MENU
zdravy-zivot

Koronavírus: Slovenský lekár varuje! Používate papierové vreckovky? Na TOTO nemyslíte!

Po vysmrkaní zahodiť! Ale kam?
Zdravý život

Koronavírus: Slovenský lekár varuje! Používate papierové vreckovky? Na TOTO nemyslíte!

Odborníci radia používať papierové vreckovky, ktoré máte po použití vyhodiť. Eliminujete tak riziko nákazy. Kam ste ich zahodili?

Ak čítate náš časopis Zdravie, ORL lekára MUDr. Tibora Bartu určite poznáte. Cez facebook dnes upozornil na ďalší problém a to papierové vreckovky, ktoré sú porozhadzované kade-tade. 

Koronavírus: Slovenský lekár varuje! Používate papierové vreckovky? Na TOTO nemyslíte!Koronavírus: Slovenský lekár varuje! Používate papierové vreckovky? Na TOTO nemyslíte!
Zdroj: Facebook/@

Zdroj: Facebook

Koronavírus: Kam s použitou vreckovkou? Ako dlho v nej vírus vydrží?

  • Vyhýbajte sa, ak je to možné, miestam s vysokou koncentráciou ľudí.
  • Dezinfikujte povrchy a kľučky dezinfekčnými prostriedkami s obsahom chlóru či jódu.
  • Pri kýchaní a kašľaní si vždy zakryte ústa jednorazovou papierovou vreckovkou a následne ju bezpečne zlikvidujte odhodením do smetnej nádoby. 
  • Nedotýkajte sa očí, úst a nosa kontaminovanými rukami.
  • Myslite na to, že choroboplodné zárodky môžu byť na tlačidlách zvončekov, na vodovodných batériách, na nákupných vozíkoch a iných predmetoch, ktoré bežne používate

Prečítajte si aj:

Koronavírus: WHO o najčastejších mýtoch. Musíte mať teplotu a sú mladí v bezpečí?
Koronavírus: Nie každý má horúčku! WHO spočítalo príznaky, ktoré sa opakujú
Koronavírus: Nosiť rúško nesprávne je ešte horšie ako nenosiť ho vôbec

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor