MENU
zdravy-zivot

Koľkokrát denne jete čerstvé ovocie alebo zeleninu? Odborníci sa zhodujú na tomto čísle

Ilustračné foto
Zdroj: Kaufland
Zdravý život

Koľkokrát denne jete čerstvé ovocie alebo zeleninu? Odborníci sa zhodujú na tomto čísle

Slovenské príslovie hovorí: „Už jedno jablko denne nahradí lekára.“ Hoci na zdravie vplýva viacero faktorov, faktom ostáva, že v aktuálnom sychravom období patria jablká medzi naše najvzácnejšie poklady. Aj keď preferujete iné druhy ovocia alebo zeleniny, dôležité je mať ich na tanieri každý deň.

„V našej výžive sú málo zastúpené potraviny rastlinného pôvodu, pričom pozornosť treba upriamiť predovšetkým na ovocie a zeleninu. Ide o cenný zdroj vitamínov, minerálnych látok, vlákniny a zložiek s ochrannými účinkami pre ľudský organizmus, ako sú polyfenoly, flavonoidy či karotenotidy,“ hovorí odborníčka na výživu doc. MUDr. Katarína Babinská, PhD. a dodáva: „Základom jedálnička, ktorý zodpovedá zásadám zdravej výživy, je konzumácia aspoň piatich dávok čerstvého ovocia a zeleniny denne.“

5 benefitov jabĺk podľa doktorky Kataríny Babinskej:

•  Jedno väčšie jablko vám dodá pätinu z potrebného množstva vlákniny a približne desatinu z dennej dávky vitamínu C.
•  Najviac živín sa nachádza v šupke. Pred konzumáciou preto jablko dobre umyte, ale podľa možnosti nešúpte.
•  Jablkové pyré patrí medzi prvé príkrmy, ktoré sa podávajú bábätkám.
•  Pokiaľ si chcete jablká uchovať čo najdlhšie, uložte ich na tmavé, vlhké a chladné miesto, najlepšie do pivnice.
•  Jablká ako naša lokálna plodina sú skvelou voľbou práve na jeseň.

Vyváženou stravou k lepšej imunite

Vedeli ste, že v Kauflande počas celého roka nájdete viac ako 320 druhov ovocia a zeleniny? Vďaka tomu nemusí byť zdravé stravovanie vôbec zložité.

Inšpiráciou pre košických zákazníkov bolo aj prekvapenie, ktoré ich v posledný septembrový štvrtok čakalo na jednej z predajní reťazca. Namiesto obvyklých sladkostí a žuvačiek sa pri pokladniach nachádzali šťavnaté slovenské jablká. Projekt s názvom Kaufland za zdravú výživu aj touto cestou upozorňuje na jej dôležitosť.

„Ako zodpovedná spoločnosť sa dlhodobo zaujímame a zasadzujeme za vyvážené stravovanie, preto našim zákazníkom ponúkame čoraz viac zdravých a čerstvých potravín. Zároveň podnikáme množstvo krokov vo vzdelávaní detí v tejto oblasti, aby si pozitívny vzťah k strave i pohybu budovali už od najútlejšieho veku,“ hovorí Samuel Machajdík, hovorca Kaufland Slovensko.

Budovanie správnych návykov začína už v detstve

„Ovocie či zelenina by nemali chýbať v desiatových balíčkoch našich školákov. Je dôležité viesť deti k ich každodennej konzumácii,“ potvrdzuje MUDr. Babinská.

•  S týmto cieľom Kaufland už štvrtý rok po sebe realizuje projekt Čerstvé hlavičky, do ktorého sa najnovšie okrem základných škôl zapojili aj škôlky. Deťom tak počas celého školského roka zadarmo venuje 130 000 kilogramov ovocia a zeleniny.
•  Spoločnosť tiež spolupracuje s občianskym združením Skutočne zdravá škola, ktoré podporuje vo viacerých aktivitách, zameraných na zmenu stravovacích návykov u detí.
•  Aby sa mladí opäť trochu rozhýbali, Kaufland v roku 2022 vybudoval 5 športovo-oddychových areálov K Park po celom Slovensku a ďalšie 2 ešte pribudnú v Dolnom Kubíne a Bratislave.
•  Po obrovskom záujme verejnosti reťazec rovno vyhlásil 2. ročník súťaže, do ktorej sa môžete do 5. októbra zapojiť aj vy.

Ilustračné fotoIlustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Kaufland

Tipy pre zdravšie stravovanie

„Výskumy preukazujú, že by sme mali venovať väčšiu pozornosť výberu potravín, napríklad uprednostňovať celozrnné druhy chleba a cereálií alebo obmedzovať potraviny s vysokým obsahom cukru, soli a živočíšnych tukov. Prospešné je, ak si čo najviac pripravujeme stravu z čerstvých surovín,“ dodáva MUDr. Katarína Babinská, PhD.

•  Aby ste si ľahšie vyskladali svoj jedálniček tak, aby v ňom nechýbali žiadne dôležité zložky, pomôže vám označenie Nutri-Score.
•  Ako jeden z prvých na Slovensku používa toto označenie Kaufland, ktorý ho umiestňuje na výrobky svojich privátnych značiek.
•  Pokiaľ vás navyše zaujíma budúcnosť našej planéty, uprednostňujte pri nákupoch širokú ponuku kvalitných potravín s označením BIO.
•  Môžete byť istí, že boli vypestované alebo vyrobené v súlade s podmienkami ekologického poľnohospodárstva, a pritom nemusia byť vôbec drahé.
•  Na výber máte až 455 výrobkov s týmto označením, pričom viac ako tretina sa predáva pod privátnou značkou K-Bio.
•  Kaufland snahu svojich zákazníkov o lepšiu životosprávu podporuje nielen celoročnou širokou ponukou kvalitných potravín, ale tiež jasným zameraním sa na zdravú výživu.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor