Podarilo sa vám síce opäť zaspať a vstali ste ešte neskôr než zvyšok domu, no cítite sa ako zbitý pes. Akoby ste prežúrovali celú noc. Dôvod je podľa spánkových odborníkov jasný. Prerušovaný spánok vyčerpáva organizmus viac než jeho nedostatok.
Najzdravšie spánkové polohy: Vstávajte bez bolesti a stuhnutia
Vezme vám úsmev
Najviac si to podľa vedcov odnesie psychika. 62 respondentov rozdelili do troch skupín a počas troch nocí ich podrobili jednoduchému testu. Výsledky štúdie publikovali v odbornom časopise Sleep.
Prvá skupina mohla spať ako dlho chcela, druhá mala čas vymedzený a dobrovoľníkov v tretej skupine budili v pravidelných intervaloch. Práve tí sa ráno zobudili absolútne podráždení.
Chcete vedieť viac o chrápaní? Čítajte:
- Len chrápete, alebo vám ide o život? Lekár radí, čo sa dá robiť
- Pílite partnerke nervy? Za chrápaním sa neraz skrýva zdravotný problém
Vlečie sa to s vami
Nálada, s ktorou vstávate, sa preklenie do celého vášho dňa a odzrkadlí sa na zdraví. Výrazne znížená kvalita spánku neustálym budením zvyšuje v tele hladinu kortizolu, stresového hormónu. Ak by tento problém pretrvával dlhodobo, riskujete depresiu. Okrem toho máte chuť na jednoduché cukry a všeobecne sklony k nezdravej strave.
„Ak je váš spánok v noci sústavne prerušovaný, nemáte možnosť prejsť všetky fázy spánku a dostať sa do štádia tzv. pomalých vĺn, v ktorom telo odpočíva a načerpáva zásoby potrebnej energie," uviedol Patrick Finan, profesor psychiatrie a behaviorálnych vied na univerzite v Baltimore.
► Návod, ako sa dokonale vyspať: S TOP zásadami spánkovej hygieny budú aj rána krásne
Oddelené spálne fungujú
Rovnaký biorytmus partnerov, spoločné zaspávanie a prebúdzanie vzťah utužuje a postará sa o čarovné okamihy. Napriek tomu sú dôvody, pre ktoré niektorí musia a dokážu fungovať aj s oddelenými spálňami. Najčastejším je chrápanie, ktorého príčina sa nepodarila nijakým spôsobom odstrániť. V tomto prípade psychológovia radia, aby pár na spoločné chvíle v posteli nezanevrel a udržiaval si intimitu. Odchádzajte do svojej izby až tesne pred spaním a ráno sa príďte aspoň na pár minút pritúliť.
Piliere pevného a šťastného vzťahu: Na čom stojí ten váš?
Zdroj foto v texte: Shutterstock.com
Vo svete sa trend oddelených spální veľmi rýchlo presadil. Podľa štatistík Americkej asociácie staviteľov budov sa už v roku 2015 stavalo 60% nových rodinných domov automaticky na požiadavku majiteľov s dvoma hlavnými spálňami.
Pochvaľujú si radu ďalších plusov. Čo na ne poviete?
- vetranie a svietenie podľa potreby,
- môže vyhnať stereotyp zo sexu,
- túžbu nenarúšajú najintímnejšie prejavy druhého,
- vďaka väčšiemu osobnému priestoru si oddýchnete pohodlnejšie a kvalitnejšie, viac sa uvoľníte.
Manželský experiment: Táto zmena okorení i dlhoročný vzťah
Ženy spia horšie. Prečo?
Ženy trápia poruchy spánku oveľa častejšie. Ich spánok je plytší, pocity strachu a starosti im doňho zasahujú oveľa intenzívnejšie než mužom. Rozdiel medzi pohlaviami sa so stúpajúcim vekom ešte väčšmi prehlbuje. Podľa prieskumu Inštitútu demoskopie v Allensbachu asi jedna z troch žien medzi 45. a 60. rokom života sa v noci pravidelne prebúdza, kým v tomto veku nemá pokojný spánok iba jeden zo šiestich mužov.
8 príčin, pre ktoré sa budíte s bolesťou hlavy
Popri menopauze, ktorá má na spánok veľký vplyv, hrajú veľkú rolu aj obavy zo samoty. Pre mnoho žien je totiž odchod detí z domu psychickou ujmou, a keď sa ich rola matky a ocitá na druhej koľaji, prepadnú ich myšlienky nepotrebnosti. A to je tiež dôvod, pre ktorý spávajú pracujúce ženy lepšie než tie, ktoré sú nezamestnané.
Skúste to s relaxačnými technikami! Autogénny tréning pomáha znižovať stres a budete po nich spať oveľa pokojnejšie.
Vedeli ste, že...
...s vekom potreba spánku klesá u oboch pohlaví:
- novorodenci spia asi 11 až 13 hodín,
- dospelí potrebujú 8 hodín spánku,
- seniorom stačí tejto príjemnej činnosti venovať v priemere 6 hodín denne na to, aby sa prebudili vyspatí. Ani snov si vo vyššom veku neužijú toľko ako v mladosti.
Najzáhadnejšia porucha spánku: Aj vy sa budíte sa so strachom a bez pohnutia?
Spánok