MENU
zdravy-zivot

Kontroverzná sója: Pomáha proti rakovine či škodí? Toto si myslí výživová odborníčka

Soy,Beans,In,A,Bowl,Holding,By,Woman,Hand

Súvisiace témy

Zdravý život

Kontroverzná sója: Pomáha proti rakovine či škodí? Toto si myslí výživová odborníčka

Sója stále nepatrí medzi najvyhľadávanejšie potraviny medzi Slovákmi a Slovenkami. Podľa výživovej odborníčky je to chyba. Prečo by ste si ju mali dopriať každý deň?

Produkty zo sóje sú už dlho považované za dobrý zdroj bielkovín. Aj keď sója nie je v západnom svete veľmi rozšírená, tradičné produkty zo sóje, ako tofu, miso či tempeh, tvoria už po stáročia základ stravy vo východnej Ázii, kde sú cenené nielen pre svoju všestrannosť, ale aj pre zdravú výživu. V skutočnosti existuje čoraz viac výskumov, ktoré potvrdzujú jej prospešnosť pre zdravie.

Ako dietologička často odporúčam zdravé bielkoviny, ako je sója a tofu, v mnohých svojich receptoch a stravovacích plánoch. Napriek tomu, že klady a zápory sóje boli v posledných desaťročiach dôkladne preskúmané, ešte stále existuje mnoho mýtov a mylných predstáv. Mnoho ľudí sa zbytočne obáva prírodných fytoestrogénov v sóji,“ hovorí výživová odborníčka Susan Bowerman.

 Kráľovná sója

Hoci všetky druhy fazule poskytujú bielkoviny, sója kraľuje tomuto zoznamu, pokiaľ ide o ich kvalitu, mieni expertka. Ako kompletná rastlinná bielkovina obsahuje sója všetky základné stavebné bloky aminokyselín. Tie sa používajú na výrobu všetkých druhov špecializovaných bielkovinových štruktúr, ktoré naše telo potrebuje. Okrem toho je tiež bohatá na arginín, aminokyselinu, ktorú telo využíva na produkciu oxidu dusnatého. Oxid dusnatý zvyšuje prietok krvi do svalov, čo pomáha dodávať živiny a kyslík počas tréningu.

Sója by nemala chýbať v jedálničku žiadnej ženy.Sója by nemala chýbať v jedálničku žiadnej ženy.
Sója by nemala chýbať v jedálničku žiadnej ženy.
Zdroj: Shutterstock

Rastlinné estrogény nie sú rovnaké ako prirodzený estrogén produkovaný v tele. Zdá sa, že toto nedorozumenie pramení zo skutočnosti, že sója (a mimochodom aj mnohé iné potraviny) obsahuje prirodzené rastlinné zlúčeniny nazývané izoflavóny, ktoré sú klasifikované ako fytoestrogény,“ dodáva Susan Bowerman.

Ako fytoestrogény pôsobia v tele? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor