MENU
zdravy-zivot

Kondóm vás ochráni pred pohlavnými chorobami, ale aj pred bolesťou kĺbov

Chráňte sa pri sexuálnom styku! Prevencia je vždy jednoduchšia ako liečba.

Súvisiace témy

Zdravý život

Kondóm vás ochráni pred pohlavnými chorobami, ale aj pred bolesťou kĺbov

Ako môže sex súvisieť s bolesťou kĺbov? Spoločným menovateľom tejto súvislosti je reaktívna artritída. O čo vlastne ide?

Reaktívna artritída je forma artritídy, ktorá sa vyskytuje ako reakcia na infekcie inde v tele. U mnohých pacientov je vyvolaná infekciou močového mechúra, alebo močovej trubice, ktorá je často prenáša pohlavným stykom. Postihnutie obvykle viacerých kĺbov nastáva jeden až tri dni po močovej, alebo genitálnej infekcii.

Ako sa prejavuje reaktívna artritída?

Typické je postihnutie kolien, kotníkov, či kĺbov nohy. Kĺby sú bolestivé, začervenalé a teplejšie na dotyk. Okrem samotných kĺbov ochorenie niekedy sprevádza aj infekčný zápal spojiviek a močovej trubice. Pokiaľ sú prítomné všetky tri príznaky, nazývame ochorenie Reiterov syndróm. Vo väčšine prípadov sa príznaky časom vytratia samé a ochorenie nezanecháva následky.

Problémy s kĺbami sa týkajú aj mladších ročníkov »

Ďalší vinníci

Pôvodcov prvotnej infekcie, ktorú reaktívna artritída nasleduje, môže byť niekoľko. Najčastejšie z nich sú:

  • Salmonela
  • Shigella
  • Yersinia
  • Campylo
  • Chlamýdia
  • bacter
  • Neisseria gonorrhoeae

Prenáša sa sexom aj jedlom

Aj keď reaktívna artritída nie je infekčná, samotné baktérie spôsobujúce infekciu genitálii, močového, či tráviaceho traktu prenosné sú. Nakaziť sa môžete okrem kontaminovaných potravín aj cestou nechráneného styku a to predovšetkým, ak ide o infekciu chlamýdiami, či gonokokmi (pôvodcami kvapavky). Nie každý, kto sa stretne s daným druhom baktérie však musí ochorieť. Okrem iného hrá veľkú úlohu aj genetika.

Chráňte sa!

Genetickú výbavu vymeniť nemôžete, ale minimalizovať riziko reaktívnej artritídy áno. Lekári odporúčajú dve základné rady:

1. Dodržiavajte hygienické opatrenia spojené s prípravou a konzumáciou potravín a to najmä dôkladnou tepelnou úpravou rizikových potravín.

2. Riaďte sa pravidlami bezpečného sexu.

Artritída

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia