MENU
zdravy-zivot

Kontaktné šošovky či laserová operácia. Pomôžu aj malým deťom?

Niektoré očné chyby si ako rodič nemusíte všimnúť.
Zdravý život

Kontaktné šošovky či laserová operácia. Pomôžu aj malým deťom?

Väčšina očných chýb sa u detí stále rieši okuliarkami. Sú však aj diagnózy, pri ktorých sú v záujme záchrany zraku účinnejšie kontaktné šošovky alebo rovno laserová operácia oka.

Vedeli ste, že na niektoré detské očné vady fungujú kontaktné šošovky či laserová operácia očí lepšie, ako okuliare? Ide najmä o tupozrakosť, kedydieťa vidí jedným očkom dobre, no na druhom má vyššie  dioptrie. Čím neskôr sa problém začne riešiť, tým väčšia je hrozba, že znížená zraková ostrosť na jednom očku sa stane trvalá. 

Ako rodič si tento problém nemusíte všimnúť, no dieťa by ešte pred nástupom do školy malo absolvovať niekoľko preventívnych lekárskych prehliadok, ktorých súčasťou je aj vyšetrenie zrakovej ostrosti. Tam je možné disproporciu medzi očkami odhaliť.

Potrebuje vaše dieťa každý rok nové okuliare? Zdravotná poisťovňa Dôvera vám ponúka:

  • raz do roka 50 eur pre deti do 18 rokov
  • na sériový okuliarový rám alebo okuliarové šošovky
  • nové okuliare s príspevkom Dôvery nosí už viac ako 10-tisíc detí
  • od januára do júla 2022 dostali viac ako 315-tisíc eur

Problém treba riešiť čím skôr

Pri tupozrakosti mozog dieťaťa preberá informácie zo zdravého oka a utlmuje vnemy z toho slabšieho. Ak to trvá dlhšie, asi tak do šiesteho až siedmeho roku dieťaťa, útlm sa stane trvalý. Zrakové centrum pre toto oko sa nevyvinie a už sa to nezvráti.  Pokiaľ sa však situácia podchytí včas, najlepšie do piatich rokov veku dieťaťa, je veľká šanca na vyliečenie

Možnosti liečby sú nosenie kontaktných šošoviek, laserová operácia oka alebo nosenie okuliarov, ktoré je však menej účinné.

So šošovkami pomôže rodič

Podľa skúseností optikov sú už škôlkari schopní nosiť šošovky, s nasadzovaním im však musia pomáhať rodičia. Okolo piatich rokov šikovnejšie deti zvládnu procedúru nasadzovania aj vyberania šošoviek samé.  Vhodné je voliť jednodňové šošovky, lebo sú hygienickejšie a deti sa o ne nemusia starať.

Šošovky na opakované použitie sú lepšie až pre staršie deti, ktoré ich dokážu čistiť a uchovávať v dôsledne hygienickom prostredí. Drvivá väčšina komplikácií, ku ktorým dôjde v súvislosti s nosením kontaktných šošoviek, totiž súvisí práve so zanedbaním starostlivosti či hygieny.

Šikovné riešenie laserom

Nie každé dieťa ale dokáže tolerovať každodennú procedúru nasadzovania šošoviek. Veľmi účinnou a praktickou možnosťou, ako zachrániť tupozraké očko, je aj laserová operácia. Súčasné najmodernejšie metódy femtosekundovým laserom sú pre oko veľmi šetrné a bezbolestné, keďže povrch rohovky ostáva neporušený. Už večer v deň operácie môže dieťa vykonávať bežné aktivity. Zákrok dokážu zvládnuť aj predškoláci, všetko však závisí od ich schopnosti spolupracovať s lekárom.

Ako sa prejavuje tupozrakosť

  • Mozog dieťaťa preberá infomácie len zo zdravého očka a informácie z postihnutého oka ignoruje. Dieťa má preto horšie priestorové videnie, čo sa môže prejaviť nemotornosťou, vrážaním dopredmetov.
  • Okrem toho si môžete všimnúť, že pri pozeraní sa často nakláňa hlavičku na jednu stranu, prípadne žmúri či priviera oči.
  • Niektoré deti začnú aj škúliť, čo je asi jediný viditeľný prejav tupozrakosti, no neobjaví sa u každého dieťaťa.

Ak sa vám čokoľvek u dieťaťa nepozdáva, zájdite k lekárovi na kontrolu. Tupozrakosť je dôležité podchytiť čo najskôr.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor