MENU
zdravy-zivot

Vedci poodhalili, prečo na každého útočí koronavírus inou silou

Vírus na každého útočí inou silou
Zdravý život

Vedci poodhalili, prečo na každého útočí koronavírus inou silou

Covid-19 je už mesiace pod drobnohľadom mnohých odborníkov. Posvietili si aj na to, ktoré faktory najčastejšie ovplyvňujú samotný priebeh choroby.

U každého pacienta prebieha koronavírus iným spôsobom. Vek síce zohráva dôležitú úlohu, avšak mnohé prípady z praxe ukázali, že len s miernymi príznakmi môže prebehnúť aj u seniorov a naopak mladých ľudí môže stáť život. Vedci Arturo Casadevall z Hopkinsovej univerzity a profesorka Liise-anne Pirofski z lekárskej fakulty z New Yorku popísali faktory, ktoré sa podpíšu pod priebeh choroby. Informácie zhrnul nemecký portál vital.de.

Množstvo vírusu

Podľa vedcov je dôležité množstvo vírusu, s ktorým sa musí telo vysporiadať. Zjednodušene možno povedať, že ak dostane veľkú „dávku“, organizmus bude preťažený. Bráni sa pomalšie a vírus sa po tele šíri rýchlejšie, čo sa pretaví do vážnejšieho priebehu ochorenia i napáchaných škôd.

Agresivita vírusu

Vedci predpokladajú, že aj vírusy Covid-19 sčasti mutujú, rovnako ako je to v prípade chrípky. Práve preto sa odlišujú svojou agresivitou a v bunkách tela sa potom správajú odlišne. Poškodenie môže byť silnejšie, ale naopak i slabšie.

Cesta infekcie

Priebeh ochorenia sa podľa odborníkov mení aj podľa toho ako sa dostal vírus do tela. Inak reaguje organizmus, keď sa vírus prenikne do tela vdýchnutím kvapôček a inak pokiaľ sa dotknete kontaminovaného povrchu a následne tváre. Sliznice totiž reagujú na vírus odlišne.

Genetika a sila imunitného systému

Na povrchu bunky sa nachádzajú receptory, na ktoré sa pripojí vírus. Receptory sú geneticky podmienené a líšia sa od človeka ku človeku. Niektorí ľudia tak môžu byť voči vírusu imúnni, zatiaľ čo na iných sa doslova „nalepia“. Dôležitú úlohu zohráva aj imunitný systém. Aj prostredníctvom chorôb, ktoré ste v minulosti prekonali, sa naučí imunitný systém zaobchádzať a oslabovať patogény tvorbou protilátok. Ide o takzvaný imunitný status. Ak je dobrý, máte vyššiu šancu prekonať ochorenie len s miernymi prejavmi.

Pridružené ochorenia

Ako je už známe, ťažší priebeh ochorenia sa viaže ku kombinácii s ďalším chronickým ochorením. Ide väčšinou o srdcovo-cievne ochorenia, chronické ochorania pľúc, pečene, cukrovku, onkologické, ale i autoimunitné ochorenia. Pri niektorej z diagnóz zbytočne neriskujte. Vsaďte na dôkladnú, zodpovednú ochranu i správanie.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže byť dcérka v noci taká hladná?

Myslím, že to od nej chcete priskoro. Nepíšete, či spíte v jednej miestnosti alebo v jednej posteli, či dojčíte, alebo nie. Myslím si, že hladná určite nebude, vyžaduje si skôr vašu prítomnosť. Prvé tri roky života od nich nemôžete očakávať dokonalý spánkový režim. Rodičia sa však snažia, aby dieťa prespalo celú noc čím skôr, sú nervózni, keď sa im to nedarí a to všetko potom prenášajú na svoje deti. Spánku dieťatko nemusíte učiť. Pomôcť mu zaspať a zabezpečiť pokojný spánok ale môžete. Dieťa vyžaduje počas spánku blízkosť niektorého z rodičov. Odstráňte z jeho blízkosti zbytočné rušivé vplyvy, Vypnite televíziu, uberte na množstve podnetov, choďte viac do prírody. Dieťa sa pred spánkom potrebuje uvoľniť, zbaviť emócií. Vôbec nie je na škodu, ak si pred spánkom i poplače, avšak vo vašej prítomnosti, nie osamote. Nepohoda medzi matkou a otcom takisto na dieťa nepôsobí najlepšie. Veľmi dôležitá je pravidelnosť, teda chodiť spať v rovnakom čase. Ak nič nepomáha, zoberte dieťa k sebe do postele a spite spolu. Tak to funguje všade v prírode.

čítať viac

Existuje nejaký homeopatický liek na polypy v nose?

Homeopatiká nie sú lieky a dodnes nikto dokázal ich účinok na nosové polypy. Ak vám ide o liečbu na základe medicíny dôkazov, je dôležité rozlišovať, či máte solitárny, teda jeden nosový polyp, alebo nosovú polypózu, ktorá vzniká ako dôsledok chronického zápalu nosovej sliznice a prinosových dutín. Ak ide o malý solitárny polyp, ktorý vám nespôsobuje žiadne ťažkosti a sliznica na jeho povrchu nevykazuje podozrivé znaky, môžeme ho považovať za náhodný nález a ponechať bez liečby. Ak bráni priechodnosti polovice nosa, je najlepšie ho operačne endoskopicky odstrániť. Pri vhodnej polohe vykonávame zákrok v lokálnej anestézii, keď je viac vzadu, volíme skôr celkovú anestéziu.

Liečba nosovej polypózy závisí od stupňa postihnutia nosovej dutiny a od ťažkostí pacienta. Pri prvom stupni  s miernymi ťažkosťami  ordinujeme liečbu lokálnym kortikoidom v podobe spreja či kvapiek. Odporúčame alergiologické vyšetrenie - môže odhaliť príčinu chronického zápalu sliznice nosa a prinosových dutín, ktorého výsledkom je tvorba polypov. Ak sú polypy druhého alebo tretieho stupňa, lokálna liečba väčšinou neprinesie dostatočný efekt. V takom prípade posielame pacienta na CT vyšetrenie, ktoré zobrazí rozsah postihnutia dutín. Okrem miestne pôsobiacich kortikoidov do nosa sa odporúča  podávať systémovo kortikoidy v tabletkách počas desaťdňovej kúry. Musíme však predtým posúdiť, či tejto liečbe nebránia iné choroby. Ak efekt nie je dostatočný, prípadne CT nález ukazuje pomerne rozsiahle postihnutie polypmi, jediným východiskom je chirurgický zákrok s nasledujúcou lokálnou liečbou. Pomocou miniinvazívnej endoskopickej operácie vieme účinne odstrániť nosové polypy a uvoľniť prinosové dutiny.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia