MENU
zdravy-zivot

Koronavírus: Bude mať dopad aj na vzťahy? Toto vás nepoteší. Zasiahne najmä partnerov

Ste spolu až „príliš“? Práve prechádzať existenčnou skúškou vzťahu.
Zdravý život

Koronavírus: Bude mať dopad aj na vzťahy? Toto vás nepoteší. Zasiahne najmä partnerov

Dlhé obdobie domácej izolácie s okolitým svetom a práce z domu môže prispieť k napätiu v rodine. Experti odhadujú, či sa zvýši rozvodovosť alebo sa posilní baby boom.

Týždne, a pravdepodobne až mesiace, zavretí v jednej domácnosti. Okrem trávenia spoločného času, hľadania kompromisov a spoznávania sa aj v neľahkom období, môže byť jedným z neželaných dôsledkov súčasnej situácie rozvodovosť. Dokazujú to skúsenosti z Číny, kde sa síce veľmi pomaly, no postupne dostáva život do starých koľají. Niečo podobné sa dá očakávať tiež u nás, odkazujú odborníci. Vyváži tento fenomén baby boom? 

Čítajte aj: 8 tipov, ako sa nezblázniť a vydržať celú túto situáciu

Stačí si len predstaviť, čo sa stane s pármi, ktoré spolu skončia v domácej karanténe a nemajú možnosť realizácie, úniku, či iných aktivít, ktoré by ich odpútali od frustrácie či nudy. Alebo také rodiny, kde rodičia majú home office, riešia konferenčné pracovné hovory, zabezpečujú domáce vzdelávanie detí, vypĺňajú im voľný čas a navyše musia riadiť chod domácnosti. Ak sa úlohy v rodine nedelia rovným dielom, veľká časť povinností môže skončiť na pleciach ženy. Na druhej strane, ani muži nemajú situáciu jednoduchú. Neistota i strach z budúcnosti môžu prinášať nervozitu, a tiež zmenu správania partnera. 

Príliš spolu 

V dôsledku pandémie koronavírusu sú mnohé páry už nejaké obdobie nedobrovoľne po celý deň spolu, a to je problém. Ide o existenčné skúšky vzťahov, ktoré môžu končiť v niektorých prípadoch dramaticky. Poukazujú na to najnovšie skúsenosti z Číny, kde sa život postupne vracia do normálu. Podľa čínskeho denníka Global Times v uplynulých týždňoch zaznamenali rekordný nárast počtu žiadostí o rozvod. 

Predstaviteľa čínskeho zdravotníctva uviedli, že dôvody to môže mať dva. Vzhľadom na to, že boli uzavreté úrady, po otvorení mohli dostať odložené žiadosti. „Pravdepodobnejšie však je, že páry boli nútené žiť spoločne v karanténe viac ako mesiac, čo vyvolalo základné medziľudské konflikty,“ uviedol pre denník Global Times čínsky úradník Wang. 

Pocity osamelosti? Sme v tom spolu! Čo robiť, kým KORONA prestane zúriť?

Podobný scenár

Na podobný scenár sa pripravuje tiež Británia a je viac než isté, že sa prísne opatrenia dotknú medziľudských vzťahov aj ďalších európskych krajín vrátane Slovenska. O téme diskutovali politici v britskej Snemovni lordov. Popredná právnička Fiona Shackleton, ktorej klientmi boli aj Paul McCartney, princ Charles či Madonna, upozornila, že veľa párov bude mať vzťahové problém. 

„Rozvodoví právnici očakávajú, že po domácej izolácii sa pravdepodobne výrazne zvýši rozvodovosť,“ oznámila Shackleton svojim kolegom vo Westminsteri. Právnička doplnila, že za normálnych okolností najvyšší nárast počtu žiadostí o rozvod prichádza počas letných prázdnin a cez Vianoce, kedy spolu páry trávia viac času. „Stačí si len predstaviť, aké to bude, až budú rodiny zavreté doma počas príliš dlhej doby,“ dodala.

Vyhodili vás z práce? Urobte TIETO veci a situácia sa zlepší, radí psychologička

Viac detí?

Črtá sa však aj druhá otázka, ktorá súvisí s intenzívnym súžitím partrerov. Môžu priniesť týždne domáceho pobytu zvýšenie pôrodnosti? Je to možné, no štatistiky ukazujú niečo iné. „História nám naznačuje, že miera pôrodnosti po katastrofách klesá,” hovorí Jaimie Meyer, americká špecialistka na infekčné choroby z univerzity Yale Medicine. Pre médiá vysvetľuje, že pokles pôrodov sa dá očakávať, pričom pôrodnosť sa začne normalizovať až 10 až 11 mesiacoch po skončení koronavírusu.

„Epidemiologické údaje z iných období kríz a karantén vrátane hladomorov, zemetrasení, horúčav a epidémií spôsobených Ebolou alebo chrípkou naznačujú, že počas udalostí s vysokou úmrtnosťou v celej komunite dochádza k poklesu počtu narodených detí o deväť mesiacov neskôr,“ vysvetľuje Jaimie Meyer. Je teda logické, že ľudia radšej zvážia a odložia plánované rodičovstvo na istejšie a bezpečnejšie časy.

Kam sme to dospeli?! Zoznam moderných trýzničov duše podľa psychoterapeutov

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor