MENU
zdravy-zivot

Košická nemocnica dostala prístroj na zisťovanie porúch sluchu

Sníma detskú
hlavičku : Malý pacient
si pritom pospí
Zdravý život

Košická nemocnica dostala prístroj na zisťovanie porúch sluchu

Deti majú väčšiu šancu, že neostanú hluché! Pomôže im nový diagnostický prístroj, ktorý včera získala košická Detská fakultná nemocnica. Stál 24-tisíc eur, ale nemocnica ho dostala ako dar.

Na Slovensku sa ročne narodí viac ako 50 hluchých detí a skoro 180 detí s poruchami sluchu.

Ak sa porucha včas nezistí, hrozí im hluchonemota a zabrzdenie mentálneho vývoja. Práve tomu predchádza nový diagnostický prístroj, ktorý je schopný takéto poruchy odhaliť vo veľmi útlom veku, kým má dieťa menej ako pol roka.

Nemocnica ho získala od charitatívnej organizácie známeho podniku so sieťou rýchleho občerstvenia.

Presnejšie a kratšie vyšetrenie

Neveľký prístroj získava pomocou elektroencefalografu informácie priamo z mozgu dieťaťa.

Z miliónov buniek nájde práve tie, ktoré sú zodpovedné za vnímanie určitých frekvencií zvuku. Ak nepracujú, tak ako majú, lekári včas naordinujú liečbu a dieťaťu zachránia sluch.

„Pre nás je podstatné, že diagnostika je neporovnateľne presnejšia a výrazne rýchlejšia ako doteraz. Kým sme prístroj nemali, menej presné metódy vyžadovali poldruhahodinové vyšetrenie, medikamentmi navodený dlhší umelý spánok, takže je to šetrnejšie aj voči malým pacientom,“ tvrdí primár otorinolaryngologického oddelenia Andrej Koman.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na stabilizáciu skoliózy mi do chrbtice dali titánové tyče. Nemali by sa po čase vybrať?

Predpokladám, že operačný zákrok, pri ktorom vám do chrbtice vložili titánové fixačné tyče, ste absolvovali ako trinásť-, štrnásťročná. Podľa mojich výpočtov ich máte v tele už štrnásť rokov! O tom, ako dlho má zostať oporná konštrukcia po operácii v tele, rozhoduje operatér. Vo všeobecnosti platí, že každý cudzí, teda aj kovový materiál, by mal byť po limitovanom čase extrahovaný, teda vybraný z tela. Odporúčam vám čo najskôr navštíviť ošetrujúceho lekára.

Skolióza je vykrivenie chrbtice do strany. Ak nepomáha konzervatívna liečba, teda nosenie korzetu, a aktívna rehabilitácia, a vychýlenie je väčšie ako 35 až 40 stupňov, ortopéd indikuje operačný zákrok, pri ktorom sa do chrbtice vkladajú fixačné tyče. Majú za úlohu vyrovnávať krivku skoliózy. Po skončení rastu nasleduje ďalší zákrok, počas ktorého operatér vyberie z chrbtice opornú konštrukciu. Po druhej operácii by mala opäť nasledovať dlhodobá rehabilitácia a trénovanie bežných návykov.

čítať viac

Mesačná dcérka dýcha v spánku nepravidelne, panikárim!

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor