MENU
zdravy-zivot

Koronavírus: Prekvapivé zistenie. Náhla strata čuchu môže prezradiť skrytú nákazu

Necítite vôňu obeda?  Ostaňte radšej doma a pozorujte príznaky 7 dní, radia lekári.
Zdravý život

Koronavírus: Prekvapivé zistenie. Náhla strata čuchu môže prezradiť skrytú nákazu

Jednou z hlavných komplikácií choroby Covid-19 je, že v mnohých prípadoch je bezpríznaková. Lekári teraz prišli na to, ako koronavírus ľahšie odhaliť.

Znie to ako ďalšia z málo uveriteľných teórií, ktoré sa šíria internetom, no opak je pravdou. Lekári z pandémiou zasiahnutých krajín hlásia doteraz málo povšimnutý príznak, ktorý sa často vyskytuje aj u asymptomatických ľudí s nákazou Covid-19. Ide o náhlu stratu čuchu a v niektorých prípadoch aj chute. Britská asociácia ušných, nosných a krčných lekárov už vyzvala ľudí, ktorí stratili čuch, aby sa na 7 dní izolovali, aj keď nemajú žiadne ďalšie symptómy. Publikované údaje sú zatiaľ obmedzené, no znepokojili lekárov natoľko, aby vydali varovanie.

Čítajte aj: Jedna činnosť dramaticky zvyšuje šancu nákazy. Máte ju už dnes za sebou?

„Skutočne by sme chceli upozorniť verejnosť, že ide o príznak nákazy, a každý, u koho sa objaví strata čuchu, by sa mal sám izolovať. Tento krok môže prispieť k spomaleniu prenosu ochorenia a zachrániť životy,“ cituje profesorku Claire Hopkinsovú, šéfku Britskej rinologickej spoločnosti vedecký portál Science Alert. Podľa expertov by tento postup mohol zohrať kľúcovú úlohu pri katastrofickom šírení choroby, pretože bez zjavných príznakov horúčky a pretrvávajúceho kašľa je zväčša nezistená. Najmä mladí ľudia môžu prechádzať nákazou koronavírusu bez zjavných príznakov a práve strata čuchu naznačí, že tieto vírusy sa usadili v nose.

Užitočný pomocník

Jednou z hlavných komplikácií choroby Covid-19, choroby spôsobenej novým koronavírusom, je totiž to, že mnohí, ktorí túto chorobu prenášajú, vykazujú mierne alebo žiadne príznaky. Štatistiky uvádzajú, že až 40 % nakazených je bez zjavných symptómov, čo veľmi sťažuje identifikáciu, koľko ľudí je touto chorobou skutočne infikovaných. Preto sa nákaza ľahko a rýchlo šíri ďalej. Informácia o náhlej strate čuchu a chuti ako jediných z príznakoch, je preto užitočným pomocníkom na odhalenie tohto vysokonákazlivého ochorenia. 

Koronavírus: Ako ničí zdravie? Roztrhne bunky a pľúca zaplaví voda. Telu chýba kyslík

Spôsobí opuch

Tieto symptómy, pokiaľ nie sú spojené s alergiou, chrípkou či nachladnutím, by mali človeka varovať. V najpostihnutejších oblastiach Talianska lekári hlásia, že strata čuchu a chuti je známkou toho, že osoba, ktorá sa inak javí zdravá, je v skutočnosti prenášačom vírusu a môže ho šíriť na ostatných. Americkí otorinolaryngológia  z American Academy of ORL na svojich stránkach píšu, že vírus je schopný spôsobiť opuch čuchovej sliznice spôsobom, ktorý sa bežne nevyskytuje u iných vírusov, a preto by sa strata čuchu mohla použiť ako kľúčový klinický ukazovateľ. Rovnako aj znížená schopnosť čuchu a znížené vnímanie chuti. 

Bolí vás zub? V núdzovom režime pracujú už aj zubní lekári. Ich práca je vysoko riziková

Potvrdené z Kórei

Lekári sa odvolávajú na správy z ďalších krajín, podľa ktorých značný počet pacientov nakazených koronavírusom trpí stratou čuchu. V Južnej Kórei, kde prebieha rozsiahle testovanie populácie, hlási 30 % z 2000 pozitívne testovaných osôb práve stratu čuchu ako hlavný symptóm. Priebeh ich nákazy bol mierny. „Aj keď je potrebný ďalší výskum, až u 1 z 3 pacientov v Južnej Kórei sa zaznamenala strata čuchu, v Nemecku to bolo dokonca u každého 2. pacienta,“ uviedol vo vyhlásení austrálsky profesor Simon Carney, špecializujúci sa na otolaryngológiu na Flinders University.

Exkluzívny rozhovor s epidemiologičkou: Noste rúško a každého berte ako infikovaného

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je nejaká rozumná alternatíva k fixným zubným strojčekom?

K fixným zubným aparátom existuje aj vyberateľná alternatíva priehľadných plastových násadok na zuby. Čeľustný ortopéd Vám v tomto prípade po vyšetreniach a stanovení plánu liečby vezme odtlačky, z nich sa vylejú modely a na nich sa vyhotoví sekvencia násadok, ktoré v priebehu týždňov meníte. Tieto násadky vyvíjajú na zuby tlak, čím dochádza k posunu chrupu v želanom smere. Pre účinnosť liečby je nutné nosiť násadky minimálne 22 hodín denne, vyberajú sa iba počas jedla a čistenia zubov. Liečba môže trvať jeden až dva roky a finančne je trochu nákladnejšia ako bežný strojček.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Syn sa v piatich rokoch pocikáva, skúsili sme všetko

Občasné denné pomočenie, alebo „cvrknutie si“ u menších detí je normálnou súčasťou vývinu. Mnohé deti sú tak zabrané do aktivity alebo hry, že si zabudnú odskočiť na záchod. Na vine môže byť veľa faktorov. Ak dieťa večer alebo tesne pred spaním vypije niekoľko pohárov tekutín, potom sa mu močový mechúr naplní už počas noci. Dieťa sa však s týmto pocitom nemusí zobudiť a nehoda je na svete. Okrem pitného režimu je dôležitý aj pravidelný spánok. Dieťa sa má ukladať a vstávať každý deň v približne rovnakú hodinu. Ďalším režimovým opatrením je určiť, kedy bude chodiť pravidelne na záchod, približne každé dve hodiny, aj keď nepociťuje nutkanie. Vždy by sa malo vycikať dôkladne, aby sa mu o päť minút nechcelo znova. Samozrejmosťou je návšteva toalety tesne pred spaním a hneď po vzbudení. Veľký vplyv na nočné pomočovanie má pohoda dieťaťa a prípadný stres. Rozhodne odporúčam vyšetrenie u detského všeobecného lekára, následne nefrológa alebo urológa.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia