MENU
zdravy-zivot

Koronavírus: Ako sa nenakaziť v MHD? Existuje šikovný spôsob, nič vás nestojí

Pár fínt pomôže, aby ste si z autobusu neodniesli neželaný vírus.
Zdravý život

Koronavírus: Ako sa nenakaziť v MHD? Existuje šikovný spôsob, nič vás nestojí

Zdráhate sa nastúpiť do autobusu, vlaku či lietadla pre obavu z koronavírusu, ktorý sa na nás valí z každej strany? Dodržte pár zásad a riziko infikovania znížite na minimum.

Prechod zo zimy do prekúreného prostredia mestskej hromadnej dopravy, kde nám po naobliekanom tele stekajú kvapky potu a ledva dokážeme dýchať, je nielen nepríjemný, ale aj ideálny pre množiace sa baktérie a vírusy. Ťažký vzduch, zahmlené okná a dochytané držadlá v MHD, kašľajúci, kýchajúci a smrkajúci spolucestujúci sú bežnou každodennou rutinou ciest do práce a z práce. Obrovský nápor dáva našej imunite počas chladnejších mesiacoch poriadne zabrať. A to aj bez epidémie koronavírusom, ktorý sa od decembra minulého roka z Číny dostal až na naše územie. Ako sa v prostriedkoch verejnej dopravy chrániť?

Oslabujete si dobrovoľne imunitu? Teraz musí pracovať naplno

Vírusy všade naokolo

Hoci sa dopravné prostriedky pravidelne čistia, v čase opatrení proti epidémii koronavírusom častejšie a špeciálnymi dezinfekčnými prostriedkai, vírusy a baktérie sa prostredníctvom stoviek cestujúcich po pár hodinách v ich útrobách opäť usídlia. To predstavuje nebezpečenstvo najmä pre ľudí trpiacich oslabeným imunitným systémom. 

Koronavírus: Potrebujete lieky na predpis? Ako postupovať? Môžete navštíviť lekára?

Na vyvolanie choroby postačuje niekoľko faktorov:

  • oslabený imunitný systém
  • nedostatočná hygiena, umývanie rúk
  • strava s nízkym obsahom vitamínov

Účinnejší ako céčko! Proti chrípke a nachladnutiu potrebujete iný vitamín

Ako sa chrániť?

Počas cestovania v prostriedkoch hromadnej dopravy by sa nedotýkajte rukami úst a tváre, pretože tak je pravdepodobnosť nákazy baktériami a vírusmi vyššia. Hneď po príchode domov si umyte ruky, no pozor by ste si mali dať aj na prílišnú dezinfekciu. Ak používate výhradne dezinfekčné mydlo, môžete si, naopak, uškodiť, pretože „netrénujete“ svoj imunitný systém. Navyše tak prichádzame aj o baktérie, ktoré nám pomáhajú. Aj v tomto prípade teda platí staré známe - všetkého veľa škodí, preto sa držte zásady, že dezinfekcia je výborný sluha, no zlý pán.  

Umývate si ruky správne? Lekárka o maličkostiach, z ktorých ste chorí

Posilnite si imunitu

Základom je dostatok stravy obsahujúcej ovocie a zeleninu, teda vitamíny, ktorých je cez zimu menej ako v lete. Snažte sa konzumovať najmä plodiny z našej zemepisnej šírky, ako sú jablká, červená paprika či kapusta, ktorá obsahuje dostatok vitamínu C. Menej známym, no o to viac účinným pomocníkom v ochrane organizmu a posilnení obranyschopnosti je hliva ustricová. Obsahuje viacero užitočných vitamínov, aminokyselín a minerálov, no najdôležitejšia látka z hlivy pre organizmus je beta glukán.

Čítajte aj: Vírus horší ako HIV! Zabíja imunitu, vynuluje pamäť. Nádcha býva 1. príznakom

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia