Reaktívna artritída je forma artritídy, ktorá sa vyskytuje ako reakcia na infekcie inde v tele. U mnohých pacientov je vyvolaná infekciou močového mechúra, alebo močovej trubice, ktorá je často prenáša pohlavným stykom. Postihnutie obvykle viacerých kĺbov nastáva jeden až tri dni po močovej, alebo genitálnej infekcii.

Ako sa prejavuje reaktívna artritída?

Typické je postihnutie kolien, kotníkov, či kĺbov nohy. Kĺby sú bolestivé, začervenalé a teplejšie na dotyk. Okrem samotných kĺbov ochorenie niekedy sprevádza aj infekčný zápal spojiviek a močovej trubice. Pokiaľ sú prítomné všetky tri príznaky, nazývame ochorenie Reiterov syndróm. Vo väčšine prípadov sa príznaky časom vytratia samé a ochorenie nezanecháva následky.

Problémy s kĺbami sa týkajú aj mladších ročníkov »

Ďalší vinníci

Pôvodcov prvotnej infekcie, ktorú reaktívna artritída nasleduje, môže byť niekoľko. Najčastejšie z nich sú:

  • Salmonela
  • Shigella
  • Yersinia
  • Campylo
  • Chlamýdia
  • bacter
  • Neisseria gonorrhoeae

Prenáša sa sexom aj jedlom

Aj keď reaktívna artritída nie je infekčná, samotné baktérie spôsobujúce infekciu genitálii, močového, či tráviaceho traktu prenosné sú. Nakaziť sa môžete okrem kontaminovaných potravín aj cestou nechráneného styku a to predovšetkým, ak ide o infekciu chlamýdiami, či gonokokmi (pôvodcami kvapavky). Nie každý, kto sa stretne s daným druhom baktérie však musí ochorieť. Okrem iného hrá veľkú úlohu aj genetika.

Chráňte sa!

Genetickú výbavu vymeniť nemôžete, ale minimalizovať riziko reaktívnej artritídy áno. Lekári odporúčajú dve základné rady:

1. Dodržiavajte hygienické opatrenia spojené s prípravou a konzumáciou potravín a to najmä dôkladnou tepelnou úpravou rizikových potravín.

2. Riaďte sa pravidlami bezpečného sexu.

Artritída