Najťažšou formou akné sú bolestivé stvrdnuté uzly.

Čo pomáha: Voľne predajné prostriedky nenahradia lieky, ale sú dôležité pre každodennú hygienu a vhodné najmä vo fáze pred akné, keď pokožka začína mastnieť a hrubnúť. Pri ľahšej forme postačia lokálne prípravky, ktoré uvoľňujú upchaté vlasové puzdrá. Ak sa vyrážky zapaľujú a hnisajú, kožný lekár vám predpíše aj lokálne antibiotikum. Liečba je vtedy kombinovaná. Zhoršeniu môžete predchádzať aj pravidelným kozmetickým ošetrením. Pri stredne ťažkých formách sa používajú celkové antibiotiká a u žien aj cielená antikoncepcia. Jedinou liečbou najťažších foriem sú systémové retinoidy.

MUDr. Zuzana Murárová, PhD.: „Slnko nie je pre akné najlepšie. Stav síce môže dočasne zlepšiť, lebo UV žiarenie ničí baktérie a opálenie maskuje začervenanie a fľaky, ale pokožka na slnku hrubne. Ľahšie sa pod ňou upchávajú kanáliky mazových žliaz a môže vznikať ešte viac prejavov akné než predtým. Preto pokožku v lete dostatočne hydratujte a chráňte prípravkami s UV filtrom. Klasické opaľovacie krémy sú však často mastné a nevhodné pre aknóznu pleť, investujte radšej do produktov určených výhradne na problematickú pleť. Pri mori vám môže ublížiť aj vlhké teplo, ktoré vyvoláva nadmerné potenie.“

Pozor: Ak používate prípravky s obsahom antibiotík, retinoidov, AHA kyselín, benzoylperoxidu a alkoholu, nechoďte na slnko, prípadne aplikujte lieky výhradne pred spaním.

So slnkom sa nekamarátim
Začalo sa to v trinástich. Najprv si myslel, že nepríjemné uhry na tvári zmiznú. Pripisoval ich poteniu pri športe. Vyrážky sa však zapaľovali, hnisali a rozširovali sa aj na hrudník a chrbát. „Ale stále som ich ignoroval. Utešoval som sa, že aj moji rovesníci majú vyrážky. Bol som pubertiak, hanbil som sa chodiť po doktoroch,“ priznáva Dominik (25).

Do kožnej ambulancie prišiel až s ťažkým akné, dovtedy sa liečil homeopatikami, liehovými roztokmi a mastičkami. „Dermatologička mi okamžite nasadila na šesť mesiacov izotretinoín. Upozornila ma, že počas liečby nesmiem ísť na slnko. V lete som sa chránil šiltovkou a krémom s vysokým UV faktorom.“ Po pol roku sa mu bolestivé uzly zahojili, nové hnisavé vyrážky sa neobjavili. Ostali mu len staré jazvy. „Ale slnku sa odvtedy vyhýbam. Aj tak sa nerád opaľujem a nechcem, aby sa mi to vrátilo.“

Lupus

+ tieň, cez obed pobyt vnútri, vychádzky ráno a večer
- slnenie

Táto porucha imunitného systému má rozmanité prejavy. Postihuje kožu, kĺby a často aj vnútorné orgány. Výsledkom je nielen chronická únava, teploty, reumatické bolesti kĺbov, ale predovšetkým veľmi nebezpečné poškodenie orgánových systémov – obličiek, srdca, pľúc, mozgu, nervového či tráviaceho systému. Na jeho vzniku sa podieľajú gény a viacero faktorov vonkajšieho prostredia aj prirodzené a umelé UV žiarenie či infekcie.

Ako sa prejavuje: Typické je začervenanie na tvári v tvare motýľa. Preto sa nazýva motýľový erytém. Ružovočervené ložiská sú pokryté šupinami a môžu zasahovať aj ďalšie oblasti, ktoré sú vystavené slnku – oči, ušnice, dekolt či vlasatú časť hlavy.

Čo pomáha: Keďže lupus postihuje niekoľko orgánov, jeho liečba je komplexná a patrí do rúk reumatológa. Kožné prejavy, ako symetrický červený fľak na tvári, vyrážky a žihľavka, možno eliminovať vhodnými prípravkami.

MUDr. Zuzana Murárová, PhD.: „Slnku sa musíte vyhýbať. V lete sa zdržiavajte v uzatvorených priestoroch a v tieni. Von vychádzajte ráno alebo podvečer. Chráňte pokožku krémami s vysokým UV filtrom, odevom a pokrývkou hlavy.“

Pozor: Aj pobyt v tieni môže vyvolať začervenanie alebo vyrážky.

Žijem s motýľom
Dominika (25) si prvé príznaky všimla pred štyrmi rokmi. „Celý deň som sedela nad knihami v škole alebo doma a chýbal mi pohyb. Začala som behať. Rozbolel ma pravý bedrový kĺb, myslela som, že to je z fyzickej aktivity. O niekoľko mesiacov som išla s priateľmi na túru a začalo ma bolieť ľavé koleno. Pridali sa opuchy drobných kĺbov, bolesti brucha, vypadávanie vlasov a nesmierna únava.“ Po mnohých vyšetreniach reumatológovia zistili, že študentka má systémový lupus. K bolestiam kĺbov sa pridal autoimunitný zápal štítnej žľazy a ďalšie ochorenia. Aby toho nebolo málo, Dominika sa musí vyhýbať aj slnku, ktoré má veľmi rada. „Najprv sa mi na tvári objavil suchý fliačik. Ako ekzém, ale nesvrbel. Rozšíril sa mi po celej tvári a okolo očí a sčervenel. Vyzerá ako motýľ. Keď vyjdem v lete von alebo mám väčší stres, vyhodia sa mi aj nepríjemne svrbiace vyrážky. Nesmiem ísť na slnko, ale keď chcem ísť na kúpalisko zaplávať si alebo s kamarátmi von, idem. Nechcem, aby lupus úplne zmenil môj život.“

Rosacea

+ stabilná teplota, miernejšie počasie, vlažná voda, pobyt v tieni
- slnenie, horúca voda a kúpele, horúce aj mrazivé počasie, rýchle zmeny teploty, napríklad prechod z tepla do zimy

Chronické kožné ochorenie súvisí so zmenenou reaktivitou ciev. Pri jeho vzniku sa uplatňuje aj istý druh roztoča či infekcia Helicobacterom pylori. Ľudia si ho zvyčajne zamieňajú s atopickou dermatitídou, s akné, so psoriázou alebo s alergickou reakciou na kozmetiku či na slnko. No na rozdiel od nich rosaceou netrpia deti ani tínedžeri, iba dospelí. Nedá sa vyliečiť, nanajvýš zmierňovať prejavy. Zvýrazní ju pobyt na slnku, prudké výkyvy teploty, stres, horúca voda, fyzická aktivita, alkohol, korenené a horúce jedlá, horúce nápoje, dráždivé kozmetické prípravky, emocionálny stres.

Ako sa prejavuje: Objavuje sa iba na lícach, nose, prípadne na čele a brade, zriedkavo inde. K základným prejavom patrí dlhodobo pretrvávajúca červená tvár, viditeľné cievky a hnisavé či zapálené vyrážky. K nim sa pridáva pálenie alebo pichanie, suchosť pokožky, zhrubnutie najmä na nose a brade a opuchy. Postihnutí bývajú mimoriadne citliví na dotyk. Často majú podráždené, slziace, krvou podliate oči precitlivené na svetlo, jačmeň a opuchnuté viečka.

Čo pomáha: Eliminujte spúšťače. Neestetické cievky na pokožke sa dajú zmierniť laserovým ošetrením alebo IPL svetlom. Na hnisavé a zápalové vyrážky existujú masti či tabletky. Pri ťažšej forme sa užívajú systémové retinoidy ako pri akné, ale v nižších dávkach. Proti červenaniu môže lekár predpísať gél, sťahujúci kapiláry, lebo zmierňuje ich prekrvovanie, ale len na deväť až dvanásť hodín.

MUDr. Katarína Poláková, PhD.: „Pobyt na slnku a v teplej vode je pre vás tabu. Používajte ochranné krémy s UV faktorom, existujú aj špeciálne na červenajúcu sa tvár. Noste slnečné okuliare, tvár si chráňte klobúkom alebo šiltovkou.“

Pozor: Na dovolenkách sa vyhýbajte alkoholu a dráždivým jedlám.

Nepijem!
Peter (57) sa vrátil z dovolenky pri mori s tvárou ako rak. „Som asi jeden z mála chlapov, čo sa rád vypeká na slnku a dokonca sa natriem aj opaľovacím krémom. Ale tentoraz nepomohol. Najprv som si myslel, že som sa spálil, potom, že mám nejakú alergiu. Vyskúšal som mastičky, vodičky, zbytočne. Návaly prichádzali čoraz častejšie a začal som sa červenať pri rôznych situáciách. Najhoršie to bolo v práci, keď som mal vystúpiť pred viacerými ľuďmi.“ Nechal si narásť bradu, aby červenanie zakryl. Koža ho pálila, na nose mu zhrubla. Rodina a známi ho podozrievali z alkoholizmu. „Až keď som bol na tom psychicky naozaj zle, odhodlal som sa zájsť ku kožnej. Diagnostikovala mi rosaceu.“

Vitiligo

+- slnenie

Za poruchou pigmentácie stojí strata melanocytov, ktoré zodpovedajú za tvorbu kožného farbiva melanínu. Má na svedomí nielen biele mapy na koži, ale aj vyblednutie vlasov, obočia, rias a ochlpenia. Toto autoimunitné ochorenie sa niekedy spája s ochorením štítnej žľazy, s anémiou, so sklerodermiou, s Crohnovou chorobou. Nevieme, prečo vzniká. Spúšťa ho stres, vážnejšie infekčné ochorenie, stav po operácii, užívanie liekov, tehotenstvo či spálená pokožka pri slnení.

Ako sa prejavuje: Vitiligové ložisko býva ostro ohraničené. Pokožka je biela a hladká, bez šupín a nesvrbí. Fľaky sa tvoria okolo pása, na hrudi, zápästiach, v podpazuší, ale aj inde.

Čo pomáha: Používa sa fototerapia, excimerový laser, hormonálne a nehormonálne masti a kúpele, ihlová terapia, samoopaľovacie prípravky. Vhodné sú antioxidanty v tabletkách, koenzým Q10 a prípravky s betakaroténom.

MUDr. Zuzana Murárová, PhD.: „Pri bežnom slnení a aktivitách vonku sa chráňte pred slnkom a používajte krémy s UV filtrom, keďže ložiská bez pigmentu sú veľmi citlivé na UV žiarenie. Takto zabránite aj tomu, aby sa zvýrazňoval kontrast medzi nepigmentovanou a normálnou kožou.“

Pozor: Nie každý biely fľak je vitiligo. Môže ísť aj o povrchovú pleseň, pityriázu. Ochorenie prepukne v každom veku. Najmä u mladších ľudí sa prejavy po čase stratia aj bez liečby.

Namiesto mora, turistika Daniel (45) má vitiligo od desiatich rokov. „Najprv som sfľakatel okolo pása, potom na hrudi, krku, zápästiach a v podpazuší,“ spomína. „Veľmi rád chodím k moru, ale na dovolenke mi biele miesta hrozne sčerveneli, hoci som si ich natieral vysokým UV faktorom. Preorientoval som sa na zimnú turistiku.“ Po množstve neúspešných terapií sa rozhodol vyskúšať ihlovú metódu. Fľaky sa mu zmenšujú.

Pityriáza

+ slnenie len po preliečení, teplo a sucho
- teplo a vlhko, potenie, pobyt pri bazéne a na kúpalisku, verejné sprchy, verejné ležadlá, cudzie uteráky a oblečenie

Pomerne častá povrchová mykóza, ktorú vyvoláva špeciálny druh kvasiniek. Množia sa v teple a vlhku, infikujete sa nimi na kúpaliskách, v bazénoch, telocvičniach, sprchách. Ak si ochorenie prinesiete od mora, chytili ste ho pri bazéne. Prenáša sa totiž priamym dotykom, ale aj cudzím uterákom či oblečením. Biela forma pityriázy vzniká zrejme tak, že UV lúče nepreniknú cez hustú spleť kvasinkových vláken, ktoré voľným okom nevidíme. Kvasinky navyše produkujú kyselinu azelaovú, ktorá má bieliaci efekt.

Ako sa prejavuje: Ložiská bývajú najprv malé ako minca, ale môžu splývať do väčších. Majú hnedastú farbu alebo sú biele. Najviac sa šíria na chrbte, hrudníku, v dekolte, podpazuší či v rozkroku.

Čo pomáha: Lekár vám predpíše lokálne antimykotické roztoky, spreje alebo masti. V ťažšom štádiu budete užívať antimykotické tabletky alebo kombináciu lokálnej a celkovej liečby.

MUDr. Katarína Poláková, PhD.: „Nezamieňajte si biele ložiská pityriázy s vitiligom alebo s atopickým ekzémom. Po preliečení pityriázy fľaky splynú s farbou okolitej kože, zatiaľ čo pri prvých dvoch ochoreniach sa to nestane.“

Vyľakala sa
Anička (38) prišla z dovolenky nervózna. Vyplašili ju biele fliačiky, ktoré sa jej začali šíriť po tele a svietili na bronzovej pokožke. Niečo si prečítala na internete a zľakla sa, že to je vitiligo. „Upokojila ma až kožná lekárka, že je to len pleseň, ktorá sa dá ľahko preliečiť. Poctivo som sa natierala špeciálnym roztokom a krémom. Pityriáza naozaj zmizla.“

Čo je fototerapia?

Svetloliečba využíva umelé zdroje žiarenia: PUVA – UVA žiarenie plus psoralény, a UVB žiarenie s vlnovou dĺžkou 311 nanometrov. Je celotelová, absolvujete ju u dermatológa a na rozdiel od solárií je žiarenie absolútne kontrolované a bezpečné.

Ako účinkuje UV žiarenie na kožu?

  • Ovplyvňuje zápalové a imunitné pochody v organizme, reakcie ciev a spojivového tkaniva.
  • Má antibakteriálny účinok a znižuje uvoľňovanie histamínu, čím oslabuje svrbenie.
  • Medzi včasné reakcie zdravej kože patrí pigmentácia a stimulácia tvorby vitamínu D.
  • Pre pacientov s niektorými kožnými chorobami má nezanedbateľný psychoterapeutický účinok.
  • Dlhodobé pôsobenie UV žiarenia má za následok starnutie kože a rozvoj niektorých typov kožných nádorov.

Kedy sa nesmiete slniť ani využívať fototerapiu?

  • Ak máte akútne zhoršené kožné ochorenie, akútnu infekčnú chorobu, herpes, alergiu alebo výraznú citlivosť na UV žiarenie, predrakovinové stavy a nádory.
  • Ak je vaša koža posiata množstvom pigmentových névov.
  • Ak užívate antibiotiká, lokálne imunomodulátory na kožu, imunosupresíva, chemoterapiu a iné fotosenzibilizujúce lieky.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor