MENU
zdravy-zivot

Koniec klimatizácie? Vedci vyvinulo tričko, ktoré funguje lepšie ako tieň

Je vám teplo? O pár rokov budú možno ventilátory a klimatizácie zbytočné.
Zdravý život

Koniec klimatizácie? Vedci vyvinulo tričko, ktoré funguje lepšie ako tieň

Americkí chemici vyrobili rozprávkový „zimohrej“. Vďaka nemu by sme mali dať adieu klíme i radiátorom.

Podobné smart textílie nie sú žiadna novinka. Tie, čo sa vyvinuli doteraz, však boli buď príliš ťažké, krehké, drahé, či bolo nutné ich nabíjať. V čom sú zámorskí odborníci o krok vpred?

Materiál z mäkkýšov

Experti z American Chemical Society na čele s profesorom Guangmingom Taom s kolegami použili zmrazený hodváb a chitosan, materiál z tvrdej vonkajšej kostry mäkkýšov, votkaný do farebných vláken s poróznou mikroštruktúrou. Póry vyplnili polyetylénglykolom a špeciálnym polymérom absorujúcim a uvoľňujúcim tepelnú energiu. Vlákna potom potiahli ďalšou látkou proti vytekaniu tekutého polyetylénglykolu.

Výsledné vlákna, dostatočne silné, ohybné a vode odolné, potom testovali vložením do tkaniny v polyesterovej rukavici. Pevný polyetylénglykol v 50-stupňovej teplote horúčavu absorboval, rozpustil sa na tekutinu a kožu tým ochladil. Pri teplote 10 stupňov Celzia sa zas zmenil na pevné skupenstvo, teplotu uvoľnil a kožu oteplil.

Látka sa vo vláknach v 50-stupňovej teplote rozpustí na tekutinu a ochladí kožu.
 
Nielen horúčavy môžu spôsobiť, že z vášho drobca leje.Nielen horúčavy môžu spôsobiť, že z vášho drobca leje.
Nielen horúčavy môžu spôsobiť, že z vášho drobca leje.
Zdroj: Shutterstock

Kúpite v obchodnom centre

Praktická novinka by mohla časom spĺňať všetky parametre na pásovú výrobu v bežnom textilnom priemysle. Keďže látka má poslúžiť nielen na nosenie vonku ale aj v interiéri, vývoj takéhoto odevu by podľa vývojárov mal drasticky znížiť potrebu klimatizácie či kúrenia. 

 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia