MENU
zdravy-zivot

Kontroverzná sója: Pomáha proti rakovine či škodí? Toto si myslí výživová odborníčka

Soy,Beans,In,A,Bowl,Holding,By,Woman,Hand
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Kontroverzná sója: Pomáha proti rakovine či škodí? Toto si myslí výživová odborníčka

Sója stále nepatrí medzi najvyhľadávanejšie potraviny medzi Slovákmi a Slovenkami. Podľa výživovej odborníčky je to chyba. Prečo by ste si ju mali dopriať každý deň?

Produkty zo sóje sú už dlho považované za dobrý zdroj bielkovín. Aj keď sója nie je v západnom svete veľmi rozšírená, tradičné produkty zo sóje, ako tofu, miso či tempeh, tvoria už po stáročia základ stravy vo východnej Ázii, kde sú cenené nielen pre svoju všestrannosť, ale aj pre zdravú výživu. V skutočnosti existuje čoraz viac výskumov, ktoré potvrdzujú jej prospešnosť pre zdravie.

Ako dietologička často odporúčam zdravé bielkoviny, ako je sója a tofu, v mnohých svojich receptoch a stravovacích plánoch. Napriek tomu, že klady a zápory sóje boli v posledných desaťročiach dôkladne preskúmané, ešte stále existuje mnoho mýtov a mylných predstáv. Mnoho ľudí sa zbytočne obáva prírodných fytoestrogénov v sóji,“ hovorí výživová odborníčka Susan Bowerman.

 Kráľovná sója

Hoci všetky druhy fazule poskytujú bielkoviny, sója kraľuje tomuto zoznamu, pokiaľ ide o ich kvalitu, mieni expertka. Ako kompletná rastlinná bielkovina obsahuje sója všetky základné stavebné bloky aminokyselín. Tie sa používajú na výrobu všetkých druhov špecializovaných bielkovinových štruktúr, ktoré naše telo potrebuje. Okrem toho je tiež bohatá na arginín, aminokyselinu, ktorú telo využíva na produkciu oxidu dusnatého. Oxid dusnatý zvyšuje prietok krvi do svalov, čo pomáha dodávať živiny a kyslík počas tréningu.

Sója by nemala chýbať v jedálničku žiadnej ženy.Sója by nemala chýbať v jedálničku žiadnej ženy.
Sója by nemala chýbať v jedálničku žiadnej ženy.
Zdroj: Shutterstock

Rastlinné estrogény nie sú rovnaké ako prirodzený estrogén produkovaný v tele. Zdá sa, že toto nedorozumenie pramení zo skutočnosti, že sója (a mimochodom aj mnohé iné potraviny) obsahuje prirodzené rastlinné zlúčeniny nazývané izoflavóny, ktoré sú klasifikované ako fytoestrogény,“ dodáva Susan Bowerman.

Ako fytoestrogény pôsobia v tele? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor