MENU
zdravy-zivot

Koľkokrát sa v noci budíte? Prerušovaný spánok vám zarába na problémy

Vstať a vzdať to? Možno by to bolo lepšie, ako sa ešte niekoľkokrát nahnevane prebudiť.
Zdroj: Shutterstock.com

Súvisiace témy

Zdravý život

Koľkokrát sa v noci budíte? Prerušovaný spánok vám zarába na problémy

Budíte sa na chrápanie partnera alebo ste to nevyhrali so susedmi? Nech už vás zo spánku v noci vyruší čokoľvek, máte problém. A väčší, než si myslíte.

Podarilo sa vám síce opäť zaspať a vstali ste ešte neskôr než zvyšok domu, no cítite sa ako zbitý pes. Akoby ste prežúrovali celú noc. Dôvod je podľa spánkových odborníkov jasný. Prerušovaný spánok vyčerpáva organizmus viac než jeho nedostatok. 

Najzdravšie spánkové polohy: Vstávajte bez bolesti a stuhnutia 

Vezme vám úsmev

Najviac si to podľa vedcov odnesie psychika. 62 respondentov rozdelili do troch skupín a počas troch nocí ich podrobili jednoduchému testu. Výsledky štúdie publikovali v odbornom časopise Sleep

Prvá skupina mohla spať ako dlho chcela, druhá mala čas vymedzený a dobrovoľníkov v tretej skupine budili v pravidelných intervaloch. Práve tí sa ráno zobudili absolútne podráždení. 

Chcete vedieť viac o chrápaní? Čítajte:  

Vlečie sa to s vami 

Nálada, s ktorou vstávate, sa preklenie do celého vášho dňa a odzrkadlí sa na zdraví. Výrazne znížená kvalita spánku neustálym budením zvyšuje v tele hladinu kortizolu, stresového hormónu. Ak by tento problém pretrvával dlhodobo, riskujete depresiu. Okrem toho máte chuť na jednoduché cukry a všeobecne sklony k nezdravej strave. 

Koľkokrát sa v noci budíte? Prerušovaný spánok vám zarába na problémyKoľkokrát sa v noci budíte? Prerušovaný spánok vám zarába na problémy
Zdroj: Shutterstock.com

„Ak je váš spánok v noci sústavne prerušovaný, nemáte možnosť prejsť všetky fázy spánku a dostať sa do štádia tzv. pomalých vĺn, v ktorom telo odpočíva a načerpáva zásoby potrebnej energie," uviedol Patrick Finan, profesor psychiatrie a behaviorálnych vied na univerzite v Baltimore. 

► Návod, ako sa dokonale vyspať: S TOP zásadami spánkovej hygieny budú aj rána krásne 

Oddelené spálne fungujú 

Rovnaký biorytmus partnerov, spoločné zaspávanie a prebúdzanie vzťah utužuje a postará sa o čarovné okamihy. Napriek tomu sú dôvody, pre ktoré niektorí musia a dokážu fungovať aj s oddelenými spálňami. Najčastejším je chrápanie, ktorého príčina sa nepodarila nijakým spôsobom odstrániť. V tomto prípade psychológovia radia, aby pár na spoločné chvíle v posteli nezanevrel a udržiaval si intimitu. Odchádzajte do svojej izby až tesne pred spaním a ráno sa príďte aspoň na pár minút pritúliť.  

Piliere pevného a šťastného vzťahu: Na čom stojí ten váš?  

Koľkokrát sa v noci budíte? Prerušovaný spánok vám zarába na problémyKoľkokrát sa v noci budíte? Prerušovaný spánok vám zarába na problémy
Zdroj: Shutterstock.com

Zdroj foto v texte: Shutterstock.com

Vo svete sa trend oddelených spální veľmi rýchlo presadil. Podľa štatistík Americkej asociácie staviteľov budov sa už v roku 2015 stavalo 60% nových rodinných domov automaticky na požiadavku majiteľov s dvoma hlavnými spálňami.

Pochvaľujú si radu ďalších plusov. Čo na ne poviete?  

  • vetranie a svietenie podľa potreby, 
  • môže vyhnať stereotyp zo sexu, 
  • túžbu nenarúšajú najintímnejšie prejavy druhého, 
  • vďaka väčšiemu osobnému priestoru si oddýchnete pohodlnejšie a kvalitnejšie, viac sa uvoľníte.

Manželský experiment: Táto zmena okorení i dlhoročný vzťah

Ženy spia horšie. Prečo?

Ženy trápia poruchy spánku oveľa častejšie. Ich spánok je plytší, pocity strachu a starosti im doňho zasahujú oveľa intenzívnejšie než mužom. Rozdiel medzi pohlaviami sa so stúpajúcim vekom ešte väčšmi prehlbuje. Podľa prieskumu Inštitútu demoskopie v Allensbachu asi jedna z troch žien medzi 45. a 60. rokom života sa v noci pravidelne prebúdza, kým v tomto veku nemá pokojný spánok iba jeden zo šiestich mužov.

8 príčin, pre ktoré sa budíte s bolesťou hlavy 

Popri menopauze, ktorá má na spánok veľký vplyv, hrajú veľkú rolu aj obavy zo samoty. Pre mnoho žien je totiž odchod detí z domu psychickou ujmou, a keď sa ich rola matky a ocitá na druhej koľaji, prepadnú ich myšlienky nepotrebnosti. A to je tiež dôvod, pre ktorý spávajú pracujúce ženy lepšie než tie, ktoré sú nezamestnané. 

Skúste to s relaxačnými technikami! Autogénny tréning pomáha znižovať stres a budete po nich spať oveľa pokojnejšie. 

Vedeli ste, že...

...s vekom potreba spánku klesá u oboch pohlaví:

  • novorodenci spia asi 11 až 13 hodín,
  • dospelí potrebujú 8 hodín spánku,
  • seniorom stačí tejto príjemnej činnosti venovať v priemere 6 hodín denne na to, aby sa prebudili vyspatí. Ani snov si vo vyššom veku neužijú toľko ako v mladosti.  

Najzáhadnejšia porucha spánku: Aj vy sa budíte sa so strachom a bez pohnutia? 

Spánok

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor